Reuters: Hameneijev osobni krug sve je uži. Njegov sin polako dobiva na moći

IRANSKI 86-godišnji vrhovni vođa, ajatolah Ali Hamenei, djeluje sve usamljenije, uvodne su riječi članka Reutersa o slabljenju moći iranskog vrhovnog vođe.
>> Razvoj događaja pratite na Indexu
Kako piše Reuters, Hamenei je svjedočio smrti svojih glavnih vojnih i sigurnosnih savjetnika u izraelskim zračnim napadima, što je ostavilo velike praznine u njegovom najužem krugu i povećalo rizik od strateških pogrešaka, prema pet osoba upoznatih s njegovim procesom donošenja odluka.
Jedan od tih izvora, koji redovito prisustvuje sastancima s Hameneijem, opisao je rizik od pogrešnih procjena za Iran po pitanju obrane i unutarnje stabilnosti kao "izuzetno opasan".
Ostao je bez glavnih savjetnika
Nekoliko visokih vojnih zapovjednika ubijeno je od petka, uključujući Hameneijeve glavne savjetnike iz Revolucionarne garde, elitnih iranskih vojnih snaga: glavnog zapovjednika Garde Huseina Salamija, šefa zrakoplovstva Amira Alija Hadžizadeha, koji je vodio iranski program balističkih projektila, i šefa obavještajne službe Mohameda Kazemija.
Ti su ljudi bili dio najužeg kruga vrhovnog vođe, koji broji otprilike 15-20 savjetnika, uključujući zapovjednike Garde, klerike i političare, prema izvorima među kojima su tri osobe koje sudjeluju ili su sudjelovale na sastancima s vođom o važnim pitanjima i dvije bliske dužnosnicima koji redovito prisustvuju.
Ova neformalna skupina okuplja se po potrebi, kad ured Hameneija pozove relevantne savjetnike u njegov kompleks u Teheranu radi rasprave o važnim odlukama. Članove karakterizira nepokolebljiva odanost njemu i ideologiji Islamske Republike.
Koliko moći ima Hamenei?
Hamenei, koji je bio zatvoren prije revolucije 1979. i ranjen u bombaškom napadu prije nego što je postao vođa 1989., duboko je predan očuvanju islamskog sustava vlasti u Iranu i izrazito nepovjerljiv prema Zapadu.
Prema iranskom sustavu vlasti, on ima vrhovno zapovjedništvo nad oružanim snagama, ovlasti za proglašenje rata te može imenovati ili smijeniti visoke dužnosnike, uključujući vojne zapovjednike i suce.
Hamenei donosi konačne odluke o važnim pitanjima, iako cijeni savjete, pažljivo sluša različita mišljenja i često traži dodatne informacije od svojih savjetnika, prema jednom izvoru koji prisustvuje sastancima, navodi Reuters.
"Dvije stvari se mogu reći o Hameneiju: izuzetno je tvrdoglav, ali i izuzetno oprezan. Vrlo je oprezan. Zato je toliko dugo na vlasti", rekao je Alex Vatanka, direktor Iran Programa pri think-tanku Middle East Institute u Washingtonu. "Hamenei je vrlo sposoban napraviti osnovnu analizu troškova i koristi, što se u konačnici svodi na jedno najvažnije pitanje: opstanak režima".
Režim je više puta jedva opstao
Fokus na preživljavanje režima više je puta bio na kušnji, piše Reuters.
Hamenei je koristio Revolucionarnu gardu i povezanu Basij miliciju za gušenje nacionalnih prosvjeda 1999., 2009. i 2022. godine. Iako su sigurnosne snage uvijek uspijevale nadživjeti prosvjednike i vratiti državnu kontrolu, godine zapadnih sankcija uzrokovale su široko rasprostranjeno ekonomsko nezadovoljstvo, što bi, prema analitičarima, moglo dugoročno prijetiti unutarnjim nemirima.
Ulog je iznimno visok za Hameneija, koji se suočava s eskalirajućim ratom s Izraelom, koji je zračnim napadima ciljao na nuklearne i vojne objekte i osoblje, izazivajući iranski raketni odgovor, navode upućeni i analitičari.
Pet osoba upoznatih s Hameneijevim procesom odlučivanja naglašava da i drugi insajderi koji nisu bili meta izraelskih napada ostaju važni i utjecajni, uključujući vrhunske savjetnike za politička, gospodarska i diplomatska pitanja.
Hamenei imenuje takve savjetnike da rješavaju probleme kako se pojavljuju, čime izravno proširuje svoj utjecaj na širok spektar institucija – od vojske i sigurnosti do kulture, politike i gospodarstva. Takav način rada, uključujući tijela nominalno pod izabranim predsjednikom, znači da je ured Hameneija često uključen ne samo u najveća državna pitanja, već i u provedbu manjih inicijativa.
Uloga Hameneijeva sina i mogućeg nasljednika
Njegov sin Modžtaba posljednjih je 20 godina postao sve važniji u tom procesu, gradeći ulogu koja povezuje pojedince, frakcije i organizacije radi koordinacije specifičnih pitanja. Kao klerik srednjeg ranga, kojeg neki insajderi vide kao mogućeg nasljednika ostarjelog oca, Modžtaba je izgradio bliske veze s Gardom, što mu daje dodatnu moć u iranskom političkom i sigurnosnom aparatu.
Ali Asgar Hedžazi, zamjenik za političku sigurnost u uredu Hameneija, uključen je u osjetljive sigurnosne odluke i često se opisuje kao najmoćniji obavještajni dužnosnik u Iranu.
Voditelj Hameneijeva ureda, Mohamed Golpajegani, kao i bivši ministri vanjskih poslova Ali Akbar Velajati i Kamal Harazi te bivši predsjednik parlamenta Ali Laridžani, ostaju pouzdani savjetnici za diplomatska i domaća pitanja poput nuklearnog spora.
Saveznici poput kule od karata
Gubitak zapovjednika Revolucionarne garde ipak desetkuje vrhove vojne organizacije koju je Hamenei stavio u središte moći otkad je postao vrhovni vođa 1989., oslanjajući se na nju za unutarnju sigurnost i regionalnu strategiju Irana.
Dok redovita vojska odgovara Ministarstvu obrane pod izabranim predsjednikom, Garda izravno odgovara Hameneiju, osigurava najbolje vojno naoružanje za svoje kopnene, zračne i pomorske snage te daje svojim zapovjednicima važnu državnu ulogu.
Dok se suočava s jednim od najopasnijih trenutaka u povijesti Islamske Republike, Hamenei je dodatno izoliran nedavnim gubicima drugih ključnih savjetnika u regiji, jer je izraelskim napadima teško pogođena iranska koalicija "Osi otpora".
Vođa Hezbolaha Hasan Nasralah, koji je bio osobno blizak iranskom vođi, ubijen je u izraelskom zračnom napadu u rujnu prošle godine, a sirijskog predsjednika Bašara al-Asada svrgnuli su pobunjenici u prosincu.

bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati