Ministar iz SDA: Nema prešutne suglasnosti oko Pelješkog mosta
Foto: Hina
MINISTAR civilnih poslova Bosne i Hercegovine, Adil Osmanović, izjavio je kako je njegovo očitovanje protiv gradnje Pelješkog mosta uslijedilo kako se ne bi mogao izvući zaključak da je njegova zemlja prešutno suglasna s izvedbom tog projekta. Istodobno je ustvrdio kako Ministarstvo pravosuđa BiH nema nikakvih ovlasti baviti se tim pitanjem pa je i očitovanje resornog ministra Josipa Grubeše, u prilog gradnje mosta, bez ikakve stvarne vrijednosti.
Uoči sjednice Vijeća ministara BiH, koje bi u Sarajevu trebalo zauzeti usuglašeno stajalište o prijeporima u vezi s gradnjom Pelješkog mosta, ministar Osmanović je za portal Klix kazao kako je "sasvim jasno" i da Hrvatska ne može graditi nikakav objekt u blizini granice bez suglasnosti Vijeća ministara BiH, a gradnja se pak može podrazumijevati ili dopisom ili prešutno.
"Zato se digla ovolika galama. Netko je očekivao da bi se moglo prešutjeti na sve ovo i da onda postoji neka vrsta prešutne suglasnosti za početak gradnje Pelješkog mosta. Ja sam zbog toga diplomatskim putem, dakle, putem Ministarstva vanjskih poslova BiH i veleposlanstva BiH u Hrvatskoj, podsjetio ministra (Olega) Butkovića na ove probleme", kazao je Osmanović.
Problem granična crta na moru
U Osmanovićevu prošlotjednom pismu hrvatskom ministru mora, prometa i infrastrukture te Europskoj komisiji on je pitanje gradnje Pelješkog mosta povezao s utvrđivanjem granične crte na moru, a sada je istaknuo kako postoje "ozbiljne pravne zapreke" početku gradnje mosta. To, tvrdi Osmanović, proistječe iz dokumentacije kojom raspolaže Ministarstvo civilnih poslova BiH.
Ministar pravosuđa BiH Grubeša je, pak, u pismu također adresiranom na ministra Butkovića i Europsku komisiju ustvrdio kako pravnih zapreka nema, a Osmanović sada poručuje kako je posao njegovog kolege baviti se pravosudnim sustavom, a ne Pelješkim mostom.
"Ministar pravosuđa BiH nema nikakve ovlasti u vezi s tim. Ne znam po kojem osnovu se on uopće upuštao u raspravu o granici i Pelješkom mostu. To nije njegova nadležnost. Razumijem ga s političke strane. Lider HDZ-a BiH, Dragan Čović, potvrdio je medijima da je ministar pravosuđa BiH dobio naredbu da pismo uputi. To pokazuje neodgovornost jer ministar pravosuđa BiH nema pravo bilo što tražiti kada je riječ o Pelješkom mostu", Osmanovićevo je viđenje ovog političko-pravnog rašomona u kojemu svatko u BiH ima svoje viđenje.
Osmanović je potvrdio takvu ocjenu ističući kako predsjedatelj Vijeća ministara BiH zapravo nastoji osigurati konsenzus o ovom pitanju. "Ja ne znam je li to moguće. Kad on govori, trebao bi govoriti u ime cjelokupnog Vijeća ministara. Za sada tog stava Vijeće ministara nema. Hoće li ga biti? Morat ćemo poslati nešto", zaključio je Osmanović.
bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati