TDR: Cilj nam je održati proizvodnju i poslove u Hrvatskoj, nećemo komentirati špekulacije
Screenshot: YouTube
UPRAVA Tvornice duhana Rovinj (TDR) istražuje različite strateške opcije za tvrtku, a ciljevi su osigurati što bolju održivost poslovanja i što bolju perspektivu, u sklopu čega je zadržavanje proizvodnje u Hrvatskoj, osiguravanje radničkih prava i svega ostalog što će TDR činiti stabilnim, istaknuo je danas predsjednik Uprave TDR-a Mato Zadro.
Na godišnjem druženju s novinarima iz regije održanom u Rovinju, Zadro je kazao kako su sva nagađanja u medijima o mogućem strateškom partneru TDR-a i kupnji većinskog vlasničkog paketa od strane multinacionalnih kompanija - špekulacije i da ih ne može komentirati.
Iz TDR-a ne žele komentirati "špekulacije"
I direktor korporativnih komunikacija Adris Grupe, Predrag Grubić, osvrnuo se na medijske špekulacije o prodaji TDR-a.
Kazao je kako sve što se u ovom trenutku može reći je da TDR - u situaciji kada četiri kompanije drže više od 80 posto svjetskog tržišta, i više od 90 posto zapadnoeuropskog - razmišlja i razmatra različite strateške mogućnosti kako bi se povećala održivost TDR-a i zadržala radna mjesta u Kanfanaru i proizvodnja u Hrvatskoj.
Sve drugo u ovom trenutku je špekulacija, naglasio je Grubić.
ZAdro: Nastavak povećanja tržišnih udjela
Zadro je istakno kako TDR i u 2014. nastavlja s povećanjem i zadržavanjem tržišnih udjela u Hrvatskoj i regiji, unatoč velikoj konkurenciji i padu konzumiranja duhana zbog smanjene kupovne moći potrošača.
Ukupna prodaja TDR-a u 2013. je iznosila 9,5 milijardi cigareta, pri čemu je 64,5 posto ostvareno u izvozu.
S tržišnim udjelom većim od 60 posto i 3,4 milijarde prodanih cigareta, TDR ima vodeću ulogu na hrvatskom tržištu.
Izvanredna pozicija i u BiH
Jednako tako, sa 1,8 milijarde prodanih cigareta u 2013. i stabilnim tržišnim udjelom većim od 30 posto, TDR je lider i na duhanskom tržištu BiH te jedan od vodećih hrvatskih izvoznika na BiH tržište, rekao je Zadro, ističući kako u krizi posebno raste prodaja rezanog duhana.
Tako je, primjerice, u Hrvatskoj udio stalnih pušača rezanog duhana porastao sa 0,8 posto u 2008. na 13,9 posto u 2013
Adris grupa je u 2013. ostvarila 3,16 milijardi kuna prihoda i 386 milijuna kuna dobiti.
Adris Grupa investirala uglavnom u turizam
Investicije Adrisa u posljednjih deset godina iznosile su oko sedam milijardi kuna, najvećim dijelom u turizam.
Adris Grupa, kako je navedeno, jednu petinu neto dobiti izdvoji za dividendu, a četiri petine ide za rast i razvoj. U zadnjih 20 godina dioničari Adris Grupe imali su prosječan godišnji prinosa od 28 posto na svoje dionice.
bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati