U DANAŠNJEM svijetu djeca su sve više povezana uz svoje pametne uređaje. Korištenje tehnologije u tako mladoj dobi može imati i svoje prednosti, ali pretjerano vrijeme provedeno na internetu može negativno utjecati na razvoj i dobrobit djeteta.
Kako izvještava britanski The Independent, Ghislaine Bombusa, direktorica sadržaja i digitalnih strategija u organizaciji Internet Matters koja se bavi online sigurnošću, otkrila je nekoliko znakova upozorenja na koje roditelji trebaju obratiti pozornost.
Nedostatak sna
Ako je vaše dijete ujutro primjetno umornije nego inače, prekomjerno korištenje ekrana navečer moglo bi ometati njegov san.
"To može značiti da koriste uređaje izvan dopuštenih sati ili da ih trebaju isključiti ranije," ističe Bombusa i dodaje: "Nedostatak sna može utjecati na njihovu sposobnost učenja i sudjelovanja u drugim aktivnostima." Bombusa preporučuje da se svi telefoni u kući pune izvan spavaćih soba tijekom noći te da roditelji otvoreno razgovaraju s djecom o prekomjernom korištenju uređaja.
Teškoće s koncentracijom na druge aktivnosti
Bombusa upozorava da se, kao posljedica prekomjernog provođenja vremena online, može loše utjecati na djecu. "Pasivno pregledavanje društvenih mreža ili gledanje kratkih videozapisa može djeci otežati dulju koncentraciju na druge aktivnosti", pojašnjava ona, prenosi The Independent.
Stručnjakinja smatra da je jedno od mogućih rješenja postavljanje ograničenja vremena provedenog na određenim aplikacijama.
Povlačenje iz hobija i aktivnosti koje ne uključuju provođenje vremena na internetu
Mnoga djeca koriste internet kako bi se povezala s prijateljima, ali ako odbijaju pozive da izađu i radije ostaju kod kuće skrolajući, to može biti znak problema, smatra stručnjakinja. Otvoren razgovor o razlozima izbjegavanja tih aktivnosti može pomoći da bolje razumijete njihovo ponašanje.
Dodaje: "Ako je u pitanju samo pretjerano oslanjanje na ekrane, tada ograničavanje vremena provedenog online može pomoći. To neće biti brza promjena - trebat ćete uvesti rutinu i pridržavati je se dulje vrijeme prije nego što postane uobičajena."
Emocionalni ispadi kada ne koriste svoje pametne uređaje
Još jedan od najčešćih znakova upozorenja su burne i emotivne reakcije djece kad im se uređaj oduzme ili se od njih traži da ga na određeno vrijeme prestanu koristiti.
"To može ukazivati na ovisnost o uređaju, ali i na druge probleme, poput straha od propuštanja (FOMO) ili vršnjačkog nasilja. Ako se dijete uznemiri jer ne može koristiti uređaj ili kada pokušavate ograničiti vrijeme pred ekranom, izbjegavajte svađe," dodaje.
Važno je pričekati da se dijete smiri prije nego što s njim vodite smiren razgovor o njegovoj reakciji. "Uključite ih u donošenje pravila o korištenju ekrana. Ako uvodite ograničenja za dijete, trebala bi vrijediti i za sve članove obitelji", savjetuje.
Dugotrajno sjedenje pred ekranom
"Dugotrajno sjedenje nije dobro ni za fizičko ni za mentalno zdravlje. Djetetu koje provodi previše vremena mirujući s uređajem možda će trebati pomoć u pronalaženju drugih aktivnosti", tvrdi stručnjakinja koja roditeljima savjetuje da djecu pokušaju potaknuti na igre koje od njih zahtijevaju fizičko kretanje.
Pasivno korištenje uređaja umjesto aktivnog sudjelovanja
Pasivno korištenje ekrana, poput beskonačnog pregledavanja sadržaja i gledanja videa, može predstavljati problem ako ne postoji ravnoteža s aktivnim korištenjem ekrana za učenje, povezivanje i kreativnost.
"Ako samo konzumiraju sadržaj, njihov mozak nije angažiran u nečemu što potiče njihovu dobrobit," ističe Bombusa. "Zato je važno uspostaviti ravnotežu između pasivnog i aktivnog korištenja ekrana," zaključuje Bombusa.