Kako reći djetetu da bi trebalo izgubiti kilograme, a da ga pritom ne povrijedite?
SVI ŽELE da njihova djeca budu zdrava i da vole svoja tijela. No, to ponekad nije jednostavno postići. Kako je problem pretilosti sve češći čak i u ranoj životnoj dobi, stručnjaci su se pozabavili pitanjem kako razgovarati s djecom o njihovoj težini, a da se oni zbog toga ne osjećaju loše ili razviju nedostatak samopouzdanja.
Gotovo svako peto američko dijete je pretilo, navodi se u izvješću Nacionalnog centra za zdravstvenu statistiku iz 2016. godine. Nažalost, situacija nije ništa bolja ni u Hrvatskoj. Prije desetak godina statistike su pokazivale da je prekomjernu tjelesnu masu imalo 10,5% djece u Hrvatskoj, a 3,8% je bilo pretilo. No, danas čak 26,4% djece školske dobi ima prekomjernu tjelesnu težinu, a 11,2% ih je pretilo.
Iako se neki stručnjaci razlikuju u mišljenju o tome koliko pretilost izravno utječe na zdravlje, Centar za kontrolu bolesti (CDC) navodi neke od mogućih komplikacija uzrokovanih dječjom pretilošću - povišeni krvni tlak i kolesterol, dijabetes tipa 2, astma, apneja, problemi sa zglobovima i masna jetra. CDC također upozorava da se pretila djeca suočavaju s većim rizikom od anksioznosti i depresije, niskog samopoštovanja i nasilja.
Kako se roditelji mogu pozabaviti pretilošću kod djece, a da se ona pritom ne osjećaju posramljeno?
Stručnjaci ne preporučuju izravan razgovor o težini i kilogramima. Umjesto toga, razgovarajte s djecom o zdravlju, kondiciji i prehrani, rekla je za Today stručnjakinja za roditeljstvo i razvoj djeteta, dr. Deborah Gilboa.
"Želite razgovarati o hrani i kondiciji baš kao što učite svoju djecu o poslovima i novcu - stvarima koje će morati znati kada odrastu", rekla je te dodala: "To bismo trebali učiniti bez obzira na njihovu težinu."
Kako razgovarati o težini s djecom u dobi od 3 do 10 godina
Ako imate pretilo dijete koje pohađa vrtić ili školu, jednostavno možete ograničiti njihov izbor hrane pomno birajući ono što kupujete i ono što im je dostupno u vašem domu. Umjesto da razgovarate o broju na vagi, razgovarajte o sadržaju i kvaliteti izbora hrane i razini njihove aktivnosti bez ikakvog isticanja vrijednosne prosudbe ili posramljivanja, rekla je Gilboa.
"Usredotočite se na to da želite da njihova tijela dobro funkcioniraju, da se ne umore ili istroše, kako bi imala energije", rekla je.
Nutricionistica iz New Yorka i stručnjakinja za intuitivnu prehranu Shana Spence rekla je za Today da ne vjeruje da je ikada dobra ideja hranu označavati kao "dobru" ili "lošu". To posebno vrijedi za djecu.
"Takvu poruku mogu prenijeti u odraslu dob", rekla je, "i to bi moglo razviti problematičan odnos s hranom".
Umjesto toga, ona zagovara poučavanje djece pažljivim ili intuitivnim prehrambenim praksama, kojima odrasli mogu biti uzor čim djeca počnu jesti čvrstu hranu.
"Ono što prvo preporučujem roditeljima je da sjednu dok jedu", rekla je Spence: "Mislim da ne shvaćamo koliko se u ovoj zemlji oslanjamo na brzu hranu. Znam da svi trčimo uokolo, pa ponekad moramo, ali posebno kada imate djecu je jako važno da ih natjerate da počnu stvarno razmišljati o tome što jedu."
"Puno vremena jedemo samo zato što je prikladno. Zapravo ne razmišljamo o tome što unosimo u svoje tijelo", rekla je Spence: "Na primjer, čips od krumpira je ukusan i fin je kao međuobrok, ali ako o tome ne razmišljate, vjerojatno ga jedete više nego što biste to obično učinili."
Na primjer, ako se vaše dijete bavi sportom, naučite ga da razmišlja o tome kako ono što jede prije treninga ili natjecanja utječe na to kako se njihova tijela osjećaju i kakva će biti njihova izvedba.
Kako razgovarati o težini s djecom u dobi od 11 do 17 godina
Pažljivu prehranu još je važnije osvijestiti kod starije djece i tinejdžera, koji će vjerojatno željeti jesti dok igraju videoigrice ili provode vrijeme na računalu, umjesto da sjednu za stol za svaki međuobrok ili obrok.
Spence je preporučila da i dalje potičete stariju djecu da se usredotoče i "budu prisutna" dok jedu.
Kod starije djece važan je i način na koji govorite o pretilosti, a važno je i poznavati vlastito dijete te osvijestiti kako dobiva informacije o težini i veličini tijela.
Pokušajte započeti razgovor s pitanjima poput "Što misliš o svome izgledu?". Tako će razgovor biti neutralan i neosuđujući, a možda saznate da je vaše dijete nezadovoljno visinom, a ne brojkom na vagi.
Stručnjaci naglašavaju kako je važno djeci objasniti da im zdravlje mora biti na prvom mjestu, bez obzira na oblik i proporcije tijela. Zato bi zdrava prehrana i vježbanje trebali biti jedan od prioriteta u odgoju vaše djece.
bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati