Urednik Glasa Koncila: Teško je razlikovati psihički bolesne i opsjednute đavlom
GLAVNI urednik Glasa Koncila Branimir Stanić objavio je kolumnu u kojoj stigmatizira psihički oboljele ljude, ustvrdivši da ih je teško razlikovati od onih koji su "opsjednuti đavlom".
U tekst pod naslovom Društvo, hobotnica i djetinjstvo Stanić je udrobio svašta, započevši s objašnjavanjem - pozivajući se na neku neimenovanu katoličku psihologinju - da je vrlo teško razlikovati psihički bolesne ljude i one koji su "opsjednuti đavlom".
Pozvao se na anegdotu s jednog crkvenog sastanka 28. veljače ove godine, na kojem je "jedan od prezbitera upitao prisutnu psihologinju kako razlikovati čovjeka opsjednuta đavlom od čovjeka koji pati od nekoga psihičkoga poremećaja".
Glavni urednik Glasa Koncila o psihički bolesnim ljudima: "Jedan poremećaj vuče drugi"
"Psihologinjin odgovor bio je vrlo znakovit", naglasio je Stanić pa nastavio: "Osim što je - posve očekivano za sve koji toj temi ozbiljno pristupaju - rekla da je to vrlo teško razlikovati, pojasnila je i razlog za to: vrlo često događa se da jedan poremećaj vuče drugi pa se istodobno može govoriti o bolesti i duha, i duše, i tijela. To, drugim riječima, znači da je moguće da opsjednuta osoba dobije tjelesnu i psihijatrijsku dijagnozu, kao i da psihijatrijski bolesnik postane i tjelesno bolestan, ali i opsjednut."
Neimenovana psihologinja, dakle, širi priču da duševna oboljenja sa sobom "vuku" i "opsjednutost đavlom". Dapače, "vrlo teško je razlikovati" psihičke bolesnike od onih u kojima se nalaze demoni ili možda i Lucifer osobno. Tu priču onda urednik Glasa Koncila širi dalje i predstavlja je kao nešto relevantno.
Stigmatizacija psihičkih bolesnika
Nakon ove manipulativne stigmatizacije psihički bolesnih ljudi, redom potencijalno "opsjednutih đavolom", kako piše Stanić, u zemlji u kojoj se više od 80 posto ljudi izjašnjava katolicima, glavni urednik Glasa Koncila prešao je na omiljenu temu svih crkvenjaka u Hrvata: komunizam.
Stanić je konstatirao da "komunistička hobotnica" i dalje opsjeda Hrvatsku, poput Sotone. Primjer toga vidi u ukidanju kontroverzne mjere roditelj odgojitelj u Zagrebu, koju je svojedobno uveo Milan Bandić.
"Najočitiji oblici »sistemske bolesti« vidljivi su i u nedavnim simptomima s kojima je, možda samo na prvi pogled, povezana tek većina u zagrebačkoj gradskoj vlasti. Iz iste kolijevke nedavno se slavilo odbijanje žalbe roditelja pred Visokim upravnim sudom koji je, unatoč upozorenjima stručnjaka da je čitav sudski postupak imao ozbiljnih proceduralnih manjkavosti, dao gradskim vlastima za pravo ograničiti, odnosno ukinuti vrlo učinkovitu demografsku mjeru roditelj odgojitelj i time raniti tisuće djece i roditelja, dakle čitave obitelji", piše Stanić.
Izostanak prosvjeda podrške roditeljima odgojiteljima Stanića podsjeća na "neka stara vremena"
Onda lamentira nad time što nije bilo masovnih prosvjeda podrške za roditelje odgojitelje, protiv vlasti gradonačelnika Tomislava Tomaševića, koja je ukinula tu mjeru.
"Kod te teme gotovo da vlada zavjet šutnje. Ne podsjeća li ta šutnja, koja bi značila i odobravanje, na neka stara vremena?" piše aludirajući na socijalizam. Naravno, ne pada mu na pamet da je izostanak masovnih prosvjeda u korist roditelja odgojitelja rezultat činjenice da većina Zagrepčana podržava ukidanje te mjere, što su pokazale i ankete.
Na kraju kolumne Stanić se opet vraća temi komunizma, priznavši da bi "nekima moglo naivno zvučati da se sadašnje društvene tegobe u 33-godišnjoj Hrvatskoj objašnjavaju i djelovanjem zla koje vuče korijen iz komunističke prošlosti". Ipak, to je tako, zaključuje Stanić.
Tko je Branimir Stanić?
Branimir Stanić preuzeo je uređivanje Glasa Koncila 2020. godine. Bio je dugogodišnji bliski suradnik dotadašnjeg glavnog urednika Ivana Miklenića, koji je bio poznat po nacionalističkim ispadima, pa i širenju teorija zavjere. Miklenić je Glas Koncila uređivao čak 23 godine. Stanić je trebao biti svojevrsno osvježenje, s obzirom na to da je rođen 1980. godine, ali je nastavio manje-više u istom smjeru.
Osnovnu i srednju školu završio je u rodnom Slavonskom Brodu. Nakon studija novinarstva na Hrvatskim studijima Sveučilišta u Zagrebu i pohađanja studija teološke kulture na Institutu za teološku kulturu laika Katoličkoga bogoslovnoga fakulteta Sveučilišta u Zagrebu, poslijediplomski studij upisao je na Sveučilištu u Salzburgu. U Glasu Koncila zaposlen je od 2007. kao urednik mjesečnoga magazina Prilika, a od 2013. je i zamjenik glavnoga urednika Glasa Koncila.
Na Fakultetu hrvatskih studija dosad je, između ostaloga, predavao kolegije: Retoriku, Argumentaciju u novinskim vrstama i Televizijske žanrove u popularnoj kulturi. Više godina bio je uključen u organizaciju i rad Govorničke škole Ivo Škarić, a posljednjih godina sudjelovao je s retoričkim predavanjima i radionicama, među ostalim, na nizu katehetskih škola i stručnih skupova za vjeroučitelje te u projektima retoričkoga obrazovanja bogoslova.
bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati