Kad Trump glumi velikog vojnog zapovjednika, problemi se rješavaju bombardiranjem
Foto: FAH
NOVINAR CNN-a Stephen Collinson u nedavnom članku izvještava o Trumpovu nastojanju da se predstavi javnosti kao snažni i pouzdani vođa.
U nastavku prenosimo dijelove njegovog članka.
"Prošloga je tjedna američki predsjednik Donald Trump, koji je ujedno i novopečeni vrhovni zapovjednik vojnih snaga SAD-a, pokazao da vrlo lako povlači okidač. Prvo je lansirao projektile Tomahawk kako bi vladu sirijskog predsjednika Bassara al-Assada navodno kaznio za upotrebu kemijskog oružja, a u četvrtak su Sjedinjene Američke Države bacile svoju najopasniju nenuklearnu bombu na tunele Islamske države (ISIS) u Afganistanu.
Oba se ta poteza mogu objasniti strategijom za zaustavljanje ISIS-a, ali isto tako Trumpovi potezi mogu služiti i kao pokazatelji toga kako bi se Trump mogao ponašati prema zemljama s kojima surađuje, ali i prema drugim neprijateljima. Posebno ga prate u Sjevernoj Koreji, gdje se pripremaju za još jedan nuklearni test.
To je zemlja za koju je Trump rekao da predstavlja problem, ali da će se "taj problem riješiti".
Povećanje ovlasti
Trump tvrdi da je vojska povećala broj uspjeha u borbi protiv ISIS-a u Siriji i Iraku otkad im je dao veće ovlasti, ali Bijela kuća nastoji prikazati Trumpa kao aktivnog i snažnog vrhovnog vojnog zapovjednika kako bi udovoljila biračima, koji su vojnu politiku bivšega predsjednika Barracka Obame smatrali nedorečenom i preopreznom. S time ne bi složili Obamini pobornici, koji podsjećaju da je Obama vodio rat protiv al-Qaede te naredio akciju u kojoj je ubijen njezin vođa Osama bin Laden. Usto, navode i da je Obama uključio SAD u zračni rat u Libiji.
Reakcija američkog kongresa
Demokrati nastoje ne kritizirati Trumpa, već pokušavaju objasniti njegove postupke. Pojavila su se mišljenja da nastoji ojačati vanjsku politiku kako bi odvukao pažnju s vlastitog lošeg položaja u unutarnjoj politici. Usto, neki tvrde i da na vojsku prebacuje odgovornost koja je zapravo njegova.
Ne zna se je li Trump izravno naredio bacanje bombe na Siriju, ali Eric Swalwell, demokratski kongresmen iz Kalifornije, smatra da bi Trump trebao velikim dijelom biti uključen u zbivanja u vrijeme povećanog služenja oružjem, a vojska ne bi samostalno trebala naređivati bacanje bombi za svaki sukob koji izbije.
Republikanci, s druge strane, za Trumpa ne štede riječi hvale i smatraju da radi dobre vojne poteze.
Prvih 100 dana
Trumpov aktivni stav i vojna politika prema Siriji i Iraku mogu pomoći njegovoj popularnosti jer stvaraju dojam da se barem u tim pitanjima drži predizbornih obećanja. Ankete su pokazale da oko 51 posto Amerikanaca podupire njegove vojne poteze, dok inače dobiva puno niže rezultate potpore glasača oko drugih pitanja.
Trump se malo odmiče od predizbornih stavova o NATO-u i Kini te nastoji stvoriti sliku čvrstog zapovjednika vojnih snaga u javnosti, čime podilazi glasačima koji su ga odabrali zbog gesla "Učinimo Ameriku ponovno velikom".
Globalna pozornica
Analitičari smatraju da se Trumpova vojna politika provodi u pravo vrijeme, s obzirom na zbivanja u Sjevernoj Koreji i Siriji, a cijeli svijet promatra SAD i nastoji procijeniti i postaviti se prema Trumpovim potezima.
No, Trumpove odluke mogu imati i ozbiljnije posljedice, kao što je vidljivo iz primjera mornaričke racije al-Qaede u siječnju u Jemenu, u kojoj je poginuo jedan američki vojnik. SAD će morati napraviti jasnu i detaljnu strategiju za Siriju, Irak i Afganistan, a ne zna se koliko je dugo američka javnost voljna podupirati operacije na Bliskome istoku", zaključuje Collinson.
bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati