VIDEO Zagreb dobio pametno raskrižje sa senzorima za bicikle, testirali smo ih

TESTIRALI smo pametne semafore za bicikliste, novo prometno rješenje koje je Grad Zagreb predstavio i upogonio prije dva dana. "Pametno raskrižje", kako ga je nazvao Grad, nalazi se na križanju Slovenske ulice i Ulice Grada Mainza, a koristi se umjetnom inteligencijom (ITS) kako bi se ubrzao promet.
Radi se o jednom od rijetkih raskrižja u Zagrebu na kojem su biciklisti, koji su htjeli preko Slovenske ulice nastaviti ravno Ulicom Grada Mainza, morali prijeći čak tri semafora. Novim rješenjem biciklistička staza postavljena je dijagonalno preko Ulice Grada Mainza, a sa svake strane nalaze se odvojeni semafori za bicikle koji sadrže i senzore koji registriraju dolazak svakog novog biciklista.
Strah od dijagonalne staze
Iako na prvu to izgleda poprilično opasno, na što su neki već upozorili na društvenim mrežama, u Gradu Zagrebu uvjeravaju kako sustav semafore i za aute i za bicikle cijelo vrijeme prilagođava broju vozila i uvjetima na cesti, a u trenutku kada se biciklistima upali zeleno svjetlo, semafori za vozila iz svih ostalih ulica se zacrvene.
Uistinu, čekanje na biciklu ispalo je osjetno kraće nego na ostalim raskrižjima u Zagrebu, izuzev zelenog vala, što su biciklisti na mrežama već i pohvalili. U roku od 15-ak sekundi zeleno se upalilo i nama, te smo imali sasvim dovoljno vremena za prijeći dijagonalu.
Automobili inače imaju oko minutu vremena da iz Ulice Grada Mainza skrenu obavezno desno u Slovensku ulicu, no to je vrijeme, kada smo mi stigli s biciklom na označenu crvenu traku, skratilo na upola manje. U nekim navratima zeleno nam se palilo gotovo pa odmah, dok se u par navrata moralo tek kraće čekati.
Iako je većina biciklista koje smo vidjeli bezbrižno prelazila preko dijagonale, bilo je i onih koji se to nisu usudili, pa su odlučili "na stari način".
Potencijalni rizici?
Na društvenim mrežama bilo je komentara kako bi ova signalizacija mogla donijeti probleme jer će senzori registrirati i pješake koji stanu na crveno označeno mjesto za bicikliste, no to se u praksi, barem kada smo mi prolazili, nije dogodilo.
Dapače, i mi smo morali "naciljati" mjesto gdje ćemo stati kako bi nas senzor registrirao, a čim smo stali dovoljno blizu, zeleno svjetlo relativno se brzo upalilo.
Iako je ovo zasad jedini poznati pametni semafor za bicikle u Zagrebu, oni za aute već su se počeli postavljati. Njih 18 u centru grada već je bilo zamijenjeno do kraja ožujka, a do 9. kolovoza novi pametni semafori bit će postavljeni na još 21 lokacija. Slično kao i semafor za bicikle, i ovi pametni semafori pale se i gase ovisno o tome koliko je automobila na cesti.
U inozemstvu već i druga generacija AI-ja
Naravno, ovaj koncept korištenja umjetne inteligencije u prometu Zagreb nije prvi lansirao u svijetu te se već 10-ak i više godina koristi bez problema, a neki gradovi već su otišli i korak dalje.
Primjerice, u Beču je razvijena već i druga generacija pametnih semafora koji prepoznaju kolica za bebe i invalidska kolica, pa se zbog njih automatski produžava vrijeme prelaska preko zebre. U nizozemskoj Bredi za bicikliste su postavljeni čak i pokazivači na semaforima koji ih usmjeravaju lijevo ili desno, ovisno o tome na kojoj je ruti manja gužva.
Međutim, Amsterdam je početkom ove godine odlučio napustiti novi projekt pametne signalizacije koji je bio najavljen. Iako je prvotna ideja bila koristiti podatke iz GPS sustava sudionika i na taj način regulirati protočnost prometa, od te se ideje u konačnici odustalo jer se strahovalo da bi taj sustav mogao prikupljati i ostale osobne podatke.

bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati