VIDEO Beroš: Da se trudnica javila meni ili Ministarstvu, ubrzali bismo tu proceduru
MINISTAR zdravstva Vili Beroš na današnjoj je presici rekao kako je stručno mišljenje liječnika KBC-a Zagreb da je u slučaju Mirele Čavajde, koja u šestom mjesecu trudnoće nosi dijete s tumorom na mozgu, moguće neurokirurške liječenje djeteta ako porod prođe dobro, a ispod radara prošla je njegova izjava koja sugerira da se za bržu zdravstvenu skrb treba obratiti njemu.
Kad su Beroša novinari pitali zašto je žena morala čekati dva tjedna da se donese odluka o njenom slučaju i zašto je morala čekati tjedan dana na magnetnu rezonancu, kako je rekla, Beroš je odgovorio da ne zna pa kazao:
"Ja ću vam reći, da se obratila meni ili Ministarstvu, da bismo svakako ubrzali tu proceduru", rekao je Beroš.
Beroš je izjavio i da mu je laknulo kad je čuo da je Čavajdi u Svetom Duhu pružena psihološka pomoć. No Čavajdina odvjetnica je za Index je rekla da je Beroš rekao neistinu.
"Beroš nije rekao istinu da je Mirela Čavajda dobila psihološku pomoć na Svetom Duhu, nije je dobila", rekla je odvjetnica Vanja Jurić.
U Ministarstvu su nam na to neslužbeno rekli da su oni iz KB-a Sveti Duh dobili dokument u kojem se jasno navodi da je pružena psihološka pomoć i da je psihološko stanje pacijentice poboljšano tijekom hospitalizacije.
Što je još Beroš rekao na presici
Beroš je, podsjetimo, na presici rekao kako se u KBC-u Zagreb sastalo sedmeročlano povjerenstvo.
"Stručni je stav da bi trebalo pokušati liječiti dijete. Naravno da nitko ne garantira uspjeh liječenja”, istaknuo je Beroš u izjavi novinarima nakon sjednice Vlade.
Tek nakon što se sazna kakva je bolest, mogu se poduzeti koraci. Taj tumor svojim položajem i veličinom nije pritisnuo likvorske putove i doveo do razvoja hidrocefalusa, što je značajno, rekao je Beroš.
KBC-ova komisija od sedam članova, koja uključuje ginekologa, internističkog onkologa, neonatologa, intenzivnog pedijatra, neuroradiologa i neurokirurga, pregledala je dostupnu medicinsku dokumentaciju te je njihovo stručno mišljenje da je u slučaju Čavajde moguće neurokirurško liječenje djeteta ako porod prođe dobro.
Potrebno je utvrditi o kakvom se procesu radi - je li riječ o malignom tumoru ili dobroćudnom, tek nakon toga može se eventualno poduzeti neurokirurško liječenje.
Beroš kaže kako su sada sve oči uprte prema drugostupanjskoj komisiji koja je formirana na Klinici za ženske bolesti i porode u Petrovoj. Nju čine liječnici specijalizirani za navedenu patologiju, općinski sudac i socijalni radnik.
Dodaje kako još nije stigao upit drugostupanjskoj komisiji od Čavajde ili njezine odvjetnice, iako je rok za podnošenje žalbe na prvostupanjsku odluku svega tri dana.
bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati