Što bi svaki školarac trebao znati o pravilnoj njezi zuba?

Foto: Shutterstock
 
DJECA počinju gubiti mliječne zube prije polaska u školu. Svi mliječni zubi su najčešće zamijenjeni onim trajnim do 12. godine djetetovog života. Kvarenje mliječnog zuba uvijek je manje zabrinjavajuće s obzirom na činjenicu da će prije ili kasnije ispasti. No, kada stignu trajni zubi pravilna i redovita njega postaje presudna. Trajni zubi počinju se razvijati netom nakon djetetovog rođenja.
 
Kada mliječni zubi počnu ispadati djetetu žvakanje može biti bitno otežano, što zbog klimanja mliječnog zuba ili rasta trajnog. Važno je redovito dijete podsjećati na pranje zuba. U djetinjstvu se tu ne radi o nemaru, već razigranosti u kojoj djeca vrlo često sasvim slučajno zaborave oprati zube. Naučite dijete pravilno prati i njegovati zube. 
 
Njega zuba počinje već od hrane koju jedete
 
Njega zuba ne sastoji se samo od pravilnog četkanja. Zdrava prehrana vrlo je važna, osobito mliječni proizvodi koji potiču jačanje zuba. Djeca bi trebala izbjegavati gazirana, slatka pića i grickalice. Navika koju bi trebali uvesti kod djeteta je svakako ako konzumiraju nezdravu hranu da odmah nakon jela temeljito isperu usnu šupljinu toplom vodom. 
 
Posjet stomatologu
 
Dijete bi trebalo prvi put posjetiti stomatologa već u prvoj godini života. Ne dopustite da se taj prvi susret dogodi tek kad je djetetu potrebno popravljanje zuba. Tako će odlazak stomatologu djetetu postati traumatično iskustvo i izazivati nelagodu čak i kada dijete odraste. Djeca bi, kada su svi zubi zdravi, trebali odlaziti stomatologu barem jednom godišnje na kontrolu. 
 
 
Pranje zuba
 
Neka dijete koristi kvalitetnu četkicu s mekanim vlaknima različite dužine kako bi temeljito čistilo i zube i desni. Dobro je biti prisutan za vrijeme oralne higijene kako bi provjerili pere li dijete zube na ispravan način. Važno je temeljito oprati zube i s unutarnje strane desni gdje se najčešće počinje stvarati kamenac. 
 
Zube je potrebno četkati kružnim pokretima, a ne pokretima naprijed – nazad. Četkanje bi trebalo trajati barem dvije do tri minute koliko je potrebno da se kružnim pokretima očiste zubi sa svih strana. Četkicu je potrebno mijenjati barem svaka tri do četiri mjeseca bez iznimke. 
 
Stražnja strana četkice najčešće sadrži gumene nabore namijenjene čišćenju jezika. Danas se gotovo u svakoj trgovini mogu kupiti i posebne četkice namijenjene četkanju jezika. Redovito četkanje jezika vrlo je važno kako bi se skinule odumrle stanice i ostaci hrane koji se na njemu nakupljaju, a ujedno mogu biti uzrok vrlo neugodnog zadaha.
 
Iako kod djece najčešće nije potrebno korištenje zubnog konca jer su zubi dovoljno razmaknuti da se četkicom mogu očistiti i najmanji ostaci hrane, savjetujte se s djetetovim stomatologom. 
 
Korištenje vodice za ispiranje usta kod djece nije preporučljivo jer sadrži alkohol i može biti opasno za dijete ako udahne ili proguta sadržaj.
 
Zube bi temeljito trebalo četkati barem dva puta dnevno. Velik broj odraslih radi pogrešku koju prenose i na svoju djecu. Pranje zuba neposredno nakon jela nije dobro za vaše zube. Kiselina koja se stvara već u vašim ustima kako bi olakšala razgradnju hrane čini zube izrazito osjetljivima. Stoga bi trebalo s pranjem zuba pričekati barem 15-ak minuta nakon jela.
Komentare možete pogledati na ovom linku.

Pročitajte više

 
Komentare možete pogledati na ovom linku.