Počinje hadž s više od milijun vjernika. Lani od vrućine umrlo oko 1000 ljudi

VIŠE od milijun vjernika okupilo se danas prije najvažnijeg islamskog obreda hadža pod žarkim suncem, a vlasti ulažu napore kako se ne bi ponovilo prošlogodišnjih više od 1000 smrtnih slučajeva od vrućine.
Na temperaturama višim i od 40 stupnjeva Celzija, prema prognozama, hodočasnici će polako kružiti oko Kabe, najsvetijeg mjesta islama - crne kockaste strukture u središtu Velike džamije u Meki.
Oko 1.4 milijuna hodočasnika stiglo je u Saudijsku Arabiju uoči višednevnog hadža, jednog od pet stupova islama koji svi muslimani moraju obaviti barem jednom ako imaju dovoljno sredstava.
Lani 1301 osoba umrla
Vlasti su pojačale mjere protiv vrućine, poput dodatnog hlada, kako bi se izbjeglo ponavljanje ishoda prošle godine, kada je 1301 osoba umrla dok su temperature dosegle 51.8°C.
Danas će hodočasnici sedam puta obići Kabu, prema kojoj se muslimani diljem svijeta svaki dan okreću moleći.
Zatim se upućuju prema Mini, mjestu gdje se nalazi divovski šatorski grad, a onda kreće vrhunac hadža: molitva na planini Arafatu, gdje se vjeruje da je prorok Muhamed održao svoju posljednju propovijed.
Angažirano 250 tisuća službenika
Nakon prošlogodišnjeg smrtonosnog toplinskog vala, vlasti su mobilizirale više od 40 vladinih agencija i 250.000 službenika kako bi umanjile broj žrtava vrućine.
Proširena su zasjenjena područja, a tisuće dodatnih medicinskih radnika bit će u pripravnosti. Bit će raspoređeno i više od 400 rashladnih jedinica, rekao je prošli tjedan za AFP saudijski ministar organizacije hadža Tavfik al-Rabia.
Tehnologija umjetne inteligencije također će pomoći u praćenju podataka i snimaka, uključujući s dronova, kako bi se bolje upravljalo ogromnim gužvama.
Vlasti su rekle da je većina smrtnih slučajeva prošle godine bila među neregistriranim hodočasnicima koji nisu imali pristup klimatiziranim šatorima i autobusima.
Dozvole za hadž
Ove godine pojačali su obračun s neregistriranim vjernicima, koristeći česte racije, nadzor dronovima i niz tekstualnih upozorenja.
Dozvole za hadž dodjeljuju se zemljama na temelju kvota i dijele se pojedincima na lutriji. Čak i za one koji ih mogu ishoditi, zbog visokih troškova mnogi pokušavaju pridružiti se hadžu bez dozvole, iako riskiraju uhićenje i deportaciju.
Velike gužve na hadžu pokazale su se opasnima u prošlosti, a najsmrtonosnija je bila 2015. kada je u stampedu tijekom rituala "kamenovanja vraga" u Mini poginulo i do 2300 ljudi.
Saudijska Arabija, u kojoj se nalaze najsvetija islamska svetišta u Meki i Medini, zarađuje milijarde eura svake godine od hadža, kao i od manjeg hodočašća poznatog kao umra, u drugo doba godine.

bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati