Iz Zemljine jezgre curi helij, kažu znanstvenici
ZNANSTVENICI su u vulkanskim stijenama na kanadskom Baffinovom otoku otkrili iznenađujuću količinu rijetke forme helija (helij-3) što podupire teoriju da ovaj plin već tisućljećima curi iz Zemljine jezgre. Stručnjaci su u stijenama pronašli i helij-4. Dok je helij-4 uobičajen na Zemlji, helij-3 mnogo češće nalazimo negdje drugdje u svemiru. Stoga su znanstvenici bili iznenađeni kada su otkrili relativno značajnu količinu tog plina u stijenama na otoku Baffin.
"3He je rijedak na Zemlji jer nije nastao u velikim količinama te se naknadno gubio u svemiru. Dok se stjenoviti dio Zemlje miješa, materijal se penje, hladi i tone. Tijekom faze hlađenja, helij se gubi u atmosferi, a zatim u svemiru", objasnio je geolog Forrest Horton iz Oceanografske institucije Woods Hole u SAD-u, a prenosi CNN.
Kako je helij-3 završio u stijenama?
Kako je uopće ova rijetka forma helija završila u stijenama? Sve je krenulo davnih dana još u vrijeme Velikog praska koji je prilikom stvaranja svemira oslobodio i obilje vodika i helija. Ti su elementi tijekom vremena sudjelovali u formiranju galaksija.
Znanstvenici vjeruju da je naš solarni sustav nastao prije 4.5 milijardi godina iz solarne maglice. Nakon što se oblak prašine urušio u supernovu, dobiveni materijal formirao je rotirajući disk koji je naposljetku stvorio naše Sunce i planete.
Helij iz solarne maglice je vjerojatno ostao zarobljen u Zemljinoj jezgri tijekom formiranja planeta. Kako je helij-3 curio iz jezgre, dospio je na površinu kroz plašt u obliku magme koja je na kraju eruptirala na otoku Baffin.
Curi iz jezgre, i to već neko vrijeme
"Tijekom erupcije je većina plinova iz magme pobjegla u atmosferu, s time da su kristali olivina zarobili i sačuvali helij koji je stigao iz utrobe Zemlje", rekao je Horton. Novo istraživanje podupire ideju da helij-3 curi iz Zemljine jezgre i to već neko vrijeme, s time da znanstvenici nisu posve sigurni kada je taj proces započeo.
"Lave su stare oko 60 milijuna godina, a penjanje mlaza iz plašta trajalo je možda desetke milijuna godina. Dakle, helij koji smo izmjerili u ovim stijenama je vjerojatno pobjegao iz jezgre prije nekih 100 milijuna godina, ili možda mnogo ranije", navodi Horton.
Helij koji curi iz Zemljine jezgre ne utječe na naš planet niti ima bilo kakve negativne implikacije; ne reagira kemijski s materijom, stoga nema utjecaja na čovječanstvo ili okoliš. Istraživanje o pronalasku helija-3 objavljeno je u časopisu Nature.
bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati