Što Hrvati najviše čitaju? Jedna knjiga je na vrhu već mjesecima
MOŽDA ste optimistično pohrlili u knjižare po proljetno/ljetno, lepršavo štivo, ali tada niste bili u većini. Top lista nam kaže da mnogi čitatelji nisu nasjeli na pojavu toplog sunca te su nastavili kupovati ono što ih zanima neovisno o smjeni godišnjih doba.
Na najnovijoj ljestvici nema previše noviteta, ali uvijek je zanimljivo vidjeti koliko je teško domaćim autorima učvrstiti svoje mjesto među omiljenim knjigama Hrvatica i Hrvata. U prvih deset ne nalazi se nijedan. Ljestvicu najpopularnijih knjiga u ožujku sastavili smo, kao i obično, koristeći se podacima prodaje neovisnog knjižarskog lanca Hoću knjigu.
Budući da taj lanac nema svoje izdavaštvo - koje bi u protivnom morao servisirati pojačanom prodajom vlastitih izdanja u svojim trgovinama - odgovorno tvrdim da je najbolji pokazatelj stvarnog stanja na tržištu knjiga.
1. Atomske navike – James Clear
2. Bogati otac, siromašni otac – Robert Kiyosaki
3. Glukozna revolucija – Jessie Inchauspé
4. Zelena svjetla – Matthew McConaughey
5. 12 pravila za život – Jordan B. Peterson
6. Žene koje previše osjećaju – Katarzyna Kucewicz
7. Čudesni tjedni – dr. sc. Hetty van de Rijt i drugi autori
8. 48 zakona moći – Robert Greene
9. Krvavi mjesec – Jo Nesbo
10. Priča počinje s nama – Colleen Hoover
Atomske navike – James Clear
Nevjerojatno pogođen i, vjerujemo, za većinu efikasan sustav mijenjanja navika autoru je donio svjetsku slavu. Knjiga se drži na vrhu već mjesecima, a uskoro ćemo moći napisati i godinama.
Malo-pomalo, korak po korak, knjiga je rasla u očima čitatelja diljem svijeta, pa je tako i kod nas postala jedan od najpopularnijih naslova samopomoći ikad. Potrebno je pronaći najsitniji djelić navike (ili najmanju naviku) te raditi na tome da ga razmontiramo. Kada se sruši temelj, pada cijela kula. Pročitajte knjigu, ne budite lijeni - inače ništa od promjene nabolje.
Glukozna revolucija – Jessie Inchauspé
Zašto se neke knjige istaknu, a mnoge druge - koje govore o sličnim stvarima - ne? Nemamo odgovor, ali znamo da je naslov mlade francuske znanstvenice popularan preko svake mjere.
Postavke su jednostavne: vaše zdravlje u velikoj mjeri ovisi o stabilnosti šećera u krvi tijekom dana. Ako su glukozni "šiljci" jako istaknuti (neravnoteža), tada ćete biti deblji, bolesniji i neraspoloženiji te ćete imati manje energije nego što biste željeli. Probajte.
Žene koje previše osjećaju – Katarzyna Kucewicz
Nije prvi naslov te tematike, ali je najnoviji i čini se da autorica pogađa u srž problema. Nije lako razlučiti jesmo li preosjetljivi ili samo previše osjećamo, što nije ista stvar. Jedno bi se moglo svrstati u razmaženost, no što ako doista snažnije doživljavate život?
Tada će vam on biti nesumnjivo bogatiji, kao da prijeđete s crno-bijelog na puni kolor, no isto tako će ta gomila senzacija ponekad rušiti vaše samopouzdanje zbog nemogućnosti da obradite utiske prije nego što se pojave novi i tako u krug. Život će vam svakako postati uzbudljiviji kada napokon saznate zašto ste takvi kakvi jeste i da to nije prokletstvo, nego dar.
Krvavi mjesec – Jo Nesbo
Detektiv čiji se povratak uvijek nestrpljivo iščekuje opet se vratio. Svaki nastavak ostavlja nas u sumnji hoćemo li Harryja Holea opet vidjeti, ali Nesbo nekako uspije smisliti još jednu, novu priču za našeg junaka. Budući da je ovo ne-znamo-više-koji nastavak serijala, ne bi bilo loše provjeriti gdje ste stali s pričom.
U slučaju da još niste čitali Harryjeve dogodovštine (malo vjerojatno), prva je knjiga Šišmiš, a slijede ju Žohari. Nesbo je odbacio životinjske naslove, ali ne i divljinu kojom pogoni glavni lik.
bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati