VIDEO Veliki test cjelogodišnjih guma. Četiri su odlične
NAČELNO nismo pobornici cjelogodišnjih guma. Ne možemo se oteti dojmu kako su gume previše važan dio automobila da bismo se zadovoljavali kompromisom, naročitom one vrste u kojem nitko nije potpuno zadovoljan.
Međutim, treba sagledati situaciju iz šire perspektive. Vozači iz Dalmacije, naročito ako ne idu često na kontinent, zaista nemaju prijeku potrebu za “pravim” zimskim gumama.
Cjelogodišnje bi gume za njih bile dobar odabir: s jedne bi strane zadovoljili zakonske odredbe i vozili s gumama oznake M+S te bi imali gumu koja je relativno sposobna na snijegu i ledu, a s druge bi je strane mogli bez problema koristiti i tijekom ostatka godine.
Stoga, evo kako su na testu specijalista s portala www.tyrereviews.com prošle “all season” gume najnovije generacije.
Dugo je Michelin CrossClimate 2 bio najbolja guma za sve sezone, odnosno sve vremenske uvjete, pobjeđujući na više testova od bilo koje druge gume u svojoj kategoriji u posljednje 3 godine.
Međutim, na tržište su došle čak tri nove vrhunske gume za sve sezone, tvrtki Bridgestone, Continental i Pirelli, pa je test utoliko zanimljiviji. Kako na testu ne bi bile samo premium marke, testirani su i odgovarajući modeli Dunlopa i Yokohama te jeftini kineski Fronway.
Ponašanje na mokrome
Osim jeftine gume koja je bila doslovno opasna, svi su ostali bili prilično dobri u upravljivosti na mokrom. Yokohama i Michelin bili su najsporiji u skupini, oboje su pokazivali dosta podupravljanja, a Yokohama je omogućila posebno mekan osjećaj upravljanja.
Malo ispred bili su Bridgestone i Dunlop. Pokazalo se ne samo da Bridgestone izgleda kao Michelin nego i da se na mokrom ponaša kao on jer je imao više podupravljanja od ostalih guma ispred sebe.
Dunlop je jedina asimetrična guma u grupi, a u nazivu ima riječ sport pa je primjetno drugačiji od ostalih? Pa, ne baš. Pobjednici su novi Pirelli i Continental. Pirelli se doimao kao sportska guma svoje grupe, a Conti je bio izvrstan.
Što je s kočenjem? Bridgestone je bio izuzetno dobar, s gotovo metrom zaostatka za drugim mjestom bio je novi Continental, koji je pak bio više od metra bolji od trećeplasiranog Pirellija. Vrlo impresivno od Bridgestonea. Fronway je opet bio zastrašujuće loš: tamo gdje vas je Bridgestone zaustavio, s kineskom ste gumom i dalje vozili 45,1 km/h. Potsjetimo, to je kočenju s brzine od svega 80 km/h.
Ponašanje na suhome
Najsporiji u krugu bio je Fronway. Tijekom promjene trake zapravo je bio prilično dobar osjećaj, ali kad ste ga doveli na stazu, imao je jako podupravljanje.
Ostatak guma bio je prilično sličan u upravljanju i promjenama smjera. Yokohama i Michelin bili su malo skloniji podupravljanju u krugu. Bridgestone je bio malo nejasan u osjećaju, ali je u zavoju dobro reagirao.
Continental i Dunlop izjednačili su ukupno vrijeme kruga. Asimetrični uzorak Dunlopa dobro je reagirao, što je lijepo, ali činilo se da je gumi trebala sekunda da se pritisak premjesti na bočnu stijenku. Sjajan posao za Pirelli, novi SF3 se stvarno lijepo vozi, ali također i za Conti, Dunlop i Bridgestone.
Kočenje na suhom ponovno je potvrdilo da je Pirelli bio najbolji jer je imao više od jednog metra prednosti u odnosu na sljedećeg najboljeg, a to je bio Bridgestone.
Michelin se mogao plasirati tek na treće mjesto, s malim zaostatkom u odnosu na zadnje četiri gume. Kao i na mokrom, izračun preostale brzine ispričao je jasnu priču: automobil s najlošijom gumom u skupini i dalje je išao 40 km/h, kada je automobil s najboljom gumom već stao.
Ponašanje na snijegu
Dobra vijest je da su se ponovno sve cjelogodišnje gume dobro pokazale na snijegu, osim možda Dunlopovih. Nije bilo strašno, ali to je jedina asimetrična guma u grupi, a asimetrične gume muče se na snijegu. Bio je najsporiji u krugu.
Sljedeći je bio Bridgestone. Ravnoteža je bila vrlo dobra, ali jednostavno nije imao najbolje prianjanje. Yokohama je dobra guma na snijegu.
Četvrto i treće mjesto osvojili su novi Continental i jeftini Fronway! Dok su vremena bila gotovo identična, Continental je bio predvidljiviji u vožnji i bolje se osjećao u zavojima. Očito je velika razlika u tome što je Conti dobro funkcionirao i na suhom i mokrom.
Drugo mjesto pripalo je novom Pirelliju: bilo je stvarno zabavno voziti ga kako na suhom tako i na mokrom. Najsretniji je bio u skretanju, ali je i jako dobro odradio testove trakcije i kočenje u skretanju.
Međutim, ponovno je Michelin CrossClimate 2 bio najbolji u svladavanju snijega. Snažno kočenje, vrlo dobro prijelazno prianjanje, siguran balans. Čini se da je Michelin još uvijek kralj snijega.
Vrijednost
Rezultati trošenja za ovaj test opet dolaze iz stvarnog testa koji je zlatni standard u testiranju trošenja i daje preciznije rezultate u usporedbi sa strojnim testiranjem.
Rezultati su pokazali da je novi Continental najbolji u skupini, za koji se predviđa da će prijeći gotovo 50.000 kilometara prije očitavanja 1.6 mm. Kada uzmete u obzir koliko je dobro prianjanje gume, to je vrlo impresivno.
Rezultat iznenađenja bio je novi Bridgestone na drugom mjestu! Posljednjih godina Bridgestone je gotovo uvijek imao slabije rezultate u testovima trošenja, ali ova nova guma je bila nevjerojatno dobra i nadamo se da će se trend nastaviti. Michelin CrossClimate 2 je na trećem mjestu.
Kada usporedite istrošenost s nabavnom cijenom, dobivate metriku vrijednosti, u kojoj također vodi Continental, a Yokohama je skliznula na drugo mjesto zahvaljujući dobroj istrošenosti i niskoj nabavnoj cijeni. Pravi gubitnici bili su Michelin zahvaljujući visokoj nabavnoj cijeni i Pirelli jer je bio slabiji u testu trošenja.
bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati