Za pretilost kod djece kriva DNK?
Tekst: F.M.
Foto: Arhiva
NEKA djeca mogu postati ozbiljno pretila zbog nedostatka određenih dijelova DNK, što ih tjera na izniman osjećaj gladi, objavili su jučer britanski znanstvenici.
Znanstvenici su u sklopu studije na Sveučilištu Cambridge, u kojemu su istražili DNK 300 djece koja su se do 10. godine života ozbiljno udebljala (do 100 kila), tražili nedostatak određenih dijelova DNK koda.
Pronašli su dokaze da nedostatak nekoliko rijetkih dijelova koda može utjecati na pretilost. Posebno je u oči upao jedan nedostatak, koji je ranije proučen, i za koga se otkrilo da ga se može naći kod jedan posto među 1,2000 ozbiljno pretile djece.
Nedostatak tog koda, na 16. kromosomu, očigledno uzrokuje probleme zato što miče gen koji mozak treba da bi odgovorio na djelovanje leptina, kromosoma koji kontrolira apetit, rekla je voditeljica istraživanja dr. Sadaf Farooqi.
Istraživanje se već pokazalo korisnim
Djeca s nedostatkom kod ana 16. kromosomu "imaju vrlo snažan poriv za jelom", rekla je Farooqi. "Oni su vrlo, vrlo gladni i uvijek žele jesti", dodala je.
Rad ne istraživanju već se pokazao plodonosnim. Farooqi je rekla kako su uspjeli intervenirati u četiri slučaja pretile djece zbog čije je debljine socijalna služba okrivila roditelje. Dva slučaja su zaključena, a o druga dva se još raspravlja. Socijalna služba optuživala je roditelje za nanošenje zla djeci prehranjivanjem.
Iako su znanstvenici već prije otkrili kako pojedini geni mogu utjecati na pretilost ako se oštete, ovo je prvo istraživanje koje je promotrilo širi raspon gena. Nedostatak koda na 16. kromosomu utječe na devet različitih gena.
bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati