Trčanje na višoj razini: Koje suplemente biraju profi trkači?
SVIJET trčanja više nije rezerviran samo za one s profesionalnim ambicijama ili maratoncima. S obzirom na to da se sve više rekreativaca odlučuje za ovu aktivnost, tržište suplemenata koji obećavaju poboljšanje performansi i brži oporavak nikada nije bilo bogatije. No, koje suplemente stvarno trebate uzeti u obzir ako želite da vaše trčanje pređe na sljedeći nivo?
Elektroliti: Ključ hidratacije
Svi znamo da je hidratacija ključna, ali kada kilometri počnu rasti, samo voda više nije dovoljna. Elektroliti poput natrija, kalija, magnezija i kalcija pomažu u održavanju ravnoteže tekućina u tijelu i sprečavaju grčeve. Umjesto da posežete za sportskim pićima punim šećera, razmislite o elektrolitnim tabletama koje se mogu dodati u vodu.
Magnezij: Mineral za mišiće
Magnezij je mineral koji mnogi trkači zanemaruju, a ključan je za prevenciju grčeva i poboljšanje oporavka mišića. Osim toga, magnezij može pomoći u poboljšanju kvalitete sna – a dobar san je pola oporavka.
Željezo: Gorivo za vaše kilometre
Posebno važno za žene, ali i za sve trkače, željezo igra ključnu ulogu u transportu kisika do mišića. Niska razina željeza može dovesti do umora i smanjenja performansi, stoga je nadopunjavanje ovog minerala često preporučljivo.
Proteini: Gradivne jedinice mišića
Iako se obično povezuju s bodybuildingom, proteini su jednako važni i za trkače. Pomažu u obnovi i jačanju mišića nakon napornih treninga, a whey protein ili biljni proteini mogu biti odličan dodatak prehrani.
BCAA: Aminokiseline za izdržljivost
Razgranate aminokiseline (BCAA) mogu pomoći u smanjenju umora tijekom dugih trčanja te ubrzati oporavak nakon njih. Ako se često osjećate iscrpljeno nakon trčanja, BCAA bi mogli biti vrijedan dodatak vašoj prehrani.
Omega-3 masne kiseline: Protuupalno djelovanje
Trčanje može biti prilično zahtjevno za tijelo, a omega-3 masne kiseline pomažu u borbi protiv upala koje mogu nastati nakon treninga. Osim toga, pozitivno djeluju na srčano zdravlje i funkciju mozga.
Dodajte, ali ne zamjenjujte
Iako suplementi mogu biti korisni, važno je zapamtiti da oni ne mogu zamijeniti uravnoteženu prehranu, dovoljno sna i pravilno planiranje treninga. Prije početka uzimanja bilo kakvih suplemenata, savjetujte se s liječnikom ili nutricionistom, posebno ako imate postojeća zdravstvena stanja ili uzimate druge lijekove. Na kraju, najbolji suplement za trčanje je onaj koji vam najbolje odgovara i koji vam pomaže ostvariti vaše ciljeve – uz pravilno korištenje i realna očekivanja.
bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati