GUBITAK kilograma možda će vam podići samopouzdanje i smanjiti šanse od razvoja dijabetesa, ali ima i jednu nuspojavu.
Kad ljudi naglo gube ili dobivaju na težini, mogu se pojaviti strije na koži koje su zapravo ožiljci koji nastaju oštećenjem kolagena i elastina, dvaju proteina koja su zadužena za zdravlje kože.
Ako se kilograma rješavate postepeno, a ne naglo, smanjujete rizik od pojave strija, kaže dr. Nazanin Saedi za Men’s Health. Dodaje da je najbolji način ne gubiti više od jedan posto tjelesne težine tjedno.
“To pomaže da zadržite mišiće, izgubite kilograme, ali i smanjite vjerojatnost od nastanka strija”, pojasnio je.
S istim problem mogli bi se suočiti bodybuilderi koji prebrzo grade mišićnu masu.
Strije je moguće pronaći na različitim dijelovima tijela, uključujući trbuh, prsa, ruke, bokove i stražnjicu. Njihova boja može se kretati od svijetle, bijele nijanse do tamno crvene, čak i ljubičaste. Mogu nestati same, ali to je rijetkost.
“Žene u trudnoći najčešće dobiju crvene strije i njih je teže tretirati”, kaže Saedi.
Zato se najčešće okreću kremama i losionima koji obećaju čudotvorne rezultate, ali oni najčešće izostanu.
“Većina istraživanja pokazala je da su takvi proizvodi uglavnom neučinkoviti po pitanju uklanjanja strija”, navodi Američka akademija dermatologa.
Ipak, mogu pomoći ublažiti boju tamnih strija.
“Jedina krema koju se isplati kupiti je ona koja sadrži retinol, vitamin A, koji se pokazao učinkovitim za smanjenje crvene nijanse i ožiljaka jer omogućuje kolagenu da se ponovno izgradi”, smatra dr. Stanley Kovak.
Najučinkovitiji, ali skupi način su laserska terapija i tretman mikroiglicama koji djeluju na oštećeno tkivo povećanjem proizvodnje kolagena. Međutim, ni to nekim ljudima ne garantira dramatičnu razliku.
“Teško je imati poboljšanje veće od 50 posto”, tvrdi dr. Saedi i zaključuje da trebate imati realna očekivanja jer je strije vrlo teško tretirati i uglavnom neće nestati u potpunosti.