Ovi ljudi su vodili Inu kada je opljačkana. Za svoj rad dobivaju stotine tisuća kuna
NOVA akcija Uskoka i policije potresla je Hrvatsku.
Na meti istražitelja našli su se direktor u Ini Damir Škugor, predsjednik Hrvatske odvjetničke komore (HOK) Josip Šurjak, njegov poslovni partner Goran Husić s kojim je suvlasnik tvrtke OMS Upravljanje, Škugorov otac Dane te predsjednica uprave tvrtke Plinara istočne Slavonije Marija Ratkić.
Šteta za INA-u prelazi milijardu kuna, protuzakonita zarada Damira Škugora i njegova oca Dane Škugora je gotovo pola milijarde kuna, dok je Goran Husić profitirao za preko 90 milijuna kuna, a Josip Šurjak za 68.9 milijuna kuna. Na računu njihove tvrtke OMS Upravljanje ostalo je još preko 200 milijuna kuna protuzakonito ostvarene dobiti.
Opljačkana milijarda kuna iz Ine?
Prema tvrdnjama Uskoka, dotični su opljačkali milijardu kuna, a sve to su učinili pod nosom Uprave i Nadzornog odbora.
Tko su, dakle, trenutni članovi i članice tih tijela Ine?
Predsjednik Uprave je Mađar Sandor Fasimon, a uz njega su mađarski članovi Uprave još i Jozsef Simola i Ferenc Horvath. Njih je imenovao MOL.
Hrvatski članovi uprave su Niko Dalić, Darko Markotić i Barbara Dorić. Njih imenuje vlada RH.
Vječni član Uprave Ine je suprug Martine Dalić
Niko Dalić je u javnosti najpoznatiji kao suprug Martine Dalić, istaknute HDZ-ovke koja je bila i potpredsjednica vlade Andreja Plenkovića. Ostavku je dala zahvaljujući Indexovim otkrićima u aferi Borg, no kasnije ju je Plenković nagradio vodećom pozicijom u Podravci.
Dalić je pak član Uprave Ine još od 2011. godine. To znači da je na toj poziciji preživio razne vlade i vladajuće koalicije. Smatra se provjerenim kadrom HDZ-a.
Karijeru je započeo 1986. godine kao geolog na istražnim i proizvodnim projektima u Hrvatskoj, nakon čega 1996. postaje rukovoditeljem poslovne jedinice zadužen za istočnu Slavoniju i Podravinu. Od 2005. do 2008. obnaša funkciju pomoćnika izvršnog direktora Naftaplina te vodi projekte u inozemstvu. Osim toga, voditelj je timova za strategiju Naftaplina i Energetsku strategiju Republike Hrvatske te tima za IPO.
Nakon te funkcije od 2008. do 2009. direktor je Sektora za istraživanje. Od lipnja 2009. na mjestu je člana Uprave u Edini, zajedničkoj kompaniji Ine i talijanskog Edisona, gdje se usmjerio na aktivnosti na polju Izabela na Sjevernom Jadranu. Diplomirao je te kasnije i magistrirao na Prirodoslovno-matematičkom fakultetu u Zagrebu, a Stručni ispit pri Ministarstvu znanosti položio je 1996. godine.
Martina Dalić: Mi se jako dobro slažemo i razumijemo
Nacional je prošle godine objavio članku naslova "Kako je Plenković Martinu i Niku Dalića promovirao u najmoćniji bračni par u Hrvatskoj čije plaće dosežu 200.000 kuna mjesečno", u kojem je naveo kako plaće Martine Dalić i njezinog supruga Nike Dalića u bruto iznosu sasvim sigurno dosežu 200 tisuća kuna, ne računajući bonuse.
U intervjuu za Gloriju Martina Dalić je otkrila i tajnu svojeg uspješnog braka: “Brak se sklapa da traje. Ni u jednoj sekundi ni suprug ni ja nismo pomislili da naš dogovor ne bi potrajao. Inače se jako dobro slažemo i razumijemo.”
Ćorićev favorit Darko Markotić
Darko Markotić radi u Ini već dvadesetak godina.
U lipnju 2002. godine preuzima mjesto poslovnog tajnika u Uredu člana Uprave za koordinaciju privatizacije Ine, a 2005. godine imenovan je tajnikom kompanije i na tom mjestu radi tri godine.
Za novog člana Uprave Ine izabran je 2008. godine te je nakon godine dana na toj funkciji 2009. godine imenovan izvršnim direktorom PF Korporativni servisi. Od listopada 2010. godine radi na mjestu izvršnog direktora djelatnosti Trgovina na malo, dok je u srpnju 2017. godine izabran na poziciju operativnog direktora za Usluge kupcima i maloprodaju. Od srpnja 2019. savjetnik je predsjednika Uprave Ine. Darko Markotić je rođen u Kupresu, a diplomirao je 1998. godine na Pravnom fakultetu Sveučilišta u Zagrebu.
Markotić se u Upravu Ine vratio u ožujku 2020. godine na preporuku ministra zaštite okoliša i energetike Tomislava Ćorića. Mediji su tada pisali da Markotić nije bez mrlje.
Markotić bio pod istragom zbog sklapanja sumnjivog ugovora
Markotić je svojedobno u ime Ine potpisao kupnju nakita Swarovski koji se trebao prodavati na benzinskim postajama uz bok motornim uljima, ali i ostaloj robi široke potrošnje. Kasnije je u razgovoru s istražiteljima i sam priznao da se "posao zakomplicirao"’.
Dokumenti koje je objavio Nacional pokazali su da je Markotić svojim potpisom omogućio sklapanje ugovora kojim je Ina išla na ruku tvrtki H.L. Jewel u vlasništvu mađarskog državljanina Andrasa Zsolta Szigetija, po zanimanju liječnika oftalmologa s britanskom adresom, i time bila direktno oštećena za iznos od najmanje 2.5 milijuna kuna.
“Iako je njegov potpis stajao na oba ugovora između Ine i H.L. Jewela i nakon provedene kriminalističke istrage zbog sumnje na prouzročenu štetu Ini, Markotić je ipak oslobođen krivnje i protiv njega nije podnesena kaznena prijava”, pisao je 2020. Nacional.
Barbara Dorić je vodila tvrtku LNG Hrvatska
Barbara Dorić je na mjesto članice Uprave Ine došla s mjesta direktorice tvrtke LNG Hrvatska.
Od veljače 2014. do travnja 2018. kao predsjednica Uprave Agencije za ugljikovodike bila je odgovorna za praćenje i nadzor svih radova vezanih uz istraživanje i proizvodnju nafte i plina u Republici Hrvatskoj, kao i obvezne zalihe nafte i naftnih derivata. Svoju poslovnu karijeru započela je u Dalmacijacementu gdje je radila na poslovima prodaje i operacija.
Barbara Dorić diplomirala je na Ekonomskom fakultetu u Beču, završila MBA program i doktorirala na Sveučilištu u Ljubljani na temu upravljanja u naftnoj i plinskoj industriji.
Kada je pak riječ o Nadzornom odboru Ine, on ima 9 članova. Mađarski članovi su József Molnár (zamjenik predsjednika NO-a) te Zsuzsanna Ortutay, Gabriel Szabo, Domokos Szollar i dr. László Uzsoki.
Predsjednik NO-a Ine ujedno je i predsjednik Suda časti HDZ-a
Nama su naravno zanimljiviji hrvatski članovi NO-a Ine. Predsjednik Nadzornog odbora Ine je HDZ-ovac Damir Mikuljan. On je ujedno i predsjednik Suda časti HDZ-a.
Rođen je u Zagrebu 1963. godine, gdje je kasnije završio Pravni fakultet. Prvo radno iskustvo stječe kao volonter na Općinskom sudu u Zagrebu, potom kao odvjetnički vježbenik sve do 1. lipnja 1994. godine kada otvara vlastiti odvjetnički ured u Zagrebu.
Godine 1997. izabran je za člana Županijske skupštine Zagrebačke županije,čiji član je sve do danas. Za predsjednika Županijske skupštine Zagrebačke županije biran je 2008., a tu dužnost obnaša do travnja 2013.
U lipnju 2017. godine vlada Republike Hrvatske predlaže ga za član Nadzornog odbora Ine, a zatim odlukom Glavne skupštine od 14. lipnja 2017. godine preuzima dužnost člana Nadzornog odbora.
U Nadzornom odboru se direktor VERN-a i odvjetnik Željke Markić
Kada je pak riječ o ostalim članovima NO-a, Jasna Pipunić je predstavnica Sindikata naftnog gospodarstva.
Ivo Ivančić je direktor Veleučilišta VERN, a bio je i savjetnik Kolinde Grabar-Kitarović u njenoj kampanji za reizbor. Također je i član Nadzornog odbora HEP-a.
Tu je Branimir Škurla, poznati zagrebački odvjetnik koji je doktorirao na trgovačkom pravu. Škurla je prije Ine bio dio niza nadzornih odbora, npr. član NO-a u cementari Calucem u Puli, zamjenik predsjednika NO-a u LUX hotelima, predsjednik NO-a Hotela Makarska te zamjenik predsjednika pa predsjednik NO-a u Francku.
U Škurlinom uredu je radila supruga HDZ-ova eurozastupnika Karla Resslera, a zabilježeno je i da je zastupao Željku Markić u jednoj od njenih brojnih tužbi protiv medija, ovaj put protiv tjednika Express.
Predsjednik NO-a je bio i Damir Vanđelić
No treba napomenuti da se pljačka odvijala i pod nosom prethodnog sastava Uprave i Nadzornog odbora Ine.
U Upravi su do 2020. sjedili Davor Mayer i Ivan Krešić, a njih su zamijenili Markotić i Barbara Dorić. Niko Dalić je bio i ostao član Uprave.
Kada je riječ o prethodnom sastavu Nadzornog odbora, njegov je predsjednik prije Mikuljana bio nitko drugi doli Damir Vanđelić. Član je pak bio i dugogodišnji HDZ-ov predsjednik Hrvatske gospodarske komore Luka Burilović.
Vanđelić je bio nesuđeni HDZ-ov kandidat za gradonačelnika Zagreba, ali se posvađao s Plenkovićem te je onda napustio i Fond za obnovu od potresa. U međuvremenu je pokrenuo udrugu ZRIN koju najavljuje kao relevantan think tank.
Burilovića je u NO-u Ine zamijenio trenutni ministar Davor Filipović, koji se na toj funkciji zadržao nekoliko mjeseci, dok nije postao ministar.
Podsjetimo, Nacional je u svibnju objavio da su hrvatski članovi Uprave Ine Niko Dalić, Barbara Dorić i Darko Markotić prošle 2021. primili ogromne nagradne bonuse, svaki od njih u iznosu većem od 300 tisuća kuna za rad u 2020. godini. No, te je godine Ina ostvarila povijesno visoki gubitak od 1,138 milijardi kuna, objavio je Nacional. Niko Dalić pored godišnje bruto plaće od 936.000 kn primio je 425.880 kn bonusa, a Barbara Dorić i Darko Markotić pored jednako tolike plaće primili su po 319.992 kune bonusa.
bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati