Premijerno prikazan film Ralje

20. LIPNJA 1975. godine u kina je stigao kultni film Ralje (Jaws), triler koji nije samo prestravio generacije gledatelja nego je i zauvijek promijenio način na koji filmska industrija razmišlja o ljetnim hitovima.
Režirao ga je tada 27-godišnji Steven Spielberg, a film je vrlo brzo prerastao okvire običnog trilera i postao kulturni fenomen, prvi ljetni blockbuster koji je izazvao gužve pred kinima.
Strah u idiličnom gradiću
Radnja filma odvija se u fiktivnom primorskom gradiću Amity, gdje stanovnike i turiste počinje terorizirati golema velika bijela psina. Kada lokalna vlast ignorira prve napade kako bi sačuvala turističku sezonu, dolazi do još krvavijih incidenata. Gradonačelnik i policija suočeni su s dilemom – zaštititi ljude ili ekonomiju.
Glavni lik filma je šef policije Martin Brody (Roy Scheider) koji, uz pomoć morskog biologa Hoopera (Richard Dreyfuss) i iskusnog, ekscentričnog lovca na morske pse Quinta (Robert Shaw), kreće u potragu za zvijeri koja se čini gotovo natprirodnom.
Napetost filma nije temeljena samo na prizorima napada nego upravo na onome što se ne vidi. Zloglasna glazbena tema skladatelja Johna Williamsa, s jednostavnim i postupno ubrzavajućim tonovima, postala je simbol iščekivanja i straha. Zbog tehničkih problema s mehaničkom replikom morskog psa Spielberg je često morao prikazivati napad bez prikazivanja samog stvorenja, što je dodatno pojačalo napetost.
Neplanirani hit koji je ušao u povijest
Ralje su nastale prema istoimenom romanu Petera Benchleya, koji je djelomično inspiriran stvarnim događajima – nizom napada morskih pasa u New Jerseyju 1916. godine. Produkcija filma bila je izuzetno izazovna: snimanje na otvorenom moru uzrokovalo je brojna kašnjenja i prekoračenje budžeta. Mehanički morski pas, nazvan Bruce, često nije funkcionirao kako treba, zbog čega je Spielberg bio prisiljen improvizirati.
Upravo su te improvizacije stvorile stil filma – tjeskoban, klaustrofobičan i pun neizvjesnosti. Spielberg je tako nesvjesno definirao pravila modernog trilera, a Ralje su se ubrzo pretvorile u nezaustavljiv hit.
Film je zaradio više od 470 milijuna dolara širom svijeta, postavši najuspješniji film u povijesti sve do premijere Ratova zvijezda 1977. godine. Bio je to i prvi film koji se masovno reklamirao na televiziji, čime je stvoren model oglašavanja i promocije koji se i danas koristi.
Strah, uspjeh i nasljeđe
Ralje su dobile i tri nastavka – 1978., 1983. i 1987. godine, ali nijedan nije dosegao napetost, kvalitetu ni utjecaj originala. Spielberg nije režirao nastavke, a svaki je bio sve slabije primljen kod publike i kritike. Ipak, prvi film postao je neizostavan dio filmske povijesti, često uvrštavan među najbolje trilere svih vremena.
Zahvaljujući Raljama ljudi su ljeti izbjegavali kupanje, a velika bijela psina postala je univerzalni simbol opasnosti u moru. Film je istovremeno popularizirao, ali i stigmatizirao morske pse, zbog čega su kasnije brojni znanstvenici i ekolozi pokušavali ispraviti sliku o njima kao krvožednim predatorima.
