Europska komisija traži kontrolu financijskog tržišta
DANAS objavljen izvještaj Europske komisije predlaže formiranje paneuropske institucije za nadzor financijskog tržišta, koja bi popravila stupanj koordinacije financijskog poslovanja unutar Europske unije.
Komisija je za sastavljanje izvještaja sastavila vlastitu verziju vijeća mudraca. Zadužila je grupu nezavisnih financijskih eksperata, predvođenih bivšim guvernerom francuske centralne banke Jacquesom de Larosiereom, da donese niz prijedloga za popravljanjem nadzora nad financijskim sektorom.
Paneuropski regulator
Larosier je danas na novinskoj konferenciji rekao kako je grupa predsjedniku EK Joseu Manuelu Barossu predala dokument od 68 stranica u kojima je donijela 66 prijedloga. Puni izvještaj još nije objavljen, a Komisija će do travnja donijeti prijedloge o private equity i hedge fondovima.
Medijima najzanimljiviji prijedlog bio je onaj o paneuropskom nadzornom tijelu, koje bi trebalo premostiti poteškoće koje se javljaju na zajedničkom tržištu na kojemu financijsko poslovanje reguliraju nacionalni regulatori. Nacionalni regulatori i dalje bi nastavili svoj posao, ali bi paneuropsko nadzorno tijelo preuzimalo kontrolu nad kompleksnim financijskim poslovanjem koje uključuje veći broj država.
Nacionalizacija banaka
Istodobno, Komisija je objavila niz smjernica, u kojima je spomenuta mogućnost nacionalizacije banaka kao zadnjeg rješenja u slučaju da sve druge opcije propadnu. Komisija predlaže kako bi države trebale imati mogućnost nacionalizacije ključnih financijskih institucija, ukoliko one daju sve podatke o toksičnoj imovini.
To "zeleno svjetlo" za nacionalizaciju banaka dolazi nakon serije državnih intervencija u Belgiji, Irskoj i Portugalu, zajedno s najavama o nacionalizaciji banaka u drugim državama članicama EU i debatom o nacionalizaciji banaka u SAD-u.
Ključno pitanje je, pak, hoće li EU moći dovoljno brzo reagirati na snažnije efekte krize koji ju pogađaju ove godine. Već se nekoliko tjedana piše o izglednom nadolazećem krahu financijskog tržišta istočne Europe, u kojoj valute padaju, investitori povlače novce, a panika uzima maha. Mogući krah tog tržišta iznimno je loša vijest za zemlja zapadne Europe, posebno za zemlje kao što su Austrija ili Njemačka, čije banke imaju vrlo visok stupanj izloženosti na tim tržištima.
Foto: AFP
bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati