Hrvatski reprezentativac iznenadio transferom. Kodro za Index: Teško je moglo bolje
HRVATSKI reprezentativac Luka Sučić napustio je RB Salzburg, klub u kojem je započeo seniorsku karijeru, i nekoliko dana uoči 22. rođendana potpisao za Real Sociedad. Sučić slovi za jednog od talentiranijih veznjaka svoje generacije, a sada je stigao u baskijski klub čuven po forsiranju mladih igrača.
Uz baskijski nogomet prije svega vezujemo imena velikana Athletic Bilbaa i Sociedada te orijentiranost prema lokalnim igračima i odgoju mladih igrača. Stranci za Athletic nikada nisu ni igrali, a Sociedad je odlučio otvoriti im vrata krajem osamdesetih iako je i danas na samom vrhu klubova liga Petice po udjelu igrača iz vlastitog pogona.
Zato baskijski nogomet nije obilježilo puno stranaca, a jedan od onih koji su ostavili najdublji trag je legendarni napadač Meho Kodro. Njegov put krenuo je sa sela iz okolice Mostara. Brzo je ostvario dječački san probojem u prvu ekipu Veleža, gdje je bio jedna od udarnih igli kluba koji je osamdesetih uživao veliku popularnost diljem Jugoslavije.
Kodro je 1991. Hercegovinu zamijenio Baskijom i u La Ligi ostvario najveće nogometne uspjehe. Ukupno je u Španjolskoj zabio više od 100 golova, dva puta bio veoma blizu osvajanju Pichichija, trofeja za najboljeg golgetera prvenstva, a, osim u Sociedadu i kasnije u Tenerifeu i Alavesu, godinu dana proveo je i u Barceloni.
U Kataloniju je došao po želji svog nogometnog heroja Johana Cruyffa, jednog od najutjecajnijih igrača i trenera inovatora u povijesti sporta. Golove je zabijao u El Clasicu i velikim baskijskim derbijima. U razgovoru za Index, Kodro je govorio o baskijskoj školi nogometa koju je upoznao iz prve ruke i zašto misli da je Sociedad odličan izbor za Sučića.
Što mislite o Sučićevom odabiru Real Sociedada kao iduće stanice u karijeri?
Osobno poznajem Luku i pratio sam njegov dosadašnji put. Što se tiče odabira kluba, mislim da je teško naći bolju sredinu za njega. Poznajem Real Sociedad i znam kako dobro tretiraju strance i mlade talentirane igrače.
Imajući u vidu njihovu filozofiju, nemam nikakve dileme da će imati sjajnu dobrodošlicu i prostor za maksimalan igrački razvoj. Nadam se da će nastaviti razvijati svoj talent, tko god imalo prati nogomet, vidjet će da je Sociedad zadnjih 7-8 godina među ekipama koje su najviše napredovale, rastu iz godine u godinu.
Došli su na nivo da redovno konkuriraju za Ligu prvaka i pokazuju da mogu igrati s najvećim protivnicima. Dali su puno reprezentativaca Španjolskoj koja je osvojila Europsko prvenstvo i to isto puno govori.
Kako ste upoznali Luku Sučića?
Došli smo u kontakt dok sam ja bio izbornik Bosne i Hercegovine, njegova obitelj je porijeklom iz Bugojna, pa smo održavali kontakt s njima, a s njim je u RB Salzburgu bio i naš reprezentativac Amar Dedić, pa sam se interesirao za igre njih dvojice.
Sada vidimo da Zlatko Dalić ozbiljno računa na Luku i u pitanju je neosporno talentiran igrač, igra na odgovornoj poziciji, jako je kreativan i ofenzivan. Naravno ima puno prostora za napredak, ali došao je na pravo mjesto za to.
Očekuje se da Sociedad uskoro napusti Mikel Merino, jedan od najboljih igrača kluba zadnjih godina i španjolski reprezentativac. Mislite li da je Sučić doveden kao njegova direktna zamjena?
Siguran sam da će dobiti šansu na istoj poziciji. Luki će biti malo nezgodno da ga odmah zamijeni jer je Merino izvanredan igrač. Ulazi iz drugog plana, daje golove, dobar je u oba smjera, oličenje polivalentnog igrača koji je jedan od nositelja igre Sociedada zadnjih godina.
Luka možda do sada nije igrao s toliko obrambenih odgovornosti, ali koliko sam mogao vidjeti u medijima, zamišljen je kao zamjena za Merina. Real Sociedad igra u formaciji 4-3-3 u različitim varijantama i očekujem da Luka zauzme Merinovo mjesto.
Trenirat će ga Vaš bivši suigrač Imanol Alguacil. Što znate o njemu kao treneru i što traži od svojih igrača?
Imanol je dijete kluba i odličan trener. Poznajem ga jako dugo. Njegova kvaliteta poklopila se s potrebama kluba. Imanol odlično poznaje španjolski nogomet i mlađe kategorije u klubu. Uvjeren sam da Sociedad nije mogao pronaći bolju osobu od njega, a to pokazuju i rezultati.
Dosta je zahtjevan trener, ali je vrlo human i blizak s igračima. Takav pristup je odličan za mlade igrače, puno traži od njih, ali im je i uvijek na raspolaganju. Od više igrača Sociedada sam čuo o njegovom dobrom odnosu sa svlačionicom. Nevjerojatan je broj igrača koje je iz omladinske škole promovirao u prvu ekipu.
Kod njega nije bitno koliko netko ima godina ili je li došao izvana, nema bojazan baciti mlade u vatru, svatko tko zaslužuje, dobit će šansu i Luka je u pravim rukama. Morat će se dokazati, ali došao je na mjesto kao stvoreno za njegov daljnji rast. Usudio bih se reći da je Imanol ključna osoba za uspjeh kluba zadnjih godina. Klub je toliko siguran u njega da pored Imanola ni Xabi Alonso nije mogao dočekati svoju šansu.
Baskijska škola nogometa je već godinama hit. Igrače izbacuju kao na traci, a jednako su čuveni i po odličnim trenerima kao što su Xabi Alonso, Mikel Arteta, Unai Emery i drugi, koja je tajna njihovog uspjeha?
Dugo sam godina u Baskiji i poznajem njihov pristup i metodologiju. Sama metodologija rada se ne razlikuje puno od ostalih španjolskih klubova. Njihov pristup se najbolje vidi na omladinskoj školi. Daju dosta vremena procesima individualnog i kolektivnog razvoja.
Atmosfera u baskijskom nogometu je takva. U Real Sociedadu, Athletic Bilbau, pa čak i Osasuni, iako je to Navarra, a ne Baskija. U njihovim akademijama vladaju familijarni odnosi, bliskost, svi znaju što im je raditi i da za to imaju vrijeme. Poštuju se struka i proces sazrijevanja igrača.
Također, nemaju straha dati priliku mladom igraču i pričekati da počne dobro igrati u prvoj ekipi. To je jedan od razloga zašto Sociedad ima puno igrača poniklih u omladinskoj školi koji su s 18-20 godina počeli nastupati za prvu ekipu. U atmosferi koju sam opisao prijelaz iz omladinske škole ili iz druge ekipe u prvu nije ništa drastično ni problematično, kao što negdje drugdje jest.
Korak između juniora i seniora je vrlo važan i težak. U Sociedadu i Athleticu je to prirodno. Ako u prvoj godini igrač ne bude sjajan, to nije problem. Baskijsku školu prije svega krase kvalitetan profesionalni rad i dobar mentalitet po pitanju razvoja.
Vodeći hrvatski prvoligaši nemaju druge ekipe. Ukinuo ih je Savez, ali iz samih klubova nije bilo protivljenja. Španjolski klubovi igrače uvelike odgajaju kroz druge ekipe i većina sadašnjih španjolskih reprezentativaca nekoć su igrali niželigaški seniorski nogomet kao članovi B ekipa. Koliko su druge ekipe važne za razvoj mladih?
Mislim da su druge ekipe vrlo važne i taj pristup je u španjolskom nogometu raširen. Imate Castillu, Barcelonu B itd. Ne samo da tu sazrijevaju mladi igrači, nego i treneri. U Španjolskoj imate puno primjera da trener raste zajedno s igračima i tako skupa prelaze iz kategorije u kategoriju.
Treneri poput Imanola i Xabija Alonsa poznaju kompletnu strukturu kluba, znaju što im dolazi za godinu dana, dvije godine, što imaju i kako s tim igračima raditi. S 18 godina ako se procijeni da igrač nije za prvu ekipu, onda ide u drugu kao zadnji korak u sazrijevanju. Imanol je sada neprikosnoven, a došao je kao trener druge ekipe.
Jeste li bili zadovoljni ishodom finala Europskog prvenstva? Golovima su ga odlučili igrači potekli upravo iz baskijske škole nogometa o kojoj ste govorili, Nico Williams iz Athletic Bilbaa i Mikel Oyarzabal iz vašeg Sociedada...
Jesam, Španjolska je zaslužila biti prvak, od prvog do zadnjeg trenutka je dominirala turnirom. Poznajem Williamsa i Oyarzabala, naročito sam bio sretan zbog Mikela jer je iz mog kluba. Zaslužio je ovo kao krunu dosadašnje karijere u kojoj je uvijek bio posvećen. Nedavno je izgubio godinu dana zbog ozljede koljena, ali se svojim radom vratio na vrh.
bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati