"Početak kraja organiziranog kriminala u BiH": U opsežnoj akciji "Lutka" privedeno 25 osoba
Foto: Klix.ba
U SUSJEDNOJ Bosni i Hercegovini danas je provedena velika policijska akcija kodnog imena "Lutka". Bosanski mediji javljaju kako je u akciji uhićeno ukupno 25 osoba, a pretresi su izvršeni na 34 lokacije. Iz Državne agencija za istrage i zaštitu (SIPA) su priopćili kako, u suradnji s pripadnicima ostalih policijskih agencija u BiH, "od ranih jutarnjih sati provode najopsežniju i najsloženiju policijsku akciju u poslijeratnoj BiH, a koja je usmjerena na razbijanje organizirane kriminalne skupine".
Direktor SIPA-e Goran Zubac povodom ove akcije izjavio je kako "poslije ove akcije više ništa neće biti isto". Zubac je istaknuo kako su "napravili ogroman uspjeh koji će biti dobar i za sve građane BiH".
Direktor Zubac je naveo i kako su prikupljeni materijalni dokazi u vezi s ubojstvima Ramiza Delalića Ćele, Borisa Govedarice, Vladimira Mačara, Milana Vlaškića i Radeta Magazina, te u vezi sa poticanjem i pokušajima ubojstva u tri navrata Đorđa Ždrale. Također, dodao je kako su prikupljeni dokazi u vezi s pljačkom 2,2 milijuna eura od Privredne banke Sarajevo 29. lipnja 2006. godine, kao i s pljačkom skoro 670.000 KM BH Pošte 29. lipnja 2008. godine. Dodao je kako je ovo početak kraja organiziranog kriminala u BiH.
Federalna televizija (FTV) javlja kako je akcija plod višemjesečne istrage o ubojstvu ratnog komandanta iz Sarajeva Ramiza Delalića Ćele. Među objektima koji su se pretresali su i oni koji pripadaju Naseru Keljmendiju, osobi koja se dovodi u vezu s kriminalnim krugovima u BiH i Crnoj Gori. Špekulira se da je Keljmendi pobjegao u Crnu Goru, ali još nema potvrde tih saznanja. Osim Keljmendijevog objekta Casa Grande na Ilidži, pretresen je i stan Bojana Cvijana i ugostiteljski objekat Vila Selin u vlasništvu Benana Dorića.
Tražili ubojice, pljačkaše banaka, krijumčare droge...
"Riječ je o istrazi protiv više zločinačkih organizacija koje su djelujući u različitim periodima počinile ova kaznena djela. U predmetu je ostvarena značajna suradnja s policijskim agencijama u susjednim zemljama, gdje se nalazi i jedan broj osumnjičenih osoba. Aktivnosti su usmjerene na otkrivanje i kazneno procesuiranje osoba osumnjičenih za najmanje šest nerazjašnjenih ubojstava i pokušaja ubojstava u proteklih 10 godina, više oružanih pljački banaka i transporta novca u višemilijunskim iznosima, krijumčarenje opojnih droga, kao i druga vrlo ozbiljna kaznena djela organiziranog kriminala", izjavio je za agenciju Anadolija glasnogovornik Tužiteljstva BiH Boris Grubešić.
Ova aktivnost, dodao je Grubešić, predstavlja odlučan udarac pravosuđa i agencija za provođenje zakona protiv organiziranog kriminala u Bosni i Hercegovini, s ciljem stvaranja što sigurnijeg okruženja za život svih građana ove zemlje.
Kaznene prijave protiv nekoliko desetaka osoba
Direktor policije Republike Srpske Gojko Vasić potvrdio je za agenciju Anadolija da će izvještajima o počinjenim kaznenim djelima u sklopu akcije kodnog naziva "Lutka" biti obuhvaćeno između 40 i 45 osoba te da su neke od osoba povezane s ovim slučajem već u zatvoru.
"Ima dosta osoba koje se već nalaze na izdržavanju kazne zatvora ili su u pritvorima. Na području RS-a uhićeno je devet osoba i mislim da je i toliko lokacija pretreseno. Osim u Istočnom Sarajevu, pretresi su vršeni u Zvorniku, odnosno Tebinju, gdje je izvršen jedan pretres. Ostale uhićene osobe su s prostora Sarajeva i Federacije BiH", rekao je Vasić za agenciju Anadolija.
Akcija "Lutka" se smatra najsloženijom policijskom akcijom u poslijeratnoj Bosni i Hercegovini. Za sada je uhićeno 25 osoba.
bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati