Rezultati studije koja je prošlog tjedna objavljena u časopisu PLOS Biology zaintrigirali su javnost diljem svijeta. Znanstvenici su otkrili da muškarci, nakon što osjete miris ženskih suza, postaju manje agresivni. Istraživanje je proveo izraelski Weizmann Institute of Science, a dokazano je da ljudske suze sadrže kemijski signal koji smanjuje aktivnost u dva područja mozga povezana s agresijom.
Znanstvenici su do ovih zaključaka došli na vrlo zanimljiv način. Kao volonteri za studiju javile su se većinom žene jer je, prema riječima predvodnice studije dr. sc. Shani Agron, "njima puno društveno prihvatljivije plakati", prenosi New York Post. Međutim, pretpostavlja se da suze ne moraju biti isključivo ženske kako bi imale sličan učinak.
Nakon prikupljanja suza šest volonterki koje su gledale tužne filmove, istraživači su desetke muškaraca izložili suzama ili običnoj slanoj tekućini. Nisu mogli razlikovati tvari jer su obje bistre i bez mirisa.
Muškarci su zatim igrali računalnu igru u kojoj skupljaju novac koji im protivnik pokušava ukrasti. Igrači se mogu osvetiti i učiniti da njihov protivnik izgubi novac, iako tako ne bi dobili više novca za sebe. Nakon mirisanja ženskih suza, želja muškaraca za osvetom pala je za 43.7 posto.
Istraživači su kopali dublje proučavajući 62 olfaktorna receptora koji igraju ključnu ulogu u osjetu mirisa, otkrivši da su četiri bila aktivirana suzama, ali ne i fiziološkom otopinom.
Također su priključili sudionike studije na MRI uređaje i primijetili da su, nakon mirisanja suza, područja mozga povezana s agresijom, prefrontalni korteks i prednja insula, bila manje aktivna.
Znanstvenici vjeruju da je supstanca suza možda evoluirala kako bi zaštitila bebe od ozljeda.
"Bebe ne mogu reći: 'Nemoj biti agresivan prema meni.' Vrlo su ograničene u svojoj sposobnosti komunikacije, a uz to su i bespomoćne", rekao je za Guardian Noam Sobel, profesor neurobiologije na Institutu Weizmann.