Brat terorista iz Nice: Rekao je da ide u Francusku tražiti posao
NAKON zaprepaštenja i uznemirenosti koje je džihadistički napad na crkvu u Nici potaknuo diljem svijeta, Francuska je svoje državljane koji žive u inozemstvu pozvala na oprez i pojačala nadzor nad svojim teritorijem, bogomoljama i školama.
Francuski ministar unutarnjih poslova: Prijetnja je posvuda
"Neposredna opasnost od napada (najviši stupanj u francuskom sigurnosnom planu) upućena je jučer navečer svim našim državljanima u inozemstvu, gdjegod bili, jer prijetnja je posvuda", rekao je danas francuski ministar vanjskih poslova Jean-Yves Le Drian nakon sjednice vijeća za obranu kojim je predsjedao Emmanuel Macron.
"Nismo u ratu s religijom, nego s ideologijom, islamističkom ideologijom", rekao je ministar unutarnjih poslova Gerald Darmanin.
Vijeće za obranu koje se sastalo danas potvrdilo je da će od ponedjeljaka prefektima na raspolaganju biti 7000 pripadnika redarstvenih snaga, od kojih je polovica iz pričuvnog sastava žandarmerije, kako bi zajamčili sigurnost, rekao je Darmanin.
Sigurnosne mjere u blizini kršćanskih bogomolja bit će "pojačane" ovog vikenda, u prigodi katoličkog blagdana Svih svetih 1. studenog. I škole će biti pod posebnom zaštitom, a nastava počinje u ponedjeljak nakon raspusta za Sve svete, izvijestila je agencija AFP.
Nica je u četvrtak zavijena u tugu nakon ubojstva triju osoba u crkvi, četiri godine nakon islamističkog napada 14. srpnja 2016. u kojemu je u tom gradu na Azurnoj obali ubijeno 86 ljudi.
Napadač je u Francusku stigao u srijedu oko 8 navečer
Tunišanin (21) Brahim Issaoui nasmrt je izbo nožem dvije žene, 60-godišnjakinju, 44-godišnju Brazilku koja godinama živi u Nici Simone Barreto Silvu, samohranu majku troje djece, i domara bazilike Vincenta Loquesa (55), oca dviju djevojčica. Policija je teško ranila napadača, koji je prevezen u bolnicu.
Premda su motivi napada nepoznati, njegovo kretanje u posljednje vrijeme nije tajna. Francuski i talijanski izvori navode da je 20. rujna ilegalno ušao u Europu s talijanskog otoka Lampeduse. Odatle je 9. listopada došao u Bari, gdje mu je određen izgon u roku sedam dana.
Tada mu se gubi trag, sve do srijede kada je nazvao brata Yassinea u Sfaxu u Tunisu. "U Francusku je stigao (u srijedu) oko 20 sati. Rekao je da ide u Francusku jer će ondje lakše naći posao", rekao je danas za AFP njegov brat Yassine Issaoui koji nije mogao shvatiti što se dogodilo s bratom koji se prije dvije godine okrenuo vjeri pošto je otvorio manju neformalnu benzinsku crpku.
Izvor blizak istrazi navodi da je mladić stigao u Nicu "24 do 48 sati prije napada".
Članovi napadačeve obitelji rekli da su iznenađeni napadom
Obitelj napadača je u Sfaxu rekla da je da je Brahim razgovarao s njima putem videopoziva nekoliko sati prije napada. Nije pokazivao nikakve znakove da planira učiniti nešto nasilno, rekli su. Njegova sestra Afef je rekla da je išao u crkvu tražeći mjesto da prespava. Članovi napadačeve obitelji su agenciji Reuters rekli da su bili šokirani saznanjem da je počinio takav nasilan zločin.
"Moj brat je prijateljska osoba i nikada nije iskazivao ekstremizam", rekao je njegov brat Yassin. "Poštovao je sve ljude i njihove razlike još otkako je bio dijete."
Je li napadač djelovao sam? Iz izvora bliskog istrazi doznaje se da 47-godišnjak koji je u četvrtak uhićen pod sumnjom da je bio u vezi s mladim Tunižaninom nije povezan s napadom. No potraga za mogućim pomagačima mogla bi napredovati zahvaljujući dvama mobilnim telefonima pronađenima u njegovoj blizini zajedno s Kuranom.
Dok ljudi dolaze kako bi u tišini i u sabranosti odali počast žrtvama ispred katedrale, nekolicina političkih čelnika nije skrivala bijes, napose gradonačelnik Nice Christian Estrosi (desnica), koji je pozvao na "izmjenu Ustava" kako bi se mogao "objaviti rat" ideologiji koju je nazvao "islamofašizmom". Zastupnik departmana Eric Ciotti, također iz redova desnice, pozvao je na Cnewsu da se otvori "Guantanamo na francuski način".
U muslimanskim zemljama održavaju se prosvjedi protiv Francuske
Dva tjedna nakon ubojstva profesora Samuela Patyja, kojemu je odrubljena glava zbog toga što je na satu posvećenom slobodi govora učenicima pokazivao karikature proroka Muhameda, vlada velika napetost između Francuske i dijela muslimanskog svijeta.
"Prijetnja je posvuda", upozorio je Jean-Yves Le Drian obraćajući se Francuzima u inozemstvu.
Nakon napada na stražara francuskog konzulata u Džedi u Saudijskoj Arabiji, o kojemu je javnost doznala u četvrtak, danas su u Bejrutu izbili sukobi blizu zgrade francuskog veleposlanstva.
"S virtualne mržnje lako se prelazi na stvarnu pa smo odlučili učiniti sve kako bismo zajamčili sigurnost naših interesa i naših državljana", zaključio je Le Drian.
bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati