Istraživanja: Dobre supruge nikad ne rade četiri stvari

Foto: Shutterstock

Odnosi su složeni – svi želimo biti u sretnim i ispunjujućim vezama, ali ponekad nesvjesno činimo stvari koje mogu naštetiti partnerstvu. Iako nikada ne treba mijenjati svoje ponašanje samo kako bi se prilagodili drugoj osobi, određene navike mogu narušiti dinamiku veze.

Studije pokazuju da neke uobičajene navike u vezama često proizlaze iz nesigurnosti, društvenih očekivanja ili pogrešnih uvjerenja o ljubavi i privrženosti. Evo nekoliko stvari koje dobra žena neće raditi u vezi prema istraživanjima i stručnjacima.

1. Nikada ne ponuditi za plaćanje

Iako mnogi muškarci rado preuzimaju troškove spojeva, nije pristojno nikada ne ponuditi da platimo svoj dio. Povremeno plaćanje pića, deserta ili kino karata ne samo da pokazuje ravnotežu u vezi, već i daje do znanja da partner nije samo "bankomat", piše YourTango.

Istraživanje iz 2010. godine naglašava važnost individualnog konteksta pri donošenju odluka o financijama u vezi. S promjenama društvenih normi sve više žena preuzima aktivnu ulogu u financijskim odlukama, što pridonosi osjećaju ravnopravnosti u partnerstvu.

2. Namjerno izazivanje ljubomore

Manipulativno ponašanje poput ovoga često potkopava povjerenje i narušava vezu. Jedna studija pokazuje da žene češće brinu o emocionalnoj nevjeri te ponekad koriste izazivanje ljubomore kako bi testirale partnerovu predanost. Međutim, ovo ponašanje najčešće proizlazi iz nesigurnosti i potrebe za potvrdom, a dugoročno može naštetiti vezi.

3. Procjenjivanje veze prema društvenim mrežama

Uspoređivanje vlastite veze s idealiziranim verzijama drugih parova na društvenim mrežama može stvoriti nerealna očekivanja i frustracije. Fotografije i objave često prikazuju samo uljepšanu verziju stvarnosti, zbog čega može izgledati kao da druge veze napreduju brže ili su ispunjenije.

Prema jednom istraživanju, izravna komunikacija i otvoreno izražavanje potreba ključno su za zadovoljstvo u vezi. Pretjerano oslanjanje na društvene mreže može zamagliti stvarnu sliku odnosa, dok izravni razgovori s partnerom poboljšavaju međusobno razumijevanje i povezanost.

4. Poticanje osjećaja krivnje zbog partnerovih interesa

Zdrava veza podrazumijeva da oba partnera zadrže vlastite hobije i aktivnosti izvan odnosa. Pokušaj da se partnera navede na osjećaj krivnje jer provodi vrijeme s prijateljima, bavi se sportom ili uživa u osobnim interesima, može uzrokovati frustraciju i narušiti sklad u vezi.

Pokušaji kontrole mogu se pogrešno protumačiti kao znak pažnje, no zapravo guše individualnost i slobodu u vezi. Partneri koji osjećaju podršku u održavanju svojih interesa, dugoročno su sretniji i zadovoljniji odnosom.

Ove navike mogu se lako razviti u vezama, često nesvjesno, ali prepoznavanje njihovih negativnih posljedica može pomoći u izgradnji zdravijeg odnosa.

Komentare možete pogledati na ovom linku.

Pročitajte više

 
Komentare možete pogledati na ovom linku.