Je li vrijeme za selidbu ili za renovaciju? Arhitekti savjetuju kako se odlučiti

Pri kreiranju rubrike Index Shopping nastojimo izdvajati odlične proizvode koji se i nama sviđaju te odlične akcije i popuste. Ne objavljujemo proizvode koje i sami ne bismo kupili ili smatramo da njihova promocija nije u skladu s profesionalnim standardima. Neki proizvodi u rubrici Index Shopping mogu biti sponzorirani.
Koliko god voljeli svoj sadašnji dom, prije ili kasnije osjetit ćete neizbježni nemir koji otvara pitanje: "Trebam li se preseliti?" A kada vam se ta misao počne vrtjeti po glavi, važno je prvo sagledati činjenice - umjesto da postupite impulzivno. No, kad dođe trenutak da odlučite trebate li ostati vjerni svom sadašnjem domu i obnoviti ga ili početi sastavljati popis za selidbu, kako odrediti što učiniti?
Pa, arhitekti objašnjavaju da postoji nekoliko znakova na koje treba obratiti pozornost i koji vas mogu pogurnuti na jednu ili drugu stranu ove dileme. Dakle, ako vam se trenutačno nad glavom nadvija ovo pitanje, evo na što biste trebali obratiti pozornost prije nego što počnete pakirati svoj dom.
Kao arhitektica specijalizirana za stambene prostore, Julia Atkins kaže da klijenti često dolaze s istim temeljnim pitanjem: "Ima li smisla ulagati dodatni novac u stariju kuću ili je vrijeme za selidbu?"
"Odluka je, naravno, na klijentu", objašnjava ona, "ali naš je zadatak objasniti što sve znači upustiti se u renovaciju - s obzirom na stanje nekretnine i što se realno može očekivati."
Međutim, prije nego što donesete odluke o preuređenju, Bar Zakheim, osnivač tvrtke Better Design & Build, objašnjava da postoje neki znakovi koji bi mogli značiti da je bolje da se preselite, piše Livingetc.
Znakovi da je vrijeme za selidbu
1. Lokacija više ne odgovara vašim potrebama. Prema riječima Bara Zakheima, iako se puno toga može napraviti kako bi se dom poboljšao, postoje situacije kada ni najbolja renovacija nije dovoljna - primjerice, ako vam lokacija više ne odgovara, sve vam je daleko ili niste blizu škola koje su vam važne. U takvim slučajevima, kaže, selidba može biti bolja opcija.
Unutarnja dizajnerica Rachel Blindauer također objašnjava da je dobro je razmotriti selidbu ako ste prerasli kvadraturu svog doma: "Ako se obiteljska struktura promijenila, novo dijete, spojena obitelj, stariji roditelji, ako čak ni najbolje preuređenje ne može osigurati privatnost ili pristupačnost, možda je vrijeme da proširite horizonte."
2. Imate previše prostora. Iako to može zvučati kao blagoslov, može biti skriveni nedostatak. "Posebno za roditelje čija su djeca otišla od kuće i umirovljenike, dolazi trenutak kada imate više doma nego što vam treba. To je idealan trenutak za selidbu", kaže Bar.
3. Svakodnevni život vam postaje naporan. "Jesu li vam jutarnje rutine nalik prometnim gužvama i nema mjesta za rad, opuštanje ili udobno druženje?" pita Rachel: "Onda prostor možda stvara više stresa nego što pruža mira." To je još jedan jasan znak da ste prerasli svoj dom i da biste trebali početi razmišljati o selidbi.
4. Ne možete si priuštiti veće renovacije. Iako se selidba može činiti kao skup izbor, tako su i veće arhitektonske i dekorativne promjene. "Renovacije su skupe, a u mnogim slučajevima možete za svoj novac dobiti bolji dom na novoj lokaciji", kaže Bar.
5. Zoniranje ili strukturna ograničenja sprječavaju rast. "Ponekad zemljište, vlasnička udruga ili građevinski propisi određuju granice. Ako ne možete nadograditi, podići kat ili preraditi ključne prostore poput kuhinja ili kupaonica, selidba može biti oslobađajuća opcija", kaže Rachel.
6. Postoji vanjsko oštećenje koje vas zabrinjava. "Kada domovi trebaju vanjsku obnovu koja prelazi granice estetskog dotjerivanja, postaje upitno vrijedi li ih spašavati", kaže Julia. Dodaje, zamjena krova je obično jasno definiran i predvidiv trošak, ali kod oštećenja poput ljuštenja fasade ili propadanja materijala, popravci mogu otkriti dodatne probleme i neočekivano povećati troškove.
Znakovi da vaš dom ipak vrijedi preurediti
Sada kada smo iznijeli znakove koji jasno ukazuju na potrebu za novim domom, pogledajmo pokazatelje da vašem domu treba samo renovacija.
1. Vaš se stil promijenio, ali kuća nije. "Ako je interijer doma zastario, to je izvedivo u smislu gradnje i troškova. Uklanjanje podova, zamjena pločica, ormarića i rasvjete su brze nadogradnje za poboljšanje doma. Ovakve unutarnje promjene ne uzrokuju dodatne građevinske troškove", kaže Julia.
Rachel dijeli slično mišljenje i objašnjava: "Ako struktura zadovoljava vaše potrebe, ali završne obrade izgledaju zastarjelo ili neosobno, nije problem u kući, već u stilu. Promišljeno preuređenje rasvjete, boja i namještaja može u potpunosti poboljšati vaše iskustvo."
2. Tlocrt nije precizan, ali ima potencijala. Rachel objašnjava da to jednostavno znači da postoji neiskorišteni potencijal koji čeka da ga istražite: "Često dom ima 'dobru konstrukciju', ali loš protok prostora. Smatram da i samo uklanjanje jednog zida, preraspodjela kuhinje ili čak ugradnja klupe sa sjedištem može napraviti ogromnu razliku."
3. Nikada se niste u potpunosti uklopili u prostor. "Mnogi klijenti mi dolaze shvativši da nikada zapravo nisu prilagodili dom sebi, posebno ako su se brzo uselili ili odgajali djecu s praktičnošću na umu. Dizajnersko savjetovanje ili moodboard mogu potaknuti tu viziju", kaže Rachel.
4. Žudite za promjenom, ali ne i za "potresom". Postoji razlika između toga da vam je dom dosadio i potrebe za potpuno novim prostorom. Prva situacija ostavlja prostor za unutarnje osvježenje u obliku renovacije kuhinje ili dnevnog boravka. Druga podrazumijeva potpunu promjenu.
"Ako je ono što želite novitet, ali ne i novi kredit, tada bi poboljšanje moglo biti odgovor," slaže se Rachel: "Preoblikovan prostor može ponuditi svjež početak koji priželjkujete bez stresa selidbe."
5. Vaš je dom u potpunosti otplaćen. "Dom koji je otplaćen predstavlja izvrsnu vrijednost za projekte poboljšanja. Sve dok možete podmirivati dugoročne troškove, to je pristupačan način za nadogradnju", kaže Bar.
Uostalom, potpuno otplaćen dom je luksuz i postignuće koje zaslužuje proslavu. A često je posljednje što biste htjeli skočiti iz jednog poglavlja koje je konačno zaokruženo u novo, koje dolazi s obvezama i može biti velika financijska investicija.
Eto, to je 11 znakova koje treba razmotriti kada odlučujete je li vrijeme za preseljenje ili da ostanete i uložite u osvježenje svog sadašnjeg doma. I iako možete uštedjeti nešto novca ako se sami uhvatite alata, postoje neki projekti renovacije doma koje nikako ne biste smjeli izvoditi sami. Prepustite to stručnjacima.

bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati