Ovo su poginuli radnici u Čazmi, proglašen je Dan žalosti

SEVDAHA Jurčić (59), Blanka Kajfeš (59) i Dragutin Ferenčak (65) jučer su otišli na posao u Drvnu industriju Čazma – i nikada se nisu vratili. Troje Čazmanaca izgubilo je život u eksploziji silosa, nesreći koja je šokirala cijeli grad i ostavila obitelji i kolege u dubokoj boli.
Nesreća se dogodila u četvrtak oko 14:30, kada je eksplodirao jedan od silosa u sklopu drvoprerađivačkog pogona. Sevdaha je smrtno stradala na mjestu događaja. Dvoje teško ozlijeđenih radnika, Blanka i Dragutin, prevezeni su helikopterom u zagrebačke bolnice, ali su tijekom noći podlegli ozljedama. Ozlijeđen je i 24-godišnji radnik koji je hospitaliziran u Bjelovaru.
"Svi su ih znali, svi su ih voljeli"
Za sve troje stradalih vezane su brojne osobne i obiteljske priče koje dodatno pojačavaju tragediju. Kako piše MojPortal, riječ je o radnicima koji su dugi niz godina bili dio čazmanske zajednice.
Sevdaha Jurčić živjela je u Bojani, a u Drvnoj industriji radila je ukupno 24 godine. Bila je majka jednog sina i baka dviju djevojčica koje su je zvale Daša. Blanka Kajfeš bila je aktivna članica KUD-a Graničar, a iza sebe je ostavila supruga, hrvatskog branitelja. Dragutin Ferenčak, kojeg su svi znali kao Drageca, bio je poznati čazmanski majstor – uvijek spreman pomoći, piše MojPortal.
Gradonačelnica proglasila Dan žalosti
Gradonačelnica Čazme Valentina Čanađija proglasila je ponedjeljak Danom žalosti u znak poštovanja prema stradalima. Podsjetila je i da je u silosima DI Čazma prije dvije godine također izbio požar, ali tada nije bilo žrtava jer je gorio silos na visini.
Škola u Čazmi grije se putem toplovoda koji vodi iz Drvne industrije, no sada je pod znakom pitanja kako će sustav funkcionirati nakon tragedije.
Istraga u tijeku, eksploziju izazvala piljevina?
Istragu vodi županijsko državno odvjetništvo uz pomoć stručnjaka Centra za forenzička istraživanja "Ivan Vučetić" i policije. Prema neslužbenim informacijama do kojih je došao MojPortal, eksploziju bi mogla biti izazvana piljevina – tvar koja, ako se neadekvatno skladišti i održava, može stvoriti eksplozivnu atmosferu.
Sugovornik portala dobro upoznat s radom postrojenja kaže da je DI Čazma ranije uvela kogeneracijsko postrojenje za zbrinjavanje piljevine, koje proizvodi toplinu za gradske škole i dvoranu. No, ističe i da je riječ o sustavima visokog rizika, koji traže stručan nadzor i održavanje.
"Nešto je gadno pošlo po zlu"
"Silosi, ako nisu adekvatno održavani, mogu izazvati razornu eksploziju. Mora se otkriti što je točno pošlo po zlu. Ova postrojenja ne smiju voditi nestručne osobe", upozorio je sugovornik MojPortala.
Grad Čazma još uvijek čeka odgovore, dok se istraga nastavlja. Tragedija u kojoj su ugašena tri života u predvečerje njihove mirovine ostavila je dubok trag u zajednici koja danas tuguje – i postavlja teška pitanja.

bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati