Više od 5200 mrtvih u potopljenom gradu. "Čuli smo eksploziju, pukla je brana"
U KATASTROFALNIM poplavama bez presedana koje su pogodile istok Libije poginulo je više od 5.200 ljudi, a najmanje 10.000 ih se smatra nestalima. Ministarstvo unutarnjih poslova istočne libijske vlade iznijelo je podatak o najmanje 2300 poginulih, dok je procjenu od 10.000 nestalih dao Međunarodni Crveni križ.
Najgore je prošao istočni obalni grad Derna, u kojem su po svemu sudeći popustile brane te je poplava, prema riječima libijskog ministra, "izbrisala najmanje četvrtinu grada".
Libija je politički podijeljena između istoka i zapada, a javne službe su se raspale od pobune koju je 2011. podupirao NATO i koja je potaknula godine sukoba. Međunarodno priznata vlada u Tripoliju ne kontrolira istočna područja.
Ravnatelj bolnice Wahda u Derni rekao je da je u samo jednoj bolnici izbrojano 1700 smrtnih slučajeva.
Dr. Mohamad al-Qabisi, koji vodi bolnicu u jednom od područja najteže pogođenih poplavama, kaže da su prebrojavali tijela koja su ležala u hodnicima.
"Ima nekih koji nisu identificirani", dodaje i kaže: "Počeli smo ih fotografirati i dodjeljivati im brojeve."
Očekuje se da će broj poginulih rasti kako se spasilački napori nastavljaju, ali dr. Al-Qabisi je zabrinut da bi njegovo osoblje moglo biti ograničeno u mogućnosti da nastavi pomagati, zbog nedostatka sredstava i uvjeta.
"Situacija je jako loša, bolnica je oronula", dodaje.
Libijski premijer Abdul Hamid Al-Dbeibah ranije je razgovarao s novinarima kako bi izvijestio o situaciji u svojoj zemlji, prenosi BBC.
“Ne treba nam pomoć, ni lijekovi, ni oprema, ni liječnici ni kola hitne pomoći”, rekao je. Međutim, rekao je da imaju problem s izvlačenjem tijela iz mora.
Dodaje da libijska mornarica i ronioci ulažu maksimalne napore u izvlačenje tijela.
Također je potvrdio da je za obnovu osigurano 2.5 milijardi libijskih dinara (oko 480 milijuna eura).
Anas El Gomati, osnivač i direktor Instituta Sadeq, think tanka za javnu politiku sa sjedištem u Tripoliju, kaže da je prisutnost dviju suparničkih vlada u Libiji zakomplicirala situaciju, ali da su vlasti imale dovoljno vremena da se pripreme za poplave.
"Imali smo dane i sate prije ovoga da se pripremimo", rekao je El Gomati, koji naglašava da je oluja prije dolaska u Libiju prešla preko Turske i Grčke.
“Lokalne vlade i Libijska nacionalna vojska – snage Khalife Haftara – odgovorne su za ovo što se dogodilo”, rekao je.
“Za razliku od situacije u Maroku, gdje su zbog pomicanja tektonskih ploča imali samo nekoliko sekundi za reagiranje, u Libiji su, nakon što su se brane počele puniti, imali dane i sate za planiranje evakuacije. Nisu digli uzbunu i umjesto toga učinili su suprotno – rekli su ljudima da ostanu u kućama.”
"Ovo nije zlo majke prirode, to je zlo ljudi, nesposobnost i samodopadnost", dodao je.
Safia Mustafa, majka dva sina, rekla je novinskoj agenciji Reuters da su njih troje uspjeli pobjeći iz svoje kuće u Derni prije nego što se srušila. Popeli su se na krov i bježali preko susjednih kuća kako bi pobjegli od bujice. Njezin sin, 10-godišnji Obai, rekao je da se molio da prežive.
Odvjetnica Saliha Abu Bakr rekla je da je voda brzo progutala njihovu zgradu te da je gotovo dosegnula strop njenog stana na trećem katu. Kaže da se tri sata držala za komad namještaja kako bi ostala na površini. Nakon što su se poplavne vode povukle, ona i njezine dvije sestre uspjele su napustiti zgradu, koja se ubrzo nakon toga srušila. Tijelo njezine majke ostalo je pod ruševinama.
Međunarodno priznata vlada Libije, koja djeluje iz glavnog grada Tripolija, poslala je zrakoplove s humanitarnom pomoći u istočni dio zemlje kojim vlada rivalski parlament, javlja BBC Monitoring.
Premijer libijske vlade nacionalnog jedinstva sa sjedištem u Tripoliju, Abdul Hamid Dbeibah, rekao je da je avion s medicinskim osobljem i 14 tona zaliha poslan u istočni grad Benghazi.
Libijski paralelni parlament - Zastupnički dom sa sjedištem na istoku koji je formirao premijer Osama Hammad, izvorno je ponudio upute samo ljudima u njegovoj jurisdikciji.
Današnji paket pomoći bio je, međutim, jedini znak solidarnosti i nije bilo drugih naznaka moguće suradnje.
Zamjenik gradonačelnika Derne, Ahmed Madroud, rekao je za Al Jazeeru da je barem 20 posto grada uništeno.
Kaže da je opseg tragedije povezan sa slabom infrastrukturom u gradu i činjenicom da su mnoge zgrade grupirane u uskim ulicama u blizini rijeke.
“Kada se rijeka izlila iz korita, sa sobom je odnijela sve zgrade i obitelji koje su bile u njoj”, rekao je.
Muškarac koji je preživo poplavu u Derni kaže da je tijekom noći čuo eksploziju. Vjeruje da je to bio zvuk pucanja obližnje brane.
"Prvo smo samo mislili da je jaka kiša, ali u ponoć smo čuli veliku eksploziju i pukla je brana", rekao je Raja Sassi.
Novinskoj agenciji Reuters rekao je da je voda došla do gornjeg kata obiteljske kuće. Preživjele su i njegova supruga i malena kći, ali je ostatak obitelji poginuo.
Medicinske potrepštine iz Egipta dopremljene su avionom u libijski grad Benghazi kako bi se pomoglo žrtvama poplava. Egipat je osigurao i dodatni zrakoplov za evakuaciju ozlijeđenih.
Libijska vlada sa sjedištem u Tripoliju, međunarodno priznata, objavila je da će dati više od 400 milijuna dolara za obnovu Derne i Benghazija.
Društvenim mrežama danas se proširila snimka iz Derne, čiju autentičnost je potvrdio BBC. Snimka koja traje oko 10 sekundi prikazuje štetu nastalu u tom lučkom gradu na istoku Libije. Na snimci se vidi kako je poplava cijele redove višekatnica pretvorila u ruševine.
>> Opširnije
Broj poginulih u poplavama u istočnom libijskom gradu Derni porastao je na 5200, rekao je danas glasnogovornik ministarstva unutarnjih poslova istočne libijske vlade, dok ravnatelj bolnice kaže da ih je 2200 mrtvih. Podaci su trenutno proturječni.
Ravnatelj bolnice u Derni, Mohamad al-Kabisi, rekao je Reutersu da je u poplavama život izgubilo 2200 ljudi. Nije bilo moguće provjeriti te podatke iz neovisnih izvora.
Spasioci i dalje tragaju za tijelima poginulih u poplavama, rekao je glasnogovornik istočne libijske vlade Tarek al-Haraz. Al-Haraz je rekao da je četvrtina grada uništena ili odnesena u more.
Derna je najteže pogođena poplavama nakon snažne oluje na istoku Libije. Za vrijeme oluje urušile su se dvije brane.
Agencija Ujedinjenih naroda za izbjeglice u Libiji šalje hitnu humanitarnu pomoć koja uključuje deke, higijenske pakete i solarne svjetiljke za 5000 ljudi.
"Naše misli su s tisućama ljudi pogođenih nedavnom olujom u Libiji", objavio je UNHCR na X-u, ranije poznatom kao Twitter.
Predstavnik UN-a za humanitarna pitanja i hitnu pomoć Martin Griffiths rekao je da je "duboko zabrinut" zbog smrtonosnih poplava u Libiji. Dodao je da su hitne ekipe UN-a mobilizirane za pomoć na terenu. "Naše su misli s pogođenim ljudima", objavio je na X-u, bivšem Twitteru.
Predsjednica Europske komisije Ursula von der Leyen također izražava "najdublju sućut". "EU je uz vas u ovoj tragediji", poručila je Libiji.
Egipat je poslao vojno izaslanstvo u Libiju kako bi ponudio ono što je glasnogovornik delegacije opisao kao "potporu i solidarnost s bratskim libijskim narodom", javlja BBC.
Na čelu s načelnikom Glavnog stožera egipatske vojske, general pukovnikom Osamom Askarom, skupina će upravljati zračnim mostom, počevši s tri zrakoplova koji će prevoziti medicinsku pomoć i hranu, kao i spasilačke timove. Još jedan zrakoplov pomoći će u prijevozu poginulih ili ozlijeđenih u oluji.
Glasnogovornik je na Facebooku objavio slike na kojima se vidi kako delegaciju dočekuje nekoliko libijskih vojnih zapovjednika, uključujući Khalifu Haftara, zapovjednika Libijske nacionalne armije smještene na istoku.
U drugoj izjavi, vojni glasnogovornik rekao je da je egipatski predsjednik Abdul Fattah al-Sisi naredio svojim oružanim snagama da "ponude sve vrste humanitarne potpore uključujući medicinske timove, opremu za spašavanje i improvizirane kampove".
Broj mrtvih od razornih poplava u istočnom libijskom gradu Derni dosegao je 5200, rekao je glasnogovornik ministarstva unutarnjih poslova vlade istočne Libije, a prenosi njemačka agencija dpa.
Libija je u političkom kaosu otkako je dugogodišnji vladar pukovnik Muamar Gadafi svrgnut i ubijen 2011. - ostavljajući naftom bogatu naciju podijeljenu i s dvije vlade. Jedna je privremena, ali međunarodno priznata vladom koja djeluje iz glavnog grada Tripolija, a druga je na istoku.
Prema libijskom novinaru Abdulkaderu Assadu, to otežava napore spašavanja jer različite vlade nisu u stanju agilno odgovoriti na prirodnu katastrofu.
"Nema spasilačkih timova, nema obučenih spasilaca u Libiji. Sve u posljednjih 12 godina bilo je u znaku rata", rekao je za BBC.
"Postoje dvije vlade u Libiji... i to zapravo usporava pomoć koja dolazi u Libiju jer je malo zbunjujuće. Imate ljude koji obećavaju pomoć, ali pomoć ne dolazi", dodaje.
Olujni sustav koji je Libiji donio ozbiljne poplave krenuo je prije više od tjedan dana kao oluja Daniel nad Grčkom. Donijevši rekordne količine kiše u nekoliko dana i obilne poplave u dijelovima istočne Grčke, polako se pomaknuo prema jugu preko Sredozemlja.
S temperaturama mora u istočnom Sredozemlju iznad uobičajenih za to doba godine, olujni sustav je povratio snagu i podigao količinu vlage prije nego što se probio do libijske obale. Nakratko je postao ono što meteorolozi nazivaju "medicane" odnosno "mediteranski uragan".
Njegovi učinci uključuju uzburkano more, udare vjetra koji navodno prelaze 80 km/h i, u nekim slučajevima, količine kiše kakve obično padnu u više godina.
U 24 sata između 8 ujutro u nedjelju i 8 ujutro u ponedjeljak, Sveučilište Omar Al-Mukhtar u Baydi zabilježilo je 414 mm kiše, a sjeveroistočni grad Marawa dobio je 240 mm. Usporedbe radi, obližnji grad Bengazi, koji je teško pogođen poplavama, ima godišnji prosjek od 270 mm.
Ugledna humanitarna organizacija Norveško vijeće za izbjeglice (NRC) je situaciju u Libiji opisala kao "katastrofalnu". Oluja Daniel prouzročila je razorne poplave diljem sjevernoafričke zemlje, uključujući gradove Bengazi i Dernu.
Direktor NRC-a za Libiju Dax Bennett Roque kaže da spasilački tim na terenu u Bengaziju kaže da su "deseci tisuća ljudi raseljeni bez ikakvih izgleda da se vrate kući". Katastrofa je pogoršana godinama sukoba u Libiji koje su ostavile malo resursa za nacionalnu izvanrednu situaciju poput ove, kaže NRC.
“Skupine za humanitarnu pomoć u Libiji kronično su nedovoljno financirane. Sada je vrijeme da pokažemo solidarnost s ljudima i pomognemo im na dugom putu oporavka", dodao je.
Lučki grad Derna najteže je pogođen poplavama u Libiji, a dosad je potvrđeno da je više od 1000 ljudi umrlo. Derna je prepolovljena rijekom koja se s visoravni spušta u ocean, a inače je zaštićena od poplava branama.
No, u Derni su se navodno urušile dvije brane, zbog čega je oko četvrtina grada završila pod vodom. "Ne pretjerujem kada kažem da je 25 posto grada nestalo", rekao je Hichem Chkiouat iz vlade istočne Libije.
Vlasti su danas proglasile Dernu "gradom katastrofe".
Kuće u dolinama na istoku Libije odnijele su jake muljevite struje koje su nosile vozila i ostatke uništenih građevina, rekao je čelnik libijske službe za hitne slučajeve i hitnu pomoć Osama Aly. Telefonske linije u Derni su u prekidu, što komplicira spašavanje, a radnici ne mogu ući u grad zbog velikog razaranja, rekla je Aly za CNN.
Aly je rekao da vlasti nisu predvidjele razmjere katastrofe. "Nisu dobro proučili vremenske uvjete: razinu morske vode, količinu oborina i brzine vjetra. Nije bilo evakuacije obitelji koje bi mogle biti na putu oluje i u dolinama", rekao je.
“Libija nije bila spremna za takvu katastrofu. Još nismo nikad vidjeli ovakvu katastrofu. Priznajemo da je bilo nedostataka iako je ovo prvi put da se suočavamo s takvom katastrofom,” rekao je Aly za TV kanal Al Hurra.
Othman Abduljalil, ministar zdravstva u istočnoj administraciji Libije, rekao je za libijsku Almasar TV kako se vjeruje da su čitava naselja u gradu odnešena poplavnim vodama.
Abduljalil je jučer obišao poplavljenu luku Dernu, nakon čega je rekao: "Situacija je bila katastrofalna... Tijela još uvijek leže na mnogim mjestima."
"Ima obitelji koje su još uvijek zaglavljene u svojim domovima i ima žrtava pod ruševinama... Vjerujem da je ljude odnijelo more."
Libijski ministar civilnog zrakoplovstva i član odbora za hitne slučajeve vlade istočne Libije Hichem Chkiouat, opisao je poplave kao katastrofu, dodajući da je broj žrtava alarmantan.
"Nemamo točne brojke mrtvih inestalih, ali to je katastrofa. Bio sam šokiran onim što sam vidio - to je poput tsunamija", rekao je.
Govoreći za BBC, dodao je da se međunarodna pomoć očekuje od zemalja poput Turske, Egipta, Italije i Katara. Rekao je da vlada istočne "vlada situacijom", dodavši da "nema kapaciteta" za nošenje s ovakvom katastrofom.
Ministar je također istaknuo da brana koja se srušila kod luke Derna, u kojoj je dosad nađeno više od 1000 tijela, nije održavana neko vrijeme što je moglo dovesti do katastrofe.
U poplavama u istočnom libijskom gradu Derni poginulo je više od 2300 ljudi, objavio je AFP pozivajući se na izbore libijskih hitnih službi.
Raširene poplave i odroni blata uzrokovani obilnom kišom uništili su mnoge ceste i domove. Najgore pogođeno mjesto je luka Derna, čiji je veći dio pod vodom nakon što su se srušile dvije brane i četiri mosta.
Premijer neslužbene libijske vlade sa sjedištem na istoku, Oussama Hamad, rekao je da je samo u Derni više od 2000 mrtvih i na tisuće nestalih. Oluja je kasnije zahvatila Egipat.
Iranski ministar vanjskih poslova Hossein Amir-Abdollahian ponudio je humanitarnu pomoć Libiji nakon što su strašne poplave uzrokovale goleme žrtve. Amir-Abdollahian rekao je danas na X-u (bivšem Twitteru) da je iransko društvo Crvenog polumjeseca izrazilo spremnost pružiti pomoć Libiji. Iranski ministar također je izrazio tugu zbog katastrofe te uputio sućut libijskim vlastima i narodu, kao i obiteljima žrtava.
Iran i Libija nedavno su krenuli u potpunu obnovu diplomatskih veza, a Teheran i Tripoli najavili su planove za ponovno otvaranje veleposlanstava. Dvije zemlje imaju diplomatske odnose, ali je Iran zatvorio svoje veleposlanstvo tijekom pobune protiv pokojnog libijskog vođe Moamera Gadafija 2011. godine.
Nakon Irana, pomoć su ponudile i Italija i Turska. Reuters je objavio fotografije vojnih zrakoplova u Turskoj natovarenih opremom za spašavanje i humanitarnim potrepštinama.
Italija također odgovara na zahtjev za pomoć, navodi novinska agencija AFP. "Talijanska vlada odmah odgovara na zahtjeve za pomoć oko poplava u istočnoj Libiji ."Tim za procjenu već je na putu, koordinira ga naša civilna zaštita", rekao je ministar vanjskih poslova Antonio Tajani.
Pomoć su obećale i Sjedinjene Države.
Oko 10.000 ljudi smatra se nestalima nakon velikih poplava u Libiji, rekao je dužnosnik Međunarodne federacije društava Crvenog križa i Crvenog polumjeseca (IFRC).
"Možemo potvrditi iz naših neovisnih izvora informacija da je broj nestalih do sada dostigao 10.000", rekao je Tamer Ramadan, šef izaslanstva IFRC-a u Libiji. Raširene poplave i odroni blata uzrokovani obilnom kišom uništili su mnoge ceste i domove. Najgore pogođeno mjesto je luka Derna, čiji je veći dio pod vodom nakon što su se srušile dvije brane i četiri mosta.
"Broj mrtvih je ogroman i mogao bi dosegnuti tisuće", dodao je gospodin Ramadan. IFRC bi uskoro mogao pokrenuti apel za hitno financiranje za pomoć žrtvama poplava u Libiji.
Više od 1000 tijela pronađeno je u istočnom libijskom gradu Derni, rekao je ministar u vladi na istoku zemlje, dodajući da se očekuje da će konačni broj biti vrlo velik. "Vratio sam se iz Derne. Vrlo je katastrofalno. Tijela leže posvuda - u moru, u dolinama, ispod zgrada", rekao je Reutersu telefonom Hichem Chkiouat, ministar civilnog zrakoplovstva i član odbora za hitna stanja.
"Broj tijela pronađenih u Derni je veći od 1000", rekao je. Očekuje da će konačni broj biti "stvarno jako velik". "Ne pretjerujem kada kažem da je 25 posto grada nestalo. Mnoge, mnoge zgrade su se srušile", dodao je. Ministar je kasnije za Al Jazeeru rekao kako očekuje da će ukupan broj mrtvih u cijeloj zemlji na kraju dosegnuti i više od 2500, jer neprestano stižu nove brojke o nestalima, a one rastu.
Video podijeljen na Facebooku, koji Reuters nije mogao neovisno potvrditi, prikazuje desetke tijela prekrivenih dekama na pločnicima u Derni.
bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati