Fuchs: Do 2024. neće biti obveznih prijemnih ispita za srednje škole
SIGURNO nećemo uvoditi obvezne ispite za upis u srednje škole do 2024., odnosno 2025. godine, kazao je ministar znanosti i obrazovanja Radovan Fuchs u HRT-ovoj emisiji Ima li što novo. Istaknuo je da je sada nekim srednjim školama ostavljeno da same odluče trebaju li provesti prijamne ispite. U provedenoj anketi učenici i učitelji su ovu školsku godinu ocijenili četvorkom.
Ovo je dobro odrađena školska godina, kazao je Radovan Fuchs, ministar znanosti i obrazovanja i dodao da su hrvatski učenici ove godine proveli najmanje tjedana i sati na online nastavi. "U konačnici se i potvrdilo ono što smo kazali da ćemo na specifičan način upravljati školom i školskom godinom za vrijeme covid-krize. Dobro je prošlo. Rezultati su jako dobri kad se uzme u obzir provedeno vrijeme u školama i na online nastavi", dodao je.
Šef NCVVO-a: Esej se vraća kao uvjet prolaznosti
Vinko Filipović, ravnatelj Nacionalnog centra za vanjsko vrednovanje obrazovanja, istaknuo je da su lani spoznali da je ukidanje praga na eseju kao uvjeta prolaznosti na ispitu iz hrvatskog jezika bilo loše i, zahvaljujući Ministarstvu i strukovnim institucijama i fakultetima, donesena je odluka da se esej vrati od iduće školske godine kao uvjet prolaznosti. "Mislim da ćemo tako ispraviti lošu odluku bivše administracije", kazao je.
Govoreći o ispitu iz Politike i gospodarstva, kazao je da je on ponešto drugačiji. "Akceptiran je novi kurikulum. Želimo kod naših mladih ljudi stvoriti i političku i ekonomsku pismenost, a i praćenje društvenih procesa, prije svega, fokus na civilno društvo. Sva istraživanja pokazuju da nam učenici nisu baš dobro politički educirani", dodaje.
O neograničenim mandatima školskih ravnatelja govorila je Antonija Mirosavljević, predsjednica Udruge ravnatelja osnovnih škola. Kaže da nije toliko problem u mandatima, već ravnatelji žele radni status na neodređeno radno vrijeme. "Napravljeni su veliki iskoraci u digitalizaciji u sustavu obrazovanja", tvrdi Hrvoje Puljiz, ravnatelj CARNET-a. "U vrijeme pandemije neki učenici, u nekim područjima, internetom nisu bili pokriveni", kazala je urednica i voditeljica emisije Sunčica Findak.
"Sve škole u Hrvatskoj pokrivene su internetom", kazao je i dodao da će se provesti i dodatna ulaganja u smislu opremanja laptopima i pametnim pločama. "Na onim područjima gdje internet nije zadovoljavajuć, a riječ je o malim postocima, borimo se da uvedemo nova tehnička rješenja."
Ivana Kovač, profesorica engleskog i njemačkog jezika OŠ "Tin Ujević" u Osijeku, osvrnula se na provedenu anketu i ocijenila kako bi učiteljima ipak dala peticu jer su balansirali između online i nastave u školama te je spomenula i druge izazove s kojima su se suočavali. Smatra da bi ukidanje općeg uspjeha bilo vrlo bitno jer ne bi više, kako kaže, bilo pritisaka roditelja jer to stvara velike probleme.
Fuchs: Eksperimentalni ispiti nisu bili obračunavanje s odlikašima
Ministar Fuchs kaže da eksperimentalni ispiti nisu bili obračunavanje s odlikašima. "To je proces koji će zaživjeti kada se kompletno uvede vanjsko vrednovanje sustava. Po onome kako je zamišljeno, bit će 2024. godine. Ove godine to je bilo u 80 škola i bila su tri ispita, a iduće godine bit će još tri ispita više.
Nakon toga to treba provesti i u sedmim i petim razredima. Tek nakon toga možemo govoriti o stvarnom obrazovnom vrednovanju osnovnog školstva RH. Tada ćemo vidjeti prave razlike. Mislim da će se sustav sam na neki način izbalansirati", dodao je.
Na pitanje radi li se o maloj maturi, odnosno hoće li biti obveznih prijemnih ispita za srednje škole, ministar je kazao da se za donošenje takve odluke moraju u obzir uzimati mnogi čimbenici. "Prvo treba snimiti stanje na temelju činjenica, a ne dojma. Ove godine je 1000 maturanata manje nego lani. Nema opasnosti da netko ne ostane upisan. Srednjim školama smo ostavili da same odluče trebaju li se provesti ispiti za upis", kazao je.
Na ponovni upit radi li se o pripremi za uvođenje obveznih ispita za upis u srednje škole ministar je kazao da trenutačno to nije slučaj. "Radi se o uvidu u postojeće stanje. Sigurno nećemo uvoditi obvezne ispite za upis u srednje škole do 2024., odnosno 2025. godine", istaknuo je.
bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati