Kalifornijom sve više haraju biblijske poplave i razorne suše. Zašto?
JUŽNA Kalifornija bila je poplavljena prije manje od godinu dana. Bujične kiše uzrokovane atmosferskim rijekama počele su u prosincu i dosegnule vrhunac početkom veljače, kada je gotovo 30 centimetara kiše palo u Los Angelesu. Bila je to smrtonosna zima s olujama koje su poplavile ceste zajedno s automobilima i pokrenule stotine klizišta.
>> Razvoj događaja pratite na Indexu
Ove godine vremenske neprilike okrenule su se na drugu stranu - razorne požare.
Južnu Kaliforniju zahvatila je suša nakon jednog od najtoplijih ljeta u povijesti regije i najsušnijeg početka kišne sezone ikad zabilježenog. Vegetacija koja je narasla tijekom prošlogodišnjih obilnih kiša sada se pretvorila u zapaljiv materijal koji je doveo do nezamislivog scenarija: požari su izmaknuli kontroli i proširili se po četvrtima Los Angelesa, potaknuti rijetko viđenim snažnim vjetrom.
"Da smo imali značajnije ili rasprostranjenije padaline u tjednima i mjesecima prije ovog događaja, ne bismo svjedočili ovakvom razmjeru razaranja", za CNN je rekao Daniel Swain, klimatolog sa Sveučilišta Kalifornija u Los Angelesu.
Biblijske poplave i razorne suše
Kalifornija je posebno osjetljiva na najgore učinke klimatskih promjena uzrokovanih ljudskim djelovanjem. Mediteranska klima države već je obilježena ekstremima; ljeta su bez kiše, a većina oborina pada zimi. Čak i male promjene vremenskih obrazaca mogu izazvati razdoblja biblijskih poplava ili razorne suše.
Prema istraživanju objavljenom u časopisu Nature, ovi masivni prijelazi između sušnih i kišnih razdoblja, poznati kao "vremenski udari", postaju sve češći kako se planet zagrijava zbog zagađenja fosilnim gorivima - i ta kolebanja povećavaju rizik i jačinu pojava poput požara i iznenadnih poplava, navodi CNN.
Prošlogodišnja serija oluja u Kaliforniji potaknula je pretjeran rast biljaka, što je prema Swainovoj procjeni dovelo do dvostruko veće količine vegetacije od prosjeka za ovu regiju. Taj materijal postao je gorivo za požare ovog tjedna.
"Ova sekvenca vremenskih oscilacija u Kaliforniji dvostruko je povećala rizik od požara: prvo, značajnim povećanjem zapaljive trave i grmlja prije sezone požara, a zatim njihovim isušivanjem do ekstremnih razina zbog sušnog i toplog razdoblja koje je uslijedilo", objasnio je Swain, koji je koautor istraživanja objavljenog u srijedu.
Neuobičajeno snažan vjetar
Iznimno suho vrijeme i obilje zapaljivog materijala dovoljni su za izazivanje požara. No, požari ovog tjedna dodatno su pojačani neuobičajeno snažnom planinskom zavjetrinskom olujom Santa Anom. Plamen se širio od kuće do kuće potaknut naletima vjetra brzine do 160 km/h, što je vatrogascima onemogućilo kontrolu nad vatrom koja se brzo širila.
Što duže zimske kiše izostaju, to je Kalifornija s mediteranskom klimom ranjivija na ekstremno ponašanje požara.
"Odričemo se ideje o postojanju sezonskog ograničenja"
Povijesno gledano, sezona požara u Kaliforniji završavala je u listopadu, kada bi ljetna vrućina osušila travu i grmlje, a vjetrovi Santa Ane dodatno potaknuli plamen, prije nego što bi zimske kiše stigle.
No, po pisanju CNN-a, požari u Los Angelesu ovoga tjedna još su jedan primjer kako u svijetu koji se zagrijava više ne postoji klasična sezona požara. "Ovo doba godine tradicionalno nije bilo sezona požara, ali sada se odričemo svake ideje o postojanju sezonskog ograničenja", rekao je kalifornijski guverner Gavin Newsom u utorak. "U Kaliforniji je to sada cjelogodišnja pojava."
Prema Swainu, ovo je najsušniji početak zime ikada zabilježen u južnoj Kaliforniji, a prognoze Nacionalnog međuresornog vatrogasnog centra upozoravaju da će regija do siječnja ostati pod rizikom od "iznadprosječno jakih požara." Također se upozorava da bi sezona požara na višim nadmorskim visinama mogla početi ranije nego inače.
Razorni požari ostat će prijetnja sve dok ekstremne vremenske neprilike ne prijeđu u kišno razdoblje i Kalifornija ne dobije obilnu zimsku kišu.
bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati