Zašto Turudić nije uhićen ako se nije odazivao pozivu na sud?
UTJECAJNI sudac Ivan Turudić, predsjednik Županijskog suda u Zagrebu, a od sljedeće godine šef novoosnovanog Visokog kaznenog suda, drugi je put u medijima osvanuo zbog svojih problema u prometu. Nakon slučaja u Virovitici kad je policijska kamera snimila Turudićev automobil kako juri nedopuštenom brzinom pa je sudac Turudić u ulozi okrivljenika izbjegao kaznu jer se nije mogao prisjetiti tko je vozio njegov auto u vrijeme počinjenja prekršaja, dobili smo i novi prometno-pravni manevar.
Naime, Turudić je u drugom slučaju na prekršajnom odjelu Općinskog suda u Bjelovaru kažnjen zbog prebrze vožnje sjevernom bjelovarskom obilaznicom, kad ga je zaustavio policijski presretač. U ovom slučaju zanimljivo je da se sudac Turudić u ulozi okrivljenika čak četiri puta nije odazvao na poziv suda.
Nije li ga policija po nalogu suda trebala u tom slučaju privesti, pitali smo nekoliko odvjetnika.
"Ne moraju ga privoditi, nije on svjedok u tom slučaju. On je time oštetio svoja prava, jer ako okrivljenik ne dođe, time šteti samo svojoj mogućnosti iznošenja obrane. Svjedočenje je građanska dužnost, a obrana je pravo okrivljenika", pojasnio je za Index ugledni odvjetnik Veljko Miljević.
Pozadina sudske prakse
"To je procjena suca da li će ga pozivati ili ne, odnosno hoće li ostvarivati takvu procesnu situaciju da ovaj iznosi svoju obranu ili ne. A i pitanje je da li je bila uredna dostava poziva. Dostava se može dostavljati samo na točno utvrđenu adresu prebivališta ili boravišta ili na radno mjesto. Treba provjeriti je li dostavljena na tu točnu adresu i da li je bilo tko od ovlaštenih osoba zaprimio poziv", komentirao je odvjetnik Miljević.
"Okrivljenik je pozivan kod ovog suda za dan 24.06.2019. i 19.08.2019. godine, ali niti jedan poziv za ispitivanje nije preuzeo kod nadležne dostavne službe, na temelju čega je sud zaključio da okrivljenik očigledno izbjegava primitak sudskog poziva te je poziv za ispitivanje za 19.08.2019. istaknut na e-oglasnoj ploči, na koju mogućnost je okrivljenik i upozoren u obaveznom prekršajnom nalogu, koji mu je uručen na mjestu počinjenja prekršaja", stoji u obrazloženju presude.
Pozadinu sudske prakse u prekršajnim postupcima koji se tiču prometnih prekršaja pojasnio nam je jedan odvjetnik koji je napomenuo da je naš prekršajni zakon, ovaj kakav je sada, napravljen tako da se više radi na efikasnosti i hitnosti postupka jer se htjelo uštediti novac. Naime, ranije je mnogo postupaka išlo u zastaru i zato je ukinuto pravo na žalbu u prekršajnim postupcima kad se radi o prometnim prekršajima.
Kad bi postojalo pravo žalbe, suci bi privodili okrivljenike
"Kada policija izdaje prekršajni nalog, možete na njega prigovoriti. Onda o tome u sudskom postupku odlučuje sud i onda protiv odluke suda više nema prava na žalbu. Da postoji pravo na žalbu, Turudić bi se sada mogao žaliti jer ga je sud osudio bez da je bio na sudu i iznio svoju obranu. Kako sada stvari stoje, sudac ima riješen postupak i to mu ulazi u statistiku, a osuđeni mu se ne može žaliti na tu presudu. Kad bi postojalo pravo žalbe, suci bi sigurno određivali dovođenje na ročište po policijskim službenicima. To sada nije praksa jer kad sudac vidi da okrivljeniku nije stalo, onda ga i osudi.
U ovom slučaju Turudić je iskoristio pravo na prigovor protiv prekršajnog naloga koji mu je izdao policajac, postupak je došao na sud, sutkinja je provela dokazni postupak, ispitala je policajca, okrivljenik se nije odazivao i sutkinja je zaključila da ga može osuditi jer ionako nema pravo žalbe. Tu je sudac dakle, po tom zakonu, doveden u situaciju da može raditi što god hoće. A to su napravili zato što je ranije jako puno postupaka išlo u zastaru. Država je izmjenom zakona puno uštedjela, ali onda to i suci gledaju na način da sebi olakšaju posao", komentirao nam je jedan iskusni odvjetnik.
Bi li Turudić privodio okrivljenike na sud?
Sutkinja je u ovom slučaju mogla pozvati policiju da privede Turudića na sud, ali nije to napravila. To je jedna od mjera za kojom bi sudac Turudić zasigurno posegnuo da mu se okrivljenik ne odaziva na sudske pozive, primjećuje jedan naš sugovornik.
Na koncu, zbog dvostruke uloge sudac/okrivljenik u kojoj sve češće zatičemo Ivana Turudića, nakon ovog posljednjeg slučaja postavlja se logično pitanje kakvu poruku šalje budućim okrivljenicima - da mu se ne odazivaju na rasprave u kojima će on suditi?
"Svi građani se trebaju odazivati pozivu suda, a kad je riječ o sucima koji su stranke u postupku onda za njih vrijede i stroža pravila. Ako od građana očekujemo da se odazovu pozivu suda onda to moraju činiti i suci kad su stranke u nekom predmetu", komentirao je Turudićevo neodazivanje u izjavi za Novi list predsjednik Udruge sudaca Damir Kontrec.
bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati