Objavljena snimka iz dubine "Ledenjaka sudnjeg dana". "Svi bi trebali biti zabrinuti"
NOVA snimka je otkrila da se antarktički ledenjak Thwaites smanjuje odozdo na način na koji znanstvenici nisu očekivali - topljenje se brzo odvija duž pukotina u njegovom dnu.
Iako je topljenje sporije nego što se predviđalo u drugim dijelovima ledenjaka, 130 kilometara širok ledenjak veličine Floride ipak bi mogao dovesti do porasta razine mora za 65 centimetara tijekom ovog stoljeća, zbog čega je dobio nadimak "Ledenjak sudnjeg dana", piše Science Alert.
Točka gdje se ledenjak susreće s oceanom i morskim dnom, poznata kao "crta prizemljenja", već se povukla 14 kilometara od 90-ih. Ali do sada nije bilo potpuno jasno kako se odvija topljenje na toj liniji.
Koristeći kombinaciju daljinskog istraživanja i podvodnih snimaka koje je snimio robot, tim istraživača iz SAD-a i Velike Britanije prvi je put mogao izravno promatrati proces ispod ledenjaka Thwaites.
Promatrali su kako se dijelovi na dnu ledenjaka tope sporije nego što se očekivalo, zahvaljujući sloju svježije vode između dna ledene ploče i toplijeg oceana. Istraživače je još više iznenadila spoznaja da je topla voda formirala strukture nalik terasama u podnožju ledenjaka. A u tim područjima, kao i pukotinama, topljenje se događa brže nego što se očekivalo.
Robot Icefin je snimio spuštanje u bušotinu dugu 600 metara. Smještena oko 2 kilometra od crte prizemljenja ledenjaka Thwaites, rupa je izbušena u ledu još 2019. godine. Rezultati multidisciplinarne studije objavljeni su u dvije studije u Natureu ovog tjedna.
"Svi bismo trebali biti jako zabrinuti"
"Ovi novi načini promatranja ledenjaka omogućuju nam da shvatimo da nije važno samo koliko se otapa, već kako i gdje se to događa", rekla je znanstvenica Britney Schmidt sa Sveučilišta Cornell, koja je vodeći autor jednog od radova.
"Topla voda ulazi u najslabije dijelove ledenjaka i pogoršava stanje", rekla je Schmidt za Reuters. "Zbog ovoga bismo svi trebali biti jako zabrinuti", dodala je.
"Naši rezultati su iznenađujući, a ledenjak je još uvijek u problemu", kaže oceanograf Peter Davis. "Ono što smo otkrili je da unatoč malim količinama otapanja još uvijek postoji brzo povlačenje ledenjaka, tako da nije potrebno puno da se ledenjak izbaci iz ravnoteže", dodao je.
bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati