Gradić u BiH za vrijeme opsade bio je bez struje. Svoj izum sada će slati Ukrajini
GRAD Goražde u BiH tijekom rata je bio u potpunosti bez električne energije i uvjeta nužnih za život. U opsadi grada koja je trajala tri i pol godine stanovnici su izumili malene centrale koje su im osiguravale struju, a sada će ih vjerojatno početi slati i u Ukrajinu.
"Mi smo se snalazili s mnogim stvarima da napravimo centralu. Nije bilo mnogo materijala, radili smo u radionicama koje smo napravili, tražili smo materijal u otpadima, razbijenim autima skidali smo diferencijale, motore od mašina i sklapali smo centrale", rekao je Aziz Lepenica, profesor goraždanske stručne škole u mirovini koji je bio jedan od sudionika u izgradnji centrala, za N1.
Poziv EU
Struja iz tih centrala je, kaže, imala dobar učinak. Uspjeli su koristiti mašine, bušilice i druge uređaje, ali bilo je izuzetno opasno to raditi. "Mnogi su ljudi platili skupu cijenu: bilo ih je koji su dali svoje živote. Drina je velika, digne se Drina, sajle se stežu za centralu, ona pukne i ode onda i centrala i sve ode. Bilo je opasno, ali smo izdržali sve", rekao je Lepenica.
Rad na centralama se odvijao noću jer, kako kaže, "danju se pucalo". Koristili su baterije, snalazili se u mraku i pokušavali namjestiti ranije oštećene centrale. "Što se tiče centrala i toga, mi smo radili kao jedan. Ovaj tim je radio kao jedan čovjek. Imali smo puno elana da dobijemo struju i da slušamo neke vijesti, muziku i tako. I to je bilo zabavno! Sve ono što je bio rat - zabavno je bilo raditi to", kaže bivši profesor.
Novi premijer vlade Bosansko-podrinjskog kantona Edin Ćulov rekao je za N1 da je i sam sudjelovao u izradi centrala tijekom rata. Kontaktiran od Europske unije, premijer Ćulov je napravio prvi projekt u svom mandatu u kojem je narodu Ukrajine poslao skice, crteže i videomaterijale kako bi i oni napravili centrale na svojim rijekama.
Centrale će raditi učenici
"Zamislite sada kada su najduže noći, od 21. prosinca, cijelu noć biti bez struje. Bez ikakve svjetlosti, ne možete ništa čitati, ne možete ništa gledati, nema rasvjete na ulici. To je nepojmljivo. Teško je opisati onome tko nije doživio. Baš na ovom mjestu na kojem se nalazimo bile su stotine centrala", rekao je Ćulov.
Danas u Omladinskoj ulici u Goraždu, u muzeju na otvorenom, postoji replika oklopnog vozila i centrale koje su izradili učenici i nastavnici Srednje stručne škole "Džemal Bijedić" za Dan grada Goražda. Oni su ti koji će raditi nacrte i replike centrala te ih slati u Ukrajinu.
"Ove godine premijer nas je pozvao da izradimo projekt ove centrale koji će se preko EU poslati u Ukrajinu za snabdijevanje strujom. Imamo pet inženjera strojarske struke i naši učenici strojarstva, zajedno s profesorima, rade na svim ovim projektima. Profesori rade skice, a učenici ih implementiraju", izjavio je Sedin Hadžimusić, ravnatelj SSŠ "Džemal Bijedić".
bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati