VIDEO Intervju sa šeficom AfD-a ispao teški debakl

SVAKO ljeto Prvi i Drugi program njemačke televizije (ARD i ZDF) emitiraju intervjue s vodećim političarima u zemlji. Ove nedjelje (20.07.2025.) na red je, u programu ARD-a, došla predsjednica stranke Alternativa za Njemačku (AfD), Alice Weidel, prenosi DW.
AfD je stranka koju se djelomično smatra ekstremno desničarskom i nijedna druga stranka u Bundestagu ne želi s njom surađivati ili koalirati. No, AfD je na izvanrednim izborima u veljači postigla povijesni uspjeh, postavši druga najjača snaga u Bundestagu i istovremeno najjača opoziciona stranka. A podrška AfD-u i dalje raste, što zabrinjava stranke demokratskog centra, kao i velik dio civilnog društva u Njemačkoj.
Tijekom intervjua s Weidel u Berlinu se okupilo nešto više od dvadesetak protivnika AfD-a koji su galamom i puštanjem glazbe iz autobusa kojeg su parkirali u blizini ometali intervju, zbog čega su se novinar i političarka jedva razumjeli, a gledateljima je onemogućeno normalno praćenje razgovora. Prema vlastitim izjavama, iza akcije stoji umjetničko-politička grupa „Centar za političku ljepotu“, koja je za takve demonstracije jedan autobus opremila s izuzetno snažnim zvučnicima.
Na društvenim mrežama i u nekim medijima uslijedile su optužbe na račun ARD-a da je trebao prekinuti intervju te da je na taj način samo napravio reklamu AfD-u.
28 minuta farse
„Od sinoć je također poznato da ARD i Markus Preiß (šef dopisništva ARD-a u Berlinu i voditelj intervjua – op. a.) ulažu svu svoju nesposobnost u projekt kako bi pridobili još više glasača za tu stranku. Weidel je jedva došla do riječi jer je ljevičarski flash mob s druge strane rijeke Spree izazvao lavinu buke. Demonstracije nisu bile prijavljene. I premda je veliki policijski kombi bio parkiran samo stotinjak metara dalje, buka, začudo, nije prestala sve do točno nakon završetka intervjua“, piše magazin Focus u svom internetskom izdanju u tekstu pod naslovom „28 minuta farse: ARD prijeti ugušiti se u vlastitom stavu“. List ocjenjuje da je time ispisana svojevrsna povijest televizije – „nažalost na loš način“.
„Od samog početka, Weidel i novinar Markus Preiß morali su se boriti s bukom u pozadini. Demonstranti i voditelj ARD-a time su svakako učinili uslugu AfD-u jer buka podupire narativ žrtve koji promovira ekstremno desna stranka, prikazujući se kao navodno progonjena i nevina“, piše Frankfurter Allgemeine Zeitung (FAZ).
FAZ ocjenjuje da je ARD tek nakon završetka intervjua postupio promišljenije, objavivši da će se iz ovog slučaja izvući zaključci te izrazio žaljenje jer je „zbog akcije prosvjednika intervju djelomično bilo teško razumjeti“.
Težak razgovor
Stern piše da se Weidel odbila izričito obvezati na pravnu državu u Njemačkoj te ocjenjuje da je intervju bio težak.
„Bio je to težak razgovor koji je Markus Preiß, voditelj ARD-ovog studija u Berlinu, vodio s čelnicom AfD-a Alice Weidel u nedjelju. Težak jer je skupina prosvjednika smještenih nasuprot improviziranom vanjskom studiju ometala razgovor skandiranjem i glasnom glazbom do te mjere da su se novinar i političarka jedva međusobno čuli.
Težak je bio i u sadržajnom smislu. Kada je riječ o sumnji na ekstremizam, s kojom se stranka suočava, Weidel je odbila jasno izjaviti da se obvezuje na poštivanje njemačke pravne države, unatoč tome što je više puta bila upitana“, piše Stern.
List dodaje da je Weidel, kada ju je novinar Preiß suočio s optužbama da je njezina stranka ekstremno desničarska, odgovorila klasičnim protunapadom AfD-a: da je Savezni ured za zaštitu ustava „politička“ organizacija. „U svakom slučaju odbacujem etiketu 'sigurno desničarska ekstremistkinja'“, rekla je Weidel. „To je potpuna besmislica. Ta tvrdnja dolazi od institucije koja nije politički neovisna – Saveznog ureda za zaštitu ustava. Taj ured vode naše političke suparničke stranke“, rekla je Weidel u intervjuu, piše Stern.
Debakl
List Neuer Zürcher Zeitung (NZZ) ocjenjuje da je ARD trebao prekinuti intervju te da su „ljevičarski prosvjednici pretvorili intervju u farsu“, dok je „najveća javna radiotelevizija na svijetu sve to promatrala bez reakcije“.
„Kada je riječ o AfD-u, često se stječe dojam da javni servisi ne samo da kritiziraju desnu stranku – za što ima mnogo dobrih razloga – nego je zapravo demoniziraju. Intervju s Weidel nenamjerno se uklapa u tu sliku. Umjesto emitiranja četvrt sata prosvjednika koji ometaju i skandiraju 'Sranje, AfD', televizija je trebala prekinuti razgovor i započeti ga ispočetka.
ARD-ov (veliki) studio u glavnom gradu nalazi se odmah iza ugla. Vjerojatno se ondje mogao pronaći slobodan prostor, pogotovo u nedjelju. ARD je to dugovao ne samo osobi koju intervjuira, već i svojoj publici.
AfD je radikalna, često neugodna stranka. No nije zabranjena i dobila je jedan od pet glasova na posljednjim saveznim izborima. Trenutno predstavlja najjaču oporbenu frakciju u parlamentu. To je u jednoj demokraciji ključna uloga. Najmanje što pristaše i protivnici stranke mogu zahtijevati jest neometan nastup.
Tek tada mogu formirati vlastito mišljenje. Činjenica da je to u ovom slučaju bilo teško moguće isključiva je odgovornost emitera koji je vodio razgovor. Bio je to debakl“, zaključuje NZZ.

bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati