Kazne za parkiranje po Jadranu dobili mjesecima kasnije. "Kao da ciljaju baš strance"

PRIJE nekoliko dana N1 je objavio članak s pričom jednog slovenskog državljanina iz Zagorja ob Savi koji je ispričao kako je koncem kolovoza prošle godine počinio prometni prekršaj parkiravši vozilo na Trgu Stjepana Radića u Crikvenici.
Kaže da nije uočio znak zabrane zaustavljanja i parkiranja, ali nije ni bio opomenut na licu mjesta niti je na vjetrobranskom staklu njegovog vozila bila ostavljena obavijest o prekršaju.
Puna četiri mjeseca, kaže, nije bio svjestan da je počinio taj prekršaj dok mu u prosincu na kućnu adresu nije stigla obavijest jednog odvjetničkog društva iz Celja, opunomoćenog da u Sloveniji zastupa odvjetnički ured iz Pule koji, pak, zastupa Grad Crikvenicu.
Kazna na koncu može biti 1.990 eura
Uz obavijest je bio priložen Izvještaj o počinjenom prekršaju koji je izdalo Prometno redarstvo Grada Crikvenice.
"U obavijesti je stajalo da sam pogrešno parkirao te da sam dužan platiti kaznu i naknadu za identifikaciju vlasnika vozila. Kazna je iznosila 60 eura, dok je naknada bila 160 eura. Ukupno 220 eura. Da sam odmah na licu mjesta bio obaviješten putem obavijesti na vjetrobranskom staklu, kaznu bih odmah platio u Crikvenici", kazao je.
Opisao je i bezuspješne pokušaje stupanja u kontakt s voditeljem Pododsjeka za komunalno i prometno redarstvo Grada Crikvenice i tamošnjom gradskom upravom. Početkom ovoga tjedna primio je novu obavijest o neplaćenom dugu u iznosu od 237.50 eura u koji su uračunati iznos kazne (60 eura), trošak identifikacije vlasnika vozila (125 eura) te troškovi triju opomena (52,50 eura) od kojih dvije, kaže, uopće nije dobio. Osim toga, u dopisu odvjetničkog društva iz Pule stoji da mu, ako ne plati rečeni iznos, prijeti daljnja kazna u iznosu koji može doseći čak 1.990 eura.
"Dug doista nisam platio – ne zato što izbjegavam obvezu, već zato što nisam dobio odgovor kome točno i zašto trebam platiti dodatne troškove", rekao nam je.
"Snimili auto, ne i parkirnu karticu"
Čini se da njegov slučaj nije jedini takav. N1 Televiziji se javilo više čitatelja sa sličnim iskustvima iz drugih mjesta diljem Jadrana. Sve ih, kako se čini, povezuje isto odvjetničko društvo koje ima sklopljene ugovore sa spomenutim jedinicama lokalne samouprave.
"Istu situaciju je prošao moj prijatelj, ali s uredno parkiranim automobilom na Pagu, dok su tražitelji potraživanja isti. Kako sam ga upozorio na mogućnost kazne (igraju tako da snime auto, ali ne i parkirnu kartu istaknutu na vidljivom mjestu) on je slikao svoj auto, napravio video snimku auta i kartice.
Isto kao i ovom gospodinu stigla mu je kazna nakon pet mjeseci od odvjetničkog ureda iz Pule, s nadležnošću suda u Zagrebu, zbog prekoračenog roka parkiranja pa je angažirao odvjetnika. "Kazna" je stornirana, netko je platio odvjetnički trošak (odvjetnik mu nije rekao tko), a igre bez granica se nastavljaju", rekao je jedan čitatelj.
"Kazna došla nakon 5 mjeseci, 230 eura!"
Drugi je napisao: "Isto se meni dogodilo u Selcu. Odvezli su auto paukom i platio sam preuzimanje vozila. Na samom vozilu nije bilo kazne. Tek nakon nekoliko mjeseci dobivam obavijest da moram platiti 130 eura. Hajka, zivkanje i dopisivanje počinju i na koncu platim dodatno skoro 200 eura. Meni je ovo odmah izgledalo kao uhodana shema."
Svoje slično iskustvo opisao je i treći čitatelj: "U Novalji mi je vozilo snimljeno kamerom. Zadržavanje na ulici bilo je 2 minute i sjedili smo vezani pojasom s upaljenim motorom. Kazna je došla nakon pet mjeseci od odvjetničkog ureda iz Pule u iznosu od 230 eura. Vjerujem da se ciljano biraju inozemne registracijske oznake. Bilo kakve žalbe, zvanja i odgovore nije moguće dobiti. A registracijske oznake hrvatskih auta možete vidjeti na svim mogućim mjestima zabranjenima za parkiranje. Žalosno", napisao je.
N1 je poslao upit u vezi spomenutog slučaja gradskoj upravi Crikvenice i tamošnjem Pododsjeku za komunalno i prometno redarstvo. Odgovor još nisu primili.

bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati