Kakva je to Vlada koja o huliganima voli pričati pa ih onda opet pustiti da rade što žele?
Tekst: Petar Vidov
Foto: Damir Krajač / Cropix
"NA MAKSIMIRU nije bilo policijske brutalnosti", složili su se ministar unutarnjih poslova Tomislav Karamarko i ravnatelj policije Oliver Grbić na današnjem druženju s novinarima u povodu Svjetskog dana slobode medija. Odmah je Krunoslav Borovec okupljenim predstavnicima medija dao do znanja da se radi o neformalnom, opuštenom druženju u kojem su sve teme dobrodošle.
Glavna su tema, naravno, bili divljački huliganski ispadi koji su u subotu krenuli s Maksimira pa se zatim proširili po cijelom Zagrebu. Bilanca proslave naslova Dinamovih "navijača" je 89 uhićenih huligana te po 18 ozlijeđenih sa svake strane - među navijačima i među policijom.
Nije pitanje je li policija prekoračila ovlasti, nego dokad će Vlada tolerirati nasilje
Ranko Ostojić u razgovoru za Index ispravno je primijetio da pravo pitanje nije je li policija prekoračila ovlasti u obračunu s divljacima na Maksimiru, nego dokad ćemo uopće trpjeti nasilje kao sastavni dio sportskih priredbi. Svaki put kad navijači (najčešće Dinamovi) izazovu nerede u Hrvatskoj ili inozemstvu, počinju se zazivati promjene zakona.
"Ja ću se zalagati za puno rigidniji zakon, policiji treba više ovlasti", rekao nam je danas Tomislav Karamarko, koji se očito slaže s Ostojićevom dijagnozom. Ministra policije upitali smo i zbog čega taj zakon već nemamo, s obzirom na to da navijački izgredi već godinama nisu nikakva rijetkost. Odgovor je isti kao i kod većine hrvatskih problema - nema političke volje.
Zbog čega je Đurđa Adlešič kompetentna da rješava problem navijača?
Policija je i zadnji put, kaže nam Karamarko, tražila strože i rigidnije zakone, upravo po uzoru na onaj engleski koji često zazivamo. No, problem se stvorio kad je zaključeno da bi prestrogim zakonom mogla biti prekršena ljudska prava huligana. Samoprozvana "čelična lady" Đurđa Adlešić tada je vrlo brzo popustila pa od strogih mjera i kazni koje bi izgrednike napokon smjestile iza rešetaka nije bilo ništa.
Ista ta Adlešička danas opet najavljuje radikalne promjene zakona i pokajnički tvrdi da je čak premijerki Kosor ponudila ostavku. Karamarka smo stoga morali upitati i po čemu je ona uopće kompetentna da se bavi sređivanjem problema koji očito spada u domenu policije. Nažalost, odgovor je bio očekivan: "Ne bih želio komentirati rad potpredsjednice Vlade".
Tko prekrši zabranu dolaska na stadion, po automatizmu ide u zatvor
Problem je, kaže Karamarko, u sustavu koji huliganima dopušta da već nakon noći u pritvoru izađu na slobodu samo s prekršajnim prijavama. Ne pomažu niti mjere zabrane dolaska na utakmicu, s obzirom na to da ih navijači redovito krše, a čak i kad zbog toga bivaju izvedeni pred prekršajnog suca, prolaze bez sankcija.
"Tražit ćemo da prema novom zakonu navijači koji prekrše odredbu o zabrani dolaska na stadion po automatizmu idu u zatvor. Naprimjer, ako imaju zabranu dolaska na utakmice dvije godine i prekrše je, da ih se zatvori na godinu dana", rekao je ministar unutarnjih poslova kad smo ga upitali da nam primjerom predoči neku od radikalnijih mjera koje bi, prema njegovu mišljenju, spriječile nasilje na stadionu.
Lučin: Kad će organizatori utakmica odgovarati za nerede?
"Kad huligan udari policajca, mora to pamtiti cijeli život. To treba tretirati kao napad na instituciju hrvatske države", smatra bivši ministar policije i SDP-ov zastupnik Šime Lučin koji također ističe da protiv onih navijača koji izazivaju nerede na stadionu moraju biti podnesene kaznene prijave. Lučin također ističe da bi se strogo trebalo kažnjavati i organizatore utakmice koji dopuštaju unošenje pirotehnike na stadion. "Zašto su uvjeti na stadionima takvi kakvi jesu? Možda se pirotehnika više neće moći unositi ako jednog dana zbog toga u zatvoru završi predsjednik nekog kluba", vjeruje Lučin.
I on, baš poput Ostojića, kaže da već ulazimo u stereotipno ponašanje. "Svaki put kad se dogodi eksces, idemo u izmjene i traže se veće ovlasti. A ni dobar dio ovlasti ni prostora koje dopušta postojeći zakon nije iskorišten", kaže bivši ministar unutarnjih poslova. Što nas dovodi do već poznate navijačke mantre, kojom huligani vole pravdati svoje ispade. Ali u kojoj bi moglo biti i nešto istine.
Kakva je to Vlada kojoj odgovaraju navijački neredi?
Navijački izgredi ogroman su problem ove države (naravno, ne i najveći), ali vladajući političari nemaju volje da se njime pozabave. Svjedočili smo već desecima slučajeva u kojima su huligani "odradili" svoje iživljavanje i prošli bez ikakvih sankcija. Čak i Karamarko kaže da policiju u pravom obračunu s navijačima koji izazivaju nerede na stadionima i oko njih koči birokracija.
Nemoguće se, dakle, ne zapitati nije li vladajućoj strukturi možda u interesu da Bad Blue Boysi, Torcida ili kojagod navijačka skupina s vremena na vrijeme nešto razbije. Posebno ako si međusobno razbijaju glave. Danas je Jadranka Kosor, baš kao i njeni prethodnici i kolege mnogo puta ranije, najavila rigorozan obračun s huliganima. Obećanje je to koje još nije ispunjeno; famozni "engleski" zakon hrvatska je Vlada mogla usvojiti već dvadesetak puta i potrpati sve huligane iza rešetaka uz višegodišnje zatvorske kazne. Zašto nije? Možda zato što je bolje da se piše o navijačima nego o, primjerice, krizi? Ili bilo kojem problemu koji je u datom trenutku aktualan, a s kojim se vlast ne zna nositi.
bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati