Belgijski šef ECB-a upozorava na sustavno podcjenjivanje deflacije, poziva na kupnju državnih obveznica
Foto: Hina
EUROPSKA središnja banka treba započeti s kupnjom državnih obveznica kako bi poduzetnicima vratila samopouzdanje i zaustavila deflacijske trendove u eurozoni, rekao je član upravnog vijeća Luc Coene u intervjuu objavljenom u subotu.
Belgijski šef središnje banke je ocijenio da ECB već predugo čeka i da bi direktno investiranje u državne obveznice pospješilo ekonomsku aktivnost unutar 18 članice eurozone koje bilježe kontinuirani pad ili stagnaciju cijena.
"U takvom kontekstu, kupovina državnih obveznica bi se mogla pokazati kao učinkovit alat," izjavio je Coene za La Libre Belgique.
"Od početka 2014. godine mi smo sustavno podcjenjivali deflacijske efekte... ako se na početku iduće godine nađemo u negativnoj inflaciji i padnemo u deflacijsku spiralu, učinci na ponašanje kućanstava i biznisa bi mogli biti izrazito negativni."
Deflacijska spirala u Italiji
Iako deflacijski trendovi pogoduju potrošačima, dugotrajno vode do "začaranog kruga" (deflacijska spirala) u kojem pad cijena izjeda profit tvrtki, vodi rezovima plaća i otkazima što nanovo smanjuje potrošnju i uzrokuje daljnji pad cijena.
Članovi Europske središnje banke su kroz godinu na izmaku u nizu intervjua izrazili zabrinutost zbog potrošačkog sentimenta i izostanka poduzetničkog samopouzdanja, ističući da ne mogu utjecati na percepciju ljudi o boljoj budućnosti koja je jedan od preduvjeta za gospodarski i ekonomski oporavak.
Prema podacima od studenog, inflacija u eurozoni je u odnosu na prošlu godinu iznosila 0.3 posto što je daleko od ciljanog rasta cijena ispod ili do 2 posto.
Većina središnjih banaka je na "Globalnu recesiju" koja je izbrisala bilijune iz svjetske ekonomije odgovorila stvaranjem novog novca, dok se EU odlučio na mjere štednje.
Upravno vijeće Europske središnje banke je slijedeći sastanak o ekonomskim smjernicama najavilo za 22. siječnja.
Europska središnja banka zabilježila "masivno slabljenje" ekonomije u eurozoni
Prema analizi glavnog ekonomista Erste banke Alena Kovača, Hrvatska se negativnoj inflaciji othrvala u posljednjem kvartalu 2014. godine, no transmisijski mehanizmi putem kojih novac stiže u realnu ekonomiju i dalje ne funkcioniraju.
"Stabilni tečajni pomaci dozvoljavaju da se fokus monetarne politike zadržava na pružanju likvidnosti, iako se transmisijski mehanizmi i dalje suočavaju s ograničenjima na strani potražnje, što smanjuje izglede daljnje relaksacije u trenutnim okolnostima," ocijenio je Kovač.
bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati