Društvenim mrežama posljednjih dana širi se dirljiva, ali i kontroverzna objava (navodno) 14-godišnjeg dječaka Filipa koji traži posao s jasnim ciljem, želi skupiti 300 eura za rođendanski poklon svojoj djevojci. U poruci, koju su brojni korisnici podijelili uz pohvale za Filipovu upornost, navodi da je spreman raditi razne poslove: čišćenje stanova, pranje prozora i auta, pomoć u trgovini, čuvanje kućnih ljubimaca, kao i pomoć starijima u svakodnevnim aktivnostima.
"Spreman sam raditi bilo što pošteno i truditi se maksimalno", piše Filip, dodajući da ne traži nikakve donacije, nego želi zaraditi vlastitim trudom. Navodi i da je dostupan za poslove u Zagrebu i okolici.
Objava je naišla na brojne reakcije korisnika, od podrške, oduševljenja njegovim trudom i radnim navikama, pa do zabrinutosti zbog ideje da dijete te dobi pokušava samostalno skupiti veliku svotu novca za poklon.
Na viralnu objavu reagirala je i udruga Pragma, upozorivši na dublje i ozbiljnije društvene aspekte koji stoje iza ovakvih postupaka.
U svojoj objavi Pragma ističe da ih je ova objava zabrinula. Poručuju da djeca u dobi od 14 godina ne bi trebala kupovati skupe poklone, a posebice ne u vrijednosti od 300 eura, što je iznos koji smatraju neprimjerenim čak i za ozbiljnije mladenačke veze.
"Visina iznosa je neprimjerena, budući da poruke mogu biti krivo shvaćene, a i sama bit slavlja ostaje u drugom planu. Umjesto simboličkog obilježavanja važnog događaja, u središtu je materijalno, njegova vrijednost i iskazivanje moći/bogatstva", navode iz Pragme.
"SKUPLJA 300 EURA Objava koja je zapalila internet: Imam 14 godina, skupljam curi za poklon, evo što sam sve spreman...
Objavljuje Pragma u Srijeda, 23. srpnja 2025.
Naglašavaju da njegovanje romantičnih odnosa u toj dobi može biti zdravo i poželjno, ali iskazivanje nježnosti mora biti u skladu s godinama: kroz prikladne riječi, male i skromne darove te zajedničko provođenje vremena, poput šetnji, igara i razgovora.
Pragma također poziva roditelje i novinare da ne glorificiraju ovakve postupke, već da djecu usmjeravaju prema razumnim i primjerenim oblicima ponašanja.
"Važno je na vrijeme 'ugasiti internet', zbog opasnosti međusobnog kopiranja i veličanja dječjih ideja. Odrasli, roditelji i novinari, imaju odgovornost usmjeravati djecu prema zdravim i realnim vrijednostima", poručuju iz udruge.
Dodaju i kako su upravo odrasli, roditelji, učitelji, ali i društvo u cjelini, dužni stvoriti sigurno okruženje u kojem će djeca učiti razlikovati simbolična iskazivanja pažnje od materijalno pretjeranih gesta koje mogu imati dugoročne posljedice.