Udruge Plenkoviću: Hrvatska preuzela teret nehumanog postupanja prema migrantima
CENTAR za mirovne studije i Are you Syrious uputili su danas otvoreno pismo premijeru Andreju Plenkoviću u kojem ga pozivaju da se založi za reformu zajedničkog europskog sustava azila i bolju suradnju s trećim zemljama.
Udruge su pismo premijeru uputile u ime Foruma 2020. zbog migrantske krize na grčkoj granici i najave da će Hrvatska svim mogućim raspoloživim sredstvima pomagati u tome da se zaštite vanjske granice EU-a, što može dovesti do slanja vojske na granice.
To, smatraju u Forumu 2020., nije u skladu s ulogom hrvatskog premijera koju ima kao predsjednik vlade države koja trenutno predsjeda Vijećem EU-a.
Reforma zajedničkog europskog sustava azila
"S obzirom na to da ste i sami u svojim najavama vezanima za predsjedanje naveli kako će se hrvatska Vlada zalagati za reformu zajedničkog europskog sustava azila te bolju suradnju s trećim zemljama, što uključuje i područje jugoistoka Europe, Forum 2020 smatra kako bi Vaš prvi korak u kontekstu novonastale situacije trebao ići upravo u tom smjeru", poručili su premijeru Plenkoviću iz Foruma 2020., neformalne platforme organizacija civilnog društva okupljenih povodom hrvatskog predsjedanja Vijećem EU-a.
Podsjetili su da je hrvatski premijer još 2016. rekao da je reforma zajedničkog europskog sustava azila važan korak prema pravičnijem rješenju izbjegličke krize kroz podjelu odgovornosti i solidarnost svih država članica u prihvatu migranata.
"Međutim, u protekle četiri godine nismo vidjeli da ste se za takvu politiku aktivno i suvereno zalagali. Upravno suprotno - dopustili ste da Hrvatska na sebe od EU preuzme težak teret - teret nehumanog postupanja i kršenja ljudskih prava izbjeglica i migranata", istaknuli su u pismu i pozvali premijera da na dnevni red postavi pitanje reforme Zajedničkog europskog sustava azila.
Disfunkcionalnosti postojećeg sustava
"Zajednički europski sustav azila (CEAS) mora se temeljiti na ljudskim pravima, imati jasne ciljeve i ukloniti disfunkcionalnosti postojećeg sustava, a svaka njegova reforma mora štititi i osnaživati, a ne smanjivati prava tražitelja azila i izbjeglica", poručili su iz Foruma 2020.
Oni smatraju da su "nestabilnosti i nesigurnosti kojima trenutno svjedočimo na vanjskoj granici EU izravna posljedica neadekvatnih politika EU, prvenstveno štetnih ugovora sa zemljama poput Turske i Libije, koje krše ljudska prava te svoju poziciju grade ucjenama, narušavajući pritom temeljne vrijednosti poput poštovanja ljudskog dostojanstva i vladavine prava koje je EU, još uvijek, dužna štititi".
Članice Foruma 2020 su ADRA - Hrvatska, Adventistička agencija za pomoć i razvoj, B.a.B.e - Budi aktivna. Budi emancipirana, Centar za demokraciju i pravo Miko Tripalo, Centar za mir, nenasilje i ljudska prava - Osijek, Centar za mirovne studije, Documenta - Centar za suočavanje s prošlošću, Forum za slobodu odgoja, Gong, IPE- Institut za političku ekologiju; Kuća ljudskih prava Zagreb, MIRamiDA Centar - regionalne razmjene mirovnih iskustava, Mreža mladih Hrvatske, ODRAZ - Održivi razvoj zajednice, Terra Hub, Udruga "Mi"-Split, Udruga "Zemljani - Are You Syrious?", VUK - Udruga mladih Varaždinski underground klub, Udruga za samozastupanje, Zelena akcija, Ženska soba - Centar za seksualna prava i CROSOL - Platforma za međunarodnu građansku solidarnost Hrvatske.
bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati