Sve više djece pati od usamljenosti, psihoterapeuti objašnjavaju kako im pomoći

Foto: Shutterstock

USAMLJENOST ne pogađa samo odrasle, sve je češća pojava i kod djece. "Vidimo da usamljenost i dalje snažno utječe na djecu, bilo da se radi o prilagodbi na novu školu, problemima u prijateljstvima ili osjećaju isključenosti dok promatraju druge kako se zabavljaju na internetu. Usamljenost može dugoročno utjecati na mentalno zdravlje i samopouzdanje djece", objašnjava direktor Childlinea Shaun Friel.

Psihoterapeutkinja Alicia Eaton upozorava da je dječja usamljenost u porastu zbog manjka spontanih druženja, sve dužeg vremena pred ekranima i roditeljskih strahova koji ograničavaju socijalne interakcije. "Nije riječ samo o fizičkoj izolaciji, već o osjećaju da ne pripadaju ili nisu cijenjeni", napominje. Evo kako djeci pomoći da se ne osjećaju usamljeno.

Otvorena komunikacija

Friel savjetuje roditeljima da potaknu djecu da govore o svojim osjećajima te ih slušaju bez osude. "Za mnogu djecu ti osjećaji mogu biti preplavljujući, što ih navodi da se povuku iz društvenih situacija i izbjegavaju potražiti podršku. Zato je važno stvoriti okruženje u kojem se osjećaju sigurno da izraze svoje emocije", kaže Friel.

Otkrijte uzrok problema

Važno je razumjeti zašto se dijete osjeća usamljeno i razumjeti njegove emocije. Eaton objašnjava: "Kada dijete osjeća da ga nitko ne razumije, to se naziva emocionalnom usamljenošću. Čak i kad su okruženi ljudima, mogu se osjećati izolirano ako nemaju snažnu povezanost s nekim kome vjeruju – bilo da je to roditelj, brat, sestra ili najbolji prijatelj", piše Independent.

Friel ističe da djeca mogu biti usamljena iz raznih razloga, te je važno nježno istražiti uzrok. Bilo da imaju poteškoće u prijateljstvima, osjećaju se isključeno ili prolaze kroz promjene, razumijevanje problema pomaže u pružanju prave podrške.

Potaknite druženje

Pružanje prilika za druženje s vršnjacima može pomoći djeci da se osjećaju manje usamljeno. "Pridruživanje klubu, započinjanje novog hobija ili jednostavno provođenje više kvalitetnog vremena s obitelji često može ublažiti osjećaj usamljenosti", ističe Friel.

Pomozite im izgraditi samopouzdanje

Slavite djetetove uspjehe i podsjetite ga na pozitivne odnose, savjetuje Friel. "Usamljenost može potaknuti sumnju u sebe, ali naglašavanje njihovih snaga i postignuća pomaže u povratku samopouzdanja", kaže Friel. Eaton dodaje da jačanje samopouzdanja može smanjiti osjećaj isključenosti jer djeca koja se ne mogu povezati s vršnjacima često osjećaju da "stoje po strani dok svi ostali negdje pripadaju".

Stvorite podržavajuće okruženje

Usamljenost se ne rješava jednim razgovorom, već kontinuiranom podrškom, kaže Friel. "Redoviti razgovori, interes za djetetove osjećaje i uvjeravanje da nisu sami pomažu im da se osjećaju vrijedno i povezano." Eaton ističe da usamljenost može narušiti dječje samopouzdanje i povećati rizik od anksioznosti i depresije.

"Djeca trebaju osjećati da su važna i voljena. Prepoznavanjem usamljenosti na vrijeme možemo im pomoći da izrastu u sretne i samopouzdane osobe", zaključuje.

Komentare možete pogledati na ovom linku.

Pročitajte više

 
Komentare možete pogledati na ovom linku.