Država spiskala milijune na selfie stupove HDZ-ovca. Sad su uklonjeni
SLAVNI fotostup, djelo solinskog inovatora i HDZ-ovca, prognan je prije nekoliko dana iz Splita odlukom gradske vlasti.
Revolucionarni izum, koji je Županija splitsko-dalmatinska najavljivala odnijeti u Bruxelles na predstavljanje europskih inovacija i na koji su potrošene značajne svote našeg novca, razmontiran je točno tri godine nakon postavljanja. Grad, koji ga je u suradnji sa Županijom i naručio, odjednom je shvatio da je hrđavi komad grafitima išaranog metala zapravo bespotreban.
Nakon tri godine Grad shvatio da su besmisleni
Baš su nam tako rekli ljudi bliski gradonačelniku:
"Fotostupovi su uklonjeni po nalogu Grada zato što su neispravni i ružni. Nisu na popravku, nego su baš uklonjeni i zasad nema naznaka da će se vraćati. Ostao je samo jedan kraj Poljuda, s njim ne znamo što će biti", doznali smo neslužbeno. A na službeni upit upućen Gradu Splitu nismo dočekali odgovor.
Kritizirali ga korisnici, hvalili HDZ-ovci
Stupovi HDZ-ovca podigli su prašinu ne samo zbog loše kvalitete fotografije (zadnji put kad smo gledali, imale su jedan megapiksel) nego i zbog veličine aplikacije te nemogućnosti povezivanja na fotostupov Wi-Fi.
O fotostupu i njegovoj aplikaciji Look@ lijepo su govorili iz vrha Ministarstva turizma, no najviše je njime bio oduševljen župan Blaženko Boban.
Njega je Vuković kao stranački pomladak nosio na ramenima i tu fotografiju držao kao profilnu sliku na svom Facebooku. Županija mu je, pak, pod Bobanovim vodstvom, nekoliko puta davala proračunski novac.
Na Google Playu aplikacija Look@ ima 54 recenzije. Ovo su prve tri koje se pojave.
Bit ćemo blagonakloni pa ćemo reći da je dobio 2.5 milijuna kuna našeg novca
Pravo je pitanje koliko je našeg novca do sada otišlo na fotostupove.
Već su mu u startu lokalne vlasti dale nešto više od pola milijuna kuna.
Što za razvoj inovacije, što za postavljanje stupova po Splitu. Kažimo i da godišnje održavanje ima svoju cijenu, ona je oko tisuću kuna mjesečno, znači 12.000 kuna godišnje po stupu, puta tri stupa - to je 36.000 kuna troška samo za Grad Split. A stupova ima i na Klisu i po Solinu.
Kad dodamo da se stupovi održavaju već tri godine, lako dođemo do cifre veće od sto tisuća kuna.
Uz to je inovator dobivao i sredstva od Ministarstva gospodarstva koja nam je poslala Europska unija s idejom da ćemo ih pošteno rasporediti.
Za 2019. godinu, kako vidimo iz Državne riznice, Vukovićevoj tvrtki dali su 385.348 kuna i 46 lipa, a u 2020. dobio je 855.381 kunu i 50 lipa. Index je ranije pisao kako su fotostupovi dobili gotovo 1.3 milijuna kuna na natječaju Ministarstva gospodarstva. Najviši mogući iznos dodijeljenih sredstava bio je 1.4 milijuna.
Bit ćemo krajnje blagonakloni pa ćemo reći da je dobio minimalno 2.5 milijuna kuna.
Obećavao da će ih izvoziti po svijetu, ali zasad baš i nema kupaca
Od 2019. godine tvrtka bivšeg šefa solinske mladeži HDZ-a ima dva zaposlena. Prema podacima iz Poslovne Hrvatske, ne izvoze ništa, a ukupni prohodi im budu oko 300 do 400 tisuća kuna.
Zanimljiv je i podatak da je HDZ-ov izumitelj tužio Slobodnu Dalmaciju i Index zbog tobože povrede časti i ugleda te iznošenja pogrešnih podataka, no na kraju je on morao snositi sudske troškove, a sudstvo je potvrdilo da su mediji u pravu.
Radi li ovo Opara da zagorča Bobanu?
Pojavila se teorija da je motiv za uklanjanje stupova politički, odnosno da gledamo sukob županijskog i gradskog HDZ-a.
Županija na čelu s Blaženkom Bobanom, koji je inače jako dobar s Lukom Vukovićem, podržava solinskog inovatora, dok je gradonačelniku Andri Krstuloviću Opari navodno puna kapa toga da ide niz dlaku stranci, pogotovo sad kad odlazi s funkcije.
Pokušali smo ga kontaktirati da pitamo zašto je odlučio ukloniti stupove i što će turisti sada bez njih, ali se nije javljao na telefon.
Bilo kako bilo, ovo bi zaista mogao biti kraj jedne ere, vrijeme kad se čovjek prestaje fotografirati desetak kilograma teškim uređajem i prelazi na mobitel. Mali korak za čovjeka, ali velik za HDZ.
*Index koristi third party aplikacije za realizaciju anketa, kako bi smanjili mogućnost manipulacije anketom od strane korisnika, ali i potpuno odagnali mogućnost Indexovih manipulacija rezultatima. Svejedno, online ankete ne mogu se smatrati znanstveno utemeljenima, niti vjerodostojno predstavljaju većinu hrvatske populacije. Index, naime, relativno rijetko posjećuju potpuni idioti, koji pak u ukupnoj hrvatskoj populaciji imaju značajan udio.
bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati