RODITELJSTVO se temelji na usmjeravanju, a ne neprestanoj kontroli. Važno je da roditelji djecu nauče dobrim vrijednostima, ali prisiljavanje nije način na koji bi to trebali činiti. Umjesto da djecu prisiljavaju da nešto rade, trebali bi se fokusirati podučiti ih vlastitim primjerom, otvorenim razgovorom i blagim poticajem.
Iz The Times of India su podijelili pet stvari na koje mnogi roditelji pokušavaju prisiliti djecu, a stvarno ne bi trebali.
Tjeraju ih da budu prijatelji sa svima
Prirodno je da roditelji potiču ljubaznost i uključivost, ali prisiljavanje djece da budu prijatelji sa svima može imati negativne posljedice. Djeca, baš kao i odrasli, imaju vlastite sklonosti, zone udobnosti i instinkte o tome s kime se osjećaju sigurno.
Forsiranje prijateljstava može ih naučiti ignorirati vlastite osjećaje i tolerirati nezdrave odnose. Umjesto da ih pritiskate, učite ih da budu ljubazni prema svima, ali da pažljivo biraju s kim će se zaista povezati.
Izgovaranje isprike kad to ne misle iskreno
Isprike su važna životna vještina, ali gube značenje ako djeca kažu "oprosti" samo zato što su na to prisiljena. Kad se to događa, riječ "oprosti" postaje puka formalnost, umjesto lekcije iz empatije. Umjesto da zahtijevate ispriku, pomozite djetetu da razumije zašto su njihovi postupci možda nekoga povrijedili i potaknite ih da izraze žaljenje na način koji im se čini iskrenim.
Prisiljavaju ih da jedu čak i kad nisu gladni
Mnogi roditelji brinu o prehrani svog djeteta, ali prisiljavanje na jelo kada nisu gladna može dovesti do nezdravih prehrambenih navika. Takav pristup može uzrokovati prejedanje, gubitak prirodnih signala gladi ili negativan odnos prema hrani.
Umjesto da ih prisiljavate da pojedu sve s tanjura, nudite im hranjive obroke u redovitim razmacima i vjerujte da će znati slušati vlastito tijelo. Učenje svjesnog jedenja daleko je korisnije od prisilnog čišćenja tanjura, prenosi The Times of India.
Tjeraju ih da uvijek dijele stvari s drugima
Dijeljenje je važna vrijednost, ali djeca ne bi trebala biti prisiljena odricati se svojih stvari samo zato što se to od njih očekuje. Forsiranje dijeljenja može im stvoriti dojam da nemaju kontrolu nad vlastitim stvarima, što može izazvati frustraciju. Umjesto da ih prisiljavate na dijeljenje, učite ih o velikodušnosti i izmjenjivanju, pomažući im da shvate razliku između ljubaznosti i osobnih granica.
Ne dopuštaju im da odaberu kreativan način rješavanja nečega
Kako piše The Times of India, svako dijete ima svoj jedinstven način učenja i rješavanja problema. Insistiranje na tome da postoji samo "pravi" način može ugušiti njihovu kreativnost i samopouzdanje. Bilo da rješavaju slagalicu, crtaju sliku ili organiziraju svoj prostor, dajte im slobodu da eksperimentiraju. Poticanje kreativnog razmišljanja pomaže djeci da razviju vještine rješavanja problema, neovisnost i ljubav prema učenju.