Vojni analitičar: Rusija je potpuno pogrešno ušla u rat. Sad ima nove ciljeve

VOJNI analitičar Marinko Ogorec gostovao je na N1 televiziji, gdje je komentirao aktualne vanjskopolitičke teme.
Predsjednik Sjedinjenih Država Donald Trump u nedjelju je izrazio duboko nezadovoljstvo zbog ruskog bombardiranja Ukrajine tijekom vikenda, rekavši kako nije zadovoljan ruskim predsjednikom Vladimirom Putinom.
"Kada god pomislimo da smo se naviknuli na Trumpove izjave, on nas opet iznenadi nečim novim. Recimo da je to Trump. To je u skladu s njegovim načinom funkcioniranja. S tom izjavom on je dao sebi na vremenu da napravi analize i kasnije će donijeti odgovarajuću odluku kakvu zna donijeti. To sve ide u kontekst, onoga što je rekao na početku mandata, America first. Pitanje je povlače li te izjave tako dramatične poteze", tvrdi Marinko Ogorec.
"Rusija i Ukrajina su počele razgovarati"
"Jedno je vrlo bitno što je napravio, to mu se mora priznati - Rusija i Ukrajina su počele razgovarati, pregovarati. Za vrijeme Bidenove administracije toga nije bilo, rat je bio u punom jeku. Sada su počela direktna pregovaranja i to je ogroman korak naprijed, koji bi mogao dovesti do zaustavljanja ratnih operacija. Mir je još jako daleko, pitanje je kada će biti postignut. Barem da dođe do prestanka vojnog djelovanja i ratnih operacija, to bi bio veliki napredak", dodao je.
Analitičar tvrdi da Rusija napreduje na terenu i da se trudi ostvariti vojne ciljeve te to navodi kao razlog zbog kojeg odugovlače s pregovorima: "Sada je drugo doba, drugi su sustavi koji blokiraju manevarski rat, novi sustavi su dominantni u odnosu na taktičke postupke koji su nekada bili. Oni se moraju prilagoditi novim sustavima naoružanja, sada su pomaci drugačiji nego u vrijeme Drugog svjetskog rata. Koji su sada ruski ciljevi? Pokazalo se da se percepcija kojom je Rusija ušla u rat pokazala potpuno pogrešnom. Sada su redefinirani ratni ciljevi, to se nadzire."
"Krim je definitivno gotova priča"
"Rat je vrlo nepredvidiv i sve je moguće, postoje bitke koje su dugo čekale s velikim gubitcima dok nije došlo do sloma jedne strane i proboja bojišnice. Nakon svađe Trumpa i Zelenskog u Bijeloj kući, Amerika je zatvorila pomoć na sedam dana i Ukrajinci su izgubili Kursku oblast. Američka pomoć je višestrana, za razliku od europske, najkrupnija je u obavještajnim podacima, tu ih Europa ne može zamijeniti", dodaje.
"Rusi ne bi pristali na 30-dnevno primirje, ili ćemo zaustaviti borbena djelovanja, a onda ovo što je trenutačno naše ostaje naše, a za ostalo ćemo se dogovoriti. Valerij Zalužni smatra da je bitno postići prekid vatre i sačuvati ostatke resursa ukrajinskih oružanih snaga kako bi se moglo ući u pregovore. On kreće od pretpostavke da Ukrajina nema dovoljno snage i resursa da vrati svoje okupirane teritorije i nema. Na koji se način to može riješiti? To je pitanje vještine diplomacije i pregovaranja? Krim je definitivno gotova priča, ruski ga smatraju ruskim..."
Kolaps ukrajinske vojske?
Ogorec navodi da Volodimir Zelenski nije odustao od ofenzivnih djelovanja, ali ih ne može provesti: "Kada bi se on javno odrekao dijela teritorija, to bi značilo kraj njegove političke karijere istog trenutka, a možda i životne, tko zna. Zalužni to može reći s te pozicije jer je odmaknut od tog problema."
Tvrdi da je ukrajinska vojska došla do ruba svog motivacijskog potencijala: "Brojke su na ruskoj strani." "Ne možemo još govoriti o potpunom kolapsu ruske vojske."

bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati