VIDEO Snimljeno kako planeti kruže oko udaljene zvijezde
ZNANSTVENICI su nedavno objavili nevjerojatnu snimku na kojoj se mogu vidjeti četiri točkice koje kruže oko crnog kruga - odnosno udaljeni planetarni sustav. Četiri svijetleće kuglice su egzoplaneti, a crni disk predstavlja njihovu zvijezdu, udaljenu od nas 133 svjetlosne godine.
Radi se zapravo o timelapseu, spajanju snimaka prikupljenih tijekom 12 godina promatranja, prvog otkrivenog planetarnog sustava. Znanstvenici su ga uočili 2008., a od tada ga pomno prati astronom Jason Wang sa Sveučilišta Northwestern.
"Obično je teško snimiti planete u orbiti. Primjerice, nije očito da Jupiter ili Mars kruže oko Sunca jer živimo u istom sustavu i nemamo pogled odozgo prema dolje. Dodatno, astronomski događaji se obično događaju ili prebrzo ili presporo da bi se dobila videosnimka. Tako da sada možemo uživati u nečemu čudesnom", rekao je Wang, a prenosi Science Alert.
Sa zvijezdom HR8799 nam se posrećilo na više načina
Do sada smo u svemiru pronašli više od 5200 egzoplaneta (planeta izvan Sunčevog sustava), ali većinu njih zapravo nismo vidjeli u pravom smislu te riječi. Udaljene planete je jako teško uočiti jer su vrlo male te imaju slabu svjetlost u usporedbi sa svojom zvijezdom.
Astronomi ih primarno pronalaze neizravnim metodama. Naime, ako se na zvijezdi primijeti pravilan i slab pad sjaja, to znači da između nje i nas prolazi neko tijelo, odnosno egzoplanet. Sa zvijezdom HR8799 nam se zapravo posrećilo na više načina.
Planeti koji orbitiraju oko nje dovoljno su veliki i udaljeni, a sam sustav je orijentiran na takav način da ako blokiramo svjetlost zvijezde (zato se HR8799 pojavljuje kao crni disk), možemo vidjeti svijetle točkice, odnosno egzoplanete.
Wang i njegovi kolege su tijekom godina prikupili dovoljno snimaka HR8799 za vremenski odmak koji pokazuje djelomične orbite te su 12 godina promatranja "ubrzali", odnosno ugurali u vremenski period od 4.5 sekunde.
Kako izgledaju ova zvijezda i planeti?
Crni krug u središtu timelapsea je mlada zvijezda stara 30 milijuna godina, oko 1.5 puta masivnija od Sunca. Njoj najbliži egzoplanet, HR8799e, ima masu od 7.4 Jupitera i treba mu 45 godina da napravi krug oko svoje zvijezde. Znanstvenici su analizirali njegovu svjetlost i utvrdili da se radi o plinovitom divu.
Poslije njega dolazi HR8799d koji je 9 puta masivniji od Jupitera i ima orbitalni period od 100 godina. HR8799c ima masu od 7.8 Jupitera, a "godina" mu traje 190 Zemaljskih. Znanstvenici navode kako u njegovoj atmosferi ima vode. Najudaljenija točkica je HR8799b, egzoplanet skoro 6 puta masivniji od Jupitera kojem treba 460 godina da napravi krug oko svoje zvijezde.
Prema istraživanju iz prosinca prošle godine, oko HR8799 vjerojatno orbitira i peti planet; koji je manji i bliži zvijezdi od svojih kolega. Znanstvenici procjenjuju da je od 4 do 7 puta veći od Jupitera i da kruži vrlo blizu svoje zvijezde; zbog čega ga je i teško uočiti izravnom metodom.
bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati