Iz Slovenije stiže novi vodni val, u Čičkoj Poljani stanje teško: Vodostaj prešao kritičnu točku
Foto: Hina
DOK poplavljena područja vode teške borbe s poplavama, danas bi tijekom dana u Hrvatsku Savom trebao stići novi vodni val iz Slovenije.
Najkritičnije je i dalje u Čičkoj poljani, stanovnici su odsječeni od svijeta, a kuće poplavljene. Rastu vodostaji i na sisačkom području, dok su nasipi na rubu izdržljivosti.
Vatrogasci i dalje dežuraju i brane kuće u Čičkoj Poljani, a organizirana je i opskrba hranom za poplavom ugrožene kuće i domaćinstva koja nemaju mogućnost komunikacije. Namirnice dostavljaju članovi dobrovoljnih vatrogasnih društava s područja Velike Gorice. Danas je podijeljeno 70, a za sutra je pripremljeno 100 paketa, izvijestili su večeras iz Grada Velike Gorice.
Nabavljene su i posebne trake koje se lijepe na vrata i u doticaju s vodom pomoću zraka sprječavaju ulazak u kuću. No, u tom slučaju nema mogućnosti otvaranja vrata, doznaje se iz velikogoričkog Stožera za zaštitu i spašavanje.
Organizirana je i opskrba hranom za ugrožene kuće i domaćinstva koja nemaju mogućnost komunikacije. Namirnice dostavljaju članovi dobrovoljnih vatrogasnih društava s područja Velike Gorice. Jučer je podijeljeno 70, a za danas je pripremljeno 100 paketa.
"Što se tiče vodnog vala on bi trebao ući u Hrvatsku u popodnevnim satima, negdje oko 4 sata, a oko 8,9 u Zagreb i onda će krenuti. On je nešto veći od predhodnog ima oko 1,700 kubika, tako da već para dana radimo pripremne radnje, nasipi se utvrđuju na području Orla, Velike Gorice i Rugvice, i sva sela uzvodno od Siska", kaže Zoran Čavlović iz Hrvatskih voda.
"Što se tiče samog sisačkog područja, tu uspijemo održavati da nemamo znatniji porast vodostaja Save u Crncu, što nam je jako bitno s obzirom na stanje na tom području. Opet ćemo onom manipulacijom otvoriti ustava Prevlaka, ispuniti retenciju Žutica do maksimuma s time da bi zadržali da nam taj vodni val nizvodno bude sa što manjim porastom", dodaje.
Sve teže stanje u Čičkoj Poljani
U Čičkoj Poljani stanje je sve teže. Vodostaj je odavno prešao prošlogodišnju kritičnu točku od 325 centimetara. Vrhunac vodnog vala još se iščekuje, a vodostaj Odre već je na 338 centimetara, potvrdio nam je šef Stožera zaštite i spašavanja Stjepan Kos.
Odsječeno je 60-ak kuća. Voda u odranskom kanalu i dalje raste, premašila je i rekordnu razinu iz 2010. godine, kaže Kos.
"Za sada je nedostupna i jedina prometnica kuda smo mogli do sada prolaziti. Ljudima se vozi hrana sa bagerima, a vatrogasci i dalje dalje stavljaju vreće ispred kuća, dokle god će se moći spriječiti da im uđe voda u kuću. Sad je 60 do 70 kuća 'odsječeno'. "
Do kuća se može samo čamcima jer su ceste pod vodom.
"Sad ćemo probati ovu prvu prometnicu od strane novog Čiča osposobiti kako bi se moglo prolaziti jer sada tuda ne možemo prolaziti, odsječeni smo na tri dijela. Moramo ju osposobiti zbog dovoza hrane i ostalih stvari, jer više ništa ne možete bez čamca."
Još nema potvrde o tome kada točno stiže vrhunac vodnog vala.
"Bolje je ljudima reći da se pripreme, jer sigurno je sigurno. Nije dobro!"
Dosad su evakuirane samo tri osobe, ali službe su spremne za hitnu evakuaciju i ostalih stanovnika u slučaju da do toga dođe.
"Što se tiče evakuacije, ona će biti spremna u roku od sat vremena, i to neće biti problem. U Vukovini je spremno 70-ak kreveta, ali ja mislim da to još za sada neće trebati."
1100 vojnika spremno za novi vodeni val iz Slovenije
Uoči novog vodnog vala iz Slovenije u pripavnosti je oko 1100 vojnika u raznim vojarnama Oružanih snaga (OS RH) kako bi pomogli u učvršćenju postojećih i podizanju novih nasipa na području Zagrebačke i Sisačko-moslavačke županije, priopćeno je danas iz Ministarstva obrane (MORH).
U pripravnosti je oko 200 pripadnika OS RH u vojarni "Predrag Matanović" u Petrinji i njih 300 na Plesu, te helikopter u Lučkom. Također, u vojarnama na području Hrvatske u pripravnosti je još oko 600 pripadnika OS RH.
Na području Sisačko-moslavačke županije i dalje se nastavlja s aktivnostima učvršćivanja postojećih i podizanja novih nasipa u kojima sudjeluju sve raspoložive operativne snage, uključujući i 90 pripadnika OS RH.
Vojska i vatrogasci i dalje dežuraju u Čičkoj Poljani, a organizirana je i opskrba hranom i pitkom vodom za poplavom ugrožene kuće i domaćinstva koja nemaju mogućnost komunikacije, navodi se u priopćenju.
Tijekom jučerašnjeg dana na području Sisačko - moslavačke županije u mjestima Letovanić, Staro Praćno, Žažina, Dužica, Žabno i Stupno bilo je angažirano 112 pripadnika OS RH i cisterna s pitkom vodom u naselju Letovanić, priopćeno je iz MORH-a.
U Čičkoj Poljani stanje teško; vodostaj prešao kritičnu točku
U Čičkoj Poljani stanje je i dalje teško, a vodostaj je prešao prošlogodišnju kritičnu točku od 325 centimetara i već je na 338 centimetara, izvijestio je načelnik velikogoričkog Stožera zaštite i spašavanja Stjepan Kos.
Trenutno je "odsječeno" između 70 i 80 kuća, rekao je Kos za Hinu, dodajući kako su najugroženijim obiteljima danas podijelili 110 paketa s hranom.
Većina kuća je, zahvaljujući postavljenim vrećama s pijeskom, dosad obranjena i voda nije ušla u prostorije.
Ipak, dodaje Kos, ljudi su digli stvari iz prizemlja kuća i pripremili se za slučaj većeg vodnog vala.
Naime, voda u odranskom kanalu i dalje raste i to za jedan centimetar svaka tri sata te je premašila rekordnu razinu iz 2010. godine.
"Ljudima hranu vozimo bagerima. U tome, kao i u postavljanju vreća s pijeskom, pomažu nam vatrogasci. Angažirao se Hrvatski crveni križ, a pomoć nam nude i susjedni gradovi u Zagrebačkoj županiji", naveo je Kos, zahvalivši svima na iskazanoj solidarnosti.
Naglasio je kako će nastojati osposobiti jednu prometnicu radi dovoza hrane i ostaloga, jer se više ništa ne može bez čamca.
Još nema potvrde o tome kada točno stiže vrhunac vodnog vala. "Bolje je ljudima reći da se pripreme, jer sigurno je sigurno. Nije dobro!", naglasio je Kos.
Napomenuo je kako dosad nije bilo potrebe za masovnom evakuacijom stanovništva u poplavljenim područjima, ali službe su, kaže, spremne za hitnu evakuaciju bude li ustrebalo.
"Evakuacija će biti spremna u roku od sat vremena i to neće biti problem", istaknuo je Kos.
Područje Kosinja još poplavljeno
Iako se razina vode s poplavljenoga Kosinjskog polja u Lici do jutros povukla za 184 centimetra, na tom je području većina prometnica još pod vodom.
Voda se povukla s ceste prema Lipovom polju.
U ispostavi Hrvatskih voda za Liku doznaje se da je protekle noći na Velebitu palo 50 litara kiše, što će dodatno usporiti normalizaciju stanja jer se očekuje i porast vodostaja rijeke Like.
U Kosinju su i dalje na snazi izvanredne mjere obrane od poplava.
Stožer za obranu od poplava općine Perušića, Služba za zaštitu i spašavanje i Crveni križ imaju stalna dežurstva, a tri čamca jedina su veza s odsječenim naseljima i zaselcima: Donjim Kosinjem, Kosinjskim Bakovcem, Rudinkom i Selištem.
bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati