Evo zašto svemirske sile jure prema Mjesečevom južnom polu
INDIJSKA svemirska agencija spustila je svemirsku letjelicu na Mjesečev južni pol u misiji koja će unaprijediti indijske svemirske ambicije i proširiti znanje o lunarnom vodenom ledu, potencijalno jednom od najvrjednijih Mjesečevih resursa.
To je misija koju se smatra ključnom za istraživanje Mjeseca i status zemlje kao svemirske sile, samo nekoliko dana nakon što se srušio sličan ruski lender. Evo što se zna o prisutnosti smrznute vode na Mjesecu i zašto je svemirske agencije i privatne tvrtke vide kao ključ za kolonizaciju, rudarenje i potencijalne misije na Mars.
Kako su znanstvenici pronašli vodu na Mjesecu?
Još 1960-ih, prije prvog slijetanja Apolla, znanstvenici su nagađali da bi voda mogla postojati na Mjesecu. Uzorci koje je posada Apolla vratila na analizu kasnih 1960-ih i ranih 1970-ih činili su se suhima.
Godine 2008. istraživači Sveučilišta Brown ponovno su pregledali te lunarne uzorke novom tehnologijom i pronašli vodik unutar sićušnih zrnaca vulkanskog stakla. Godine 2009. NASA-in instrument na sondi Chandrayaan-1 Indijske organizacije za svemirska istraživanja otkrio je vodu na površini Mjeseca.
Iste godine druga NASA-ina sonda koja je pogodila južni pol pronašla je vodeni led ispod površine Mjeseca. Ranija NASA-ina misija Lunar Prospector iz 1998. pronašla je dokaze da je najveća koncentracija vodenog leda u zasjenjenim kraterima južnog pola.
Zašto je voda na Mjesecu važna?
Znanstvenici su zainteresirani za džepove drevnog vodenog leda jer bi mogli pružiti podatke o lunarnim vulkanima, materijalu koji su kometi i asteroidi dopremili na Zemlju i podrijetlu oceana.
Ako vodeni led postoji u dovoljnim količinama, mogao bi biti izvor pitke vode za istraživanje Mjeseca i pomoći u hlađenju opreme. Također se može razgraditi za proizvodnju vodika za gorivo i kisika za disanje podržavajući misije na Mars ili lunarno rudarenje.
Ugovor Ujedinjenih naroda o svemiru iz 1967. zabranjuje bilo kojoj naciji da polaže pravo na vlasništvo nad Mjesecom. Ne postoji odredba koja bi zaustavila komercijalno poslovanje. Napori pod vodstvom SAD-a da se uspostavi skup načela za istraživanje Mjeseca i korištenje njegovih resursa Artemis Accords imaju 27 potpisnika. Kina i Rusija nisu potpisale.
Mjesečev južni pol posebno je nedostupan
Raniji pokušaji slijetanja na Mjesečev južni pol su propali. Ruska letjelica Luna-25 ovog je tjedna trebala sletjeti na južni pol, ali se otela kontroli pri prilazu i srušila se u nedjelju. Južni pol, daleko od ekvatorijalnog područja koje su ciljale prethodne misije, uključujući slijetanje Apolla s posadom, pun je kratera i dubokih rovova.
Prethodna indijska misija 2019. godine nije uspjela sigurno sletjeti blizu područja koje je ciljao Chandrayaan-3. I Sjedinjene Države i Kina planirale su misije na južni pol.
bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati