Englezi izabrali 10 najboljih golova u povijesti nogometa. Kako biste ih vi poredali?

POSTOJE golovi koji nadilaze statistiku i rezultat. To su trenuci koji zaustave vrijeme, ispišu povijest i prepričavaju se generacijama. Bilo da se radi o spektakularnom udarcu u posljednjim sekundama finala, solo prodoru koji braniče pretvara u statiste ili potezu koji prkosi zakonima fizike, najveći golovi u nogometu puno su više od lopte u mreži. Oni su priča o tome kako, kada i zašto su postali legendarni, ostavljajući milijune u nevjerici.
U ovom pregledu donosimo najupečatljivije pogotke u povijesti nogometa, uzimajući u obzir tehničku izvedbu, važnost trenutka, pritisak i čistu, nepatvorenu genijalnost. U središtu su, naravno, Svjetsko prvenstvo, Liga prvaka i najjače europske lige, kao i ikone poput Diega Maradone, Lionela Messija i Zinedinea Zidanea – imena koja su zauvijek urezana u najslavnije stranice nogometne povijesti. Engleski GiveMeSport sastavio je popis 10 najboljih golova u povijesti nogometa.
10. Lionel Messi protiv Athletic Bilbaa (2015.)
Prizor Lionela Messija kako se s loptom sjurio prema suparničkom golu, okrećući i lomeći braniče prije nego što rutinski zabije, toliko je poznat da je gotovo postao klišej. Zapravo, toliko je dobar u tome da je na ovoj listi zaslužio dva mjesta.
U finalu Kupa kralja 2015. godine, trojicu igrača Athletic Bilbaa pretvorio je u gledatelje. Sijevnuo je pored njih dok su oni bespomoćno pokušavali uhvatiti tek njegovu sjenu. Nekoliko trenutaka kasnije, silovitim udarcem probio je nemoćnog vratara na Camp Nouu. Bio je to pogodak koji je izgledao kao Messijev potpis – još jedan dokaz njegove izvanzemaljske klase.
9. George Weah protiv Verone (1996.)
„Trenutak sreće na sredini terena… a onda mu je priredio matadorski tretman“, opisao je komentator legendarni solo prodor Georgea Weaha protiv Verone u utakmici Serie A 1996. godine.
Tog 8. rujna 1996., pri vodstvu Milana, Veronin korner bezopasno se odbio do Weaha duboko u njegovom šesnaestercu. Potpuno smireno, liberijski napadač primio je loptu i krenuo u nezaboravan trk od 90 metara. Pretrčao je cijeli teren, ostavljajući iza sebe zapanjene braniče koji su padali u prazno.
Na centru su ga pokušala zaustaviti dvojica, no on ih se riješio elegantnom piruetom i nastavio prema golu. Dok su navijači Milana na San Siru zadržavali dah, Weah je desnom nogom snažno opalio i poslao loptu u suprotni kut. Vratar Verone ostao je u čudu, ne vjerujući da je Weah nakon takvog sprinta imao snage za tako precizan udarac.
8. Zlatan Ibrahimović protiv Engleske (2012.)
Bila je to zaista bizarna prijateljska utakmica u kojoj su za Englesku debitirali igrači poput Stevena Caulkera i Ryana Shawcrossa. No, svu pažnju ukrao je jedan čovjek. Zlatan Ibrahimović već je zabio hat-trick, a onda je svoju rapsodiju okrunio pogotkom koji kao da je prkosio zakonima fizike.
Duga lopta natjerala je engleskog vratara Joea Harta da istrči daleko izvan kaznenog prostora. Hart je loptu uspio samo kratko odbiti glavom, no ona je letjela ravno prema Ibrahimoviću. Za Šveđanina to nije bio problem. Namjestio se i s otprilike 25 metara izveo nevjerojatne škarice, poslavši loptu u praznu mrežu preko očajnog Shawcrossa, dok je publika na stadionu ostala u potpunom šoku.
7. Carlos Alberto protiv Italije (1970.)
Gol Carlosa Alberta u finalu Svjetskog prvenstva 1970. godine smatra se savršenim primjerom filozofije 'jogo bonito' (lijepe igre). Akcija je započela duboko na brazilskoj polovici, a u njoj je sudjelovalo osam igrača koji su s devet dodavanja izigrali cijelu talijansku momčad, demonstrirajući nevjerojatan timski duh, kontrolu i inteligenciju. Svakim dodavanjem napetost je rasla, sve dok Pelé nije elegantno gurnuo loptu u prostor za natrčalog kapetana Alberta, koji ju je iz prve zakucao u mrežu.
Bio je to pogodak satkan od strpljenja, vještine i savršenog razumijevanja – esencija brazilskog nogometnog identiteta. I desetljećima kasnije, ostaje jedan od najvećih timskih golova svih vremena, simbol generacije koja je proslavila Brazil kao najuspješniju naciju u povijesti svjetskih prvenstava.
6. Lionel Messi protiv Getafea (2007.)
U travnju 2007., u polufinalu Kupa kralja, 19-godišnji Messi primio je loptu na svojoj polovici terena. U idućih 12 sekundi, pretrčao je 55 metara, nanizavši petoricu igrača Getafea – Paredesa, Nacha, Alexisa, Belenguera i na kraju vratara Luisa Garciju – prije nego što je iz teškog kuta pospremio loptu u mrežu.
Svijet je istog trenutka povukao paralelu s Maradoninim "Golom stoljeća“, a čak je i sam Diego izrazio divljenje prema genijalnosti mladog sunarodnjaka. Taj čarobni trenutak transformirao je Messija iz velikog talenta u globalnu ikonu. Njegov suigrač Deco nazvao ga je "najboljim golom koji sam ikad vidio“, dok su navijači ostali bez teksta pred drskošću i umjetnošću tako mladog igrača.
5. Zinedine Zidane protiv Bayer Leverkusena (2002.)
Postoje golovi koji sa svakim novim gledanjem postaju sve bolji. Volej Zinedinea Zidanea u finalu Lige prvaka 2002. godine jedan je od takvih – udarac koji se savršeno stapa s dramatičnom arijom „Nessun Dorma“.
To je najbliže baletu što se može vidjeti na nogometnom terenu. I danas je teško shvatiti kako je Zidane uspio izvesti taj potez na Hampden Parku, udarac koji je prkosio anatomiji ljudskog tijela. Malo tko je tada slutio da će to biti samo jedna u nizu legendarnih noći Lige prvaka za Francuza, jednog od rijetkih koji je to natjecanje osvojio i kao igrač i kao trener.
4. Gareth Bale protiv Liverpoola (2018.)
Iako odnos Garetha Balea i Real Madrida nije uvijek bio idiličan, Velšanin je za kraljevski klub postigao neke od najvažnijih golova u povijesti. I dok je njegov solo prodor protiv Barcelone nevjerojatan, pogodak u finalu Lige prvaka 2018., samo dvije minute nakon ulaska s klupe, bio je apsolutno nestvaran.
Njegove škarice protiv Liverpoola bile su čista, eksplozivna poezija – gol kojim se osvaja naslov. Iako je vratar Loris Karius imao noć za zaborav u Kijevu, protiv Baleovog remek-djela nije mogao ništa. Cijeli stadion je na trenutak utihnuo u nevjerici, prije nego što je eksplodirao u slavlju još jedne europske krune za Los Blancose.
3. Roberto Carlos protiv Francuske (1997.)
Legendarni „banana udarac“ Roberta Carlosa protiv Francuske 1997. jedan je od najikoničnijih trenutaka u povijesti – trenutak u kojem se činilo da se fizika pokorila genijalnosti. Brazilac, poznat pod nadimkom „Čovjek metak“, opravdao je reputaciju udarcem koji do danas ostaje nenadmašan. S udaljenosti od 35 metara, vanjskim dijelom kopačke opalio je loptu koja je u naizgled nemogućem luku zaobišla živi zid i završila u mreži, prkoseći logici i aerodinamici.
Ono što ovaj gol čini nezaboravnim nije samo putanja, već i čista, neobuzdana snaga udarca. To nije bio samo slobodnjak, već vjerojatno najjače i najpreciznije udarena lopta ikada. Potez toliko nevjerojatan da se i danas proučava. U ovom slučaju, kontekst utakmice bio je nevažan – gol je bio toliko spektakularan da mu nije trebao trofej da bi ušao u legendu.
2. Marco van Basten protiv SSSR-a (1988.)
Kada je veteran Arnold Mühren poslao dugu loptu s lijevog krila, ona je preletjela 40-ak metara i sletjela pred Marca van Bastena na samom rubu kaznenog prostora. Kut je bio toliko oštar da je situacija više nalikovala na geometrijski problem nego na priliku za gol. Sigurno ni dvostruki osvajač Zlatne lopte ne može iz ovoga nešto izvući? Pogrešno.
„Labud iz Utrechta“ imao je drugačije planove. Iz prve je, vanjskim dijelom desne noge, uputio savršen volej, poslavši loptu u paraboli preko tada najboljeg vratara svijeta, Rinata Dasajeva, ravno u suprotne rašlje. Bio je to gol nad golovima – pogodak koji je Nizozemskoj donio naslov prvaka Europe 1988., njihov jedini veliki međunarodni trofej, zahvaljujući nevjerojatnom osjećaju za nemoguće Marca van Bastena.
1. Diego Maradona protiv Engleske (1986.)
Maradonin „Gol stoljeća“ protiv Engleske na Svjetskom prvenstvu 1986. ostaje najveći pogodak svih vremena – ne samo zbog tehničke briljantnosti, već i zbog sirove emocije i simbolike koju je nosio. U manje od 11 sekundi, Maradona je primio loptu na svojoj polovici, projurio pored pet engleskih igrača s baletnom lakoćom i mirno zaobišao Petera Shiltona. Svaki njegov dodir bio je savršen, svaki pokret odisao je genijalnošću.
Bio je to trenutak u kojem su se sudarili vještina, hrabrost i mašta. No, taj gol nadišao je sport. Postao je kulturološka izjava, izvor nacionalnog ponosa za Argentinu u sjeni Falklandskog rata i vječni spomenik Maradoninoj jedinstvenoj umjetnosti. Nijedan drugi pogodak tako savršeno ne sažima bit nogometa: ljepotu, dramu i prkos čovjeka koji je znao da je glavni lik.
Dajte svoje glasove golu ili golovima koje smatrate najboljima

bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati