Siščanin kojem je kuća uništena u potresu: Godinu dana ih molim povratnu informaciju
VELIKI potres koji se dogodio 29. prosinca 2020. godine uz ljudske žrtve izazvao je i veliku materijalnu štetu u tri županije - Sisačko-moslavačkoj, Krapinsko-zagorskoj i Zagrebačkoj.
Suvlasnik jedne od oštećenih kuća u Sisku Danijel Paulin odlučio je za Index ispričati svoju priču. Kuća čiji je on suvlasnik još nije srušena iako je prvotno dobila crvenu naljepnicu. On je kuću kupio nešto prije potresa te ju je planirao adaptirati za poslovni prostor. Drugi suvlasnik je njegova supruga.
Ostali bez građevinske dozvole i bez projekta
Radi se o stambenoj građevini u Ulici Ivana Kukuljevića Sakcinskog.
"Čekali smo na građevinsku dozvolu kako bismo je adaptirali, ali je nismo dobili skoro godinu dana jer je Grad Sisak imao prioritetnih projekata. Nažalost, sada zbog potresa kuća nije za adaptaciju pa smo ostali bez građevinske dozvole i bez projekta", kazao je.
Nakon potresa, uz brzi pregled, kuća je dobila crvenu naljepnicu, što znači da je za rušenje. Za to se trebalo prijaviti preko portala e-Obnova.
"Trebalo je izraditi elaborat. Naručili smo ga od tvrtke Gark konzalting d.o.o. Elaborat potvrđuje da je kuća oštećena i da se ne isplati popravljati. Od Konzervatorskog odjela u Sisku smo zatražili mišljenje o tome da se kuća ruši i dobili smo pozitivan odgovor budući da nema povijesnu vrijednost.
Konzervatorski odjel nas je tražio i projekt uklanjanja koji je spomenuta tvrtka također napravila. Nakon toga smo dobili odluku od Ministarstva kulture da se kuća može rušiti", kazao je.
Predmet prebačen s Grada na Stožer
Tada je predmet bio u Gradu Sisku, ali cijela procedura oko rušenja prebačena je s Grada na Nacionalni stožer za sanaciju šteta nakon potresa, koji je predmet prebacio na Državni inspektorat, koji je postao nadležan za hitna rušenja građevina.
"Državni inspektorat izlazi na teren i donosi zaključak gledajući kuću izvana te zaključuje da kuća nije za hitno rušenje. Trenutno čekamo njihovu odluku da napišu da kuća nije za hitno rušenje i da treba ići u redovnu proceduru za rušenje.
Predmet je više od godinu dana bio u sustavu e-Obnove i čekao na odluku Ministarstva prostornoga uređenja, graditeljstva i državne imovine.
"Molimo ih odgovor godinu dana"
Mi ne želimo da nam država nešto gradi, mi tu nismo živjeli, ali barem smo se nadali da će kuću srušiti. Ne želim ništa preko reda, ali bi bilo u redu da smo znali u preko godinu dana što je s predmetom. Godinu dana sam ih molio preko maila da mi kažu u kojem je kuća statusu, odgovora nije bilo", kazao je.
"Tek su me nedavno kontaktirali. Ministarstvo graditeljstva je reklo da moramo potpisati još našu suglasnost za rušenje, bez obzira na to što smo podnijeli zahtjev. Očito je takva procedura. Potpisali smo je i sad čekamo njihovu konačnu odluku", napomenuo je Danijel Paulin.
Obratili smo se Ministarstvu
Pitali smo Ministarstvo prostornoga uređenja, graditeljstva i državne imovine pokazuje li ovaj slučaj da naljepnice, crvene ili žute, nisu mjerodavne i Ministarstvo ih može promijeniti u bilo kojem trenutku.
Također smo pitali znači li to da elaborat, koji je bio obavezan prilikom podnošenja zahtjeva za uklanjanje i koji je plaćen privatnim novcem, sad očito nije mjerodavan.
Zanimalo nas je i kako komentiraju navode Paulina da godinu dana nije znao što je s njegovim predmetom i da ga se pritom prebacivalo s Grada na Stožer pa zatim Državni inspektorat te naposljetku Ministarstvo.
"U prvim danima nakon potresa timovi građevinskih stručnjaka volontera započeli s procesom brzih preliminarnih pregleda oštećenih zgrada na terenu, čiji je cilj bio utvrditi stupanj oštećenja zgrada i eventualno postojanje vanjskih prijetnji.
U skladu s time, svim je zgradama dodijeljena odgovarajuća oznaka stupnja oštećenja s klasifikacijom uporabljivosti zgrade, odnosno određeno je, je li zgrada uporabljiva, neuporabljiva ili privremeno neuporabljiva.
Razlika između prve i detaljne procjene
Navedeni sustav označavanja proveden je prvenstveno radi davanja prve (preliminarne) procjene stanja građevina i sigurnosti građana koji u njima borave", napisali su.
"U skladu sa zakonskim odredbama, po donošenju Odluke o obnovi obavlja se detaljni pregled, kojeg provodi ovlašteni inženjer građevinarstva. Naime, Programom mjera, kao podzakonskim aktom, propisana je mogućnost izrade nalaza postojećeg stanja građevinske konstrukcije kojim se detaljnije utvrđuje stupanj oštećenja zgrade, odnosno zgradi se dodijeli odgovarajuća klasifikacija uporabljivosti zgrade.
Isto tako, propisane su i upute za izradu nalaza te uvjeti koje odgovorne osobe moraju ispunjavati kako bi provodile navedenu uslugu. Nalaz daje preporuke za daljnje postupanje na način da propisuje detaljnije i šire odredbe od onih koje su se provele preliminarnim pregledom zgrade.
Također, u nalazu je bitno istaknuti ključne elemente procjene uporabljivosti, s naglaskom na uzroke promjena u odnosu na procjene iz preliminarnih pregleda, posebice provedene intervencije, utjecaj naknadnih potresa i slično", piše.
"Slijedom navedenog, razvidno je da je nalaz, kao drugi i detaljniji korak u postupku obnove, taj koji daje zgradi važeću ocjenu uporabljivosti, uzevši u obzir sve relevantne parametre. Izradom nalaza, građani dobivaju propisanu kategoriju uporabljivosti zgrade, te ostvaruju određena prava u skladu s realno utvrđenim stanjem oštećenja njihove zgrade", napisali su.
"Kontaktirali smo Paulina, u najkraćem roku izdat ćemo odluku"
Dotaknuli su se konkretno ovog slučaja.
"Vezano uz predmet gospodina Daniela Paulina, uvidom u evidenciju Ministarstva, utvrđeno je kako stambeno-poslovna zgrada u Sisku, na lokaciji Ivana Kukuljevića Sakcinskog 14, na k.č. 1229/2 k.o. Sisak Stari, nije bila na prioritetnom popisu uklanjanja koja je provodio Stožer civilne zaštite RH, jer je tadašnja preporuka Hrvatskog centra za potresno inženjerstvo bila da predmetna zgrada ide u redovnu proceduru, obzirom da ne predstavlja neposrednu opasnost za prolaznike i stabilnost susjednih građevina.
Tek nakon izrade elaborata ocjene postojećeg stanja koji je izradio ovlašteni inženjer kojeg je angažirao vlasnik zgrade, predmetna zgrada uvrštena je na popis uklanjanja Državnog inspektorata.
S ciljem kompletiranja zahtjeva i izrade Odluke o uklanjanju od strane Ministarstva, Ministarstvo je 25.05.2022. kontaktiralo g. Paulina te zatražilo dostavu suglasnosti za uklanjanje od oba suvlasnika predmetne zgrade. Po dostavi predmetnih suglasnosti Ministarstvo će u najkraćem mogućem roku izdati Odluku", napisali su.
bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati