U Poljskoj se glasa o povjerenju vladi. "Tuskova sudbina je već zapečaćena"

POLJSKI zastupnici glasaju danas o povjerenju vladi premijera Donalda Tuska koji nastoji ponovo preuzeti inicijativu za svoju proeuropsku koaliciju lijevog centra nakon potresa izazvanog porazom njihovog kandidata na predsjedničkim izborima.
Tusk je 2. lipnja u televizijskom obraćanju rekao da će pozvati na glasovanje o povjerenju vladi, nakon što je predsjednički kandidat koji je imao njegovu potporu, varšavski gradonačelnik Rafal Trzaskowski, dan ranije tijesno izgubio na izborima.
Nawrocki pobijedio za dlaku
Trzaskowskog, iz Tuskove Građanske koalicije, porazio je nacionalist Karol Nawrocki, što je izazvalo međusobno optuživanje manjih stranaka u vladi i dovelo u pitanje njezinu budućnost s predsjednikom koji im nije sklon i koji ima pravo veta na zakonodavnoj razini.
Povjesničar Nawrocki osvojio je 50,9 posto glasova, ispred liberalnog gradonačelnika Varšave Rafala Trzaskowskog s 49,1 posto.
Iako je vladajućoj većini gotovo zajamčena pobjeda na glasanju u parlamentu, anketa provedena za dnevni list Rzeczpospolita pokazala je da oko trećine Poljaka ne vjeruje da će Tuskova vlada opstati do kraja mandata 2027.
Tusk će danas parlamentu predstaviti vladin akcijski plan, a potom će se održati rasprava, prije nego se u poslijepodnevnim satima održi glasanje o povjerenju.
Blokade vladinih reformi
Analitičari procjenjuju da su mnogi glasači razočarani neuspjehom vlade glede obećanja o liberalizaciji zakona o pravu na pobačaj, reformi pravosuđa i podizanju granice za izuzeće od poreza.
Predsjednik Andrzej Duda, saveznik nacionalističke stranke Pravo i pravda (PiS), koja je podržala Nawrockog, blokirao je elemente programa Tuskove vlade koji je nastojao srušiti PiS-ove reforme za koje EU smatra da potkopavaju neovisno sudstvo.
Vlada se nadala da će im pobjeda Trzaskowskog omogućiti punu provedbu svoje agende.
Kritike zbog čekanja
Kritičari Tuskovoj vladi zamjeraju da je premalo učinila za provedbu promjena te da je, u očekivanju sklonog im predsjednika, predugo držala neke inicijative "na ledu", zbog čega su glasovi manjih koalicijskih partnera i brojnih medija doveli u pitanje Tuskovo vodstvo.
U toj atmosferi Tusk je pozvao na glasanje o povjerenju vladi.
"Glasovanje o povjerenju nije pokušaj da nastavimo sa svime što smo radili jer nakon godinu i pol jako dobro znamo da se neke stvari mogu učiniti bolje i brže, a glasovanje o povjerenju trebao bi biti novi početak", rekao je Tusk na sastanku vlade.
"Htio bih da znate da je ovo za cijelu koaliciju dan novog zamaha i uvjeren sam da ćete ispuniti ovaj zadatak", poručio je.
PiS vidi priliku
Nakon glasanja o povjerenju Tusk je najavio preustroj vlade u srpnju. U međuvremenu, članovi vlade govore da treba ponovo pregovarati o koalicijskom sporazumu, što bi moglo dovesti do sukoba.
Sve to, naravno, ide na ruku PiS-u, navodi Reuters.
Vođa PiS-a Jaroslaw Kaczynski nazvao je rezultate predsjedničkih izbora "crvenim kartonom" za vladu i pozvao na stvaranje "apolitične i tehničke vlade" sastavljene od stručnjaka.
Bivši ministar pravosuđa Zbigniew Ziobro, arhitekt PiS-ove reforme sudstva koju Tuskova vlada želi revidirati, bio je još direktniji.
"Izgubljeni predsjednički izbori su kraj Donalda Tuska. Njegova je sudbina već zapečaćena", rekao je Ziobro.

bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati