Udruga: Lički trovači opet u akciji. Mrtvo tele napunili otrovom kako bi ubili vukove
UDRUGA Biom, koja se bavi očuvanjem prirode, njezinim promicanjem i popularizacijom, objavila je na svojoj stranici uznemirujuće fotografije i informaciju da netko u Lici pokušava otrovati vukove. Kažu da je slučaj prijavljen policiji.
"Otkriven je novi pokušaj trovanja divljih životinja na području Mazina - mrtvo tele napunjeno vrlo opasnim otrovom postavljeno je u pokušaju ubijanja vukova, no predstavlja veliki rizik za život svih divljih i domaćih životinja, ali i ljudi", objavila je udruga na svojoj stranici.
"Ilegalno trovanje je opasna praksa. Opasna je za ljude, ljubimce..."
Jučer poslijepodne kriminalističkoj policiji u Gračacu prijavljen je slučaj novog pokušaja trovanja divljih životinja na području Mazina. Korišteni otrov u obliku plavih kristalića najvjerojatnije je pesticid na bazi karbofurana, koji je u Hrvatskoj u potpunosti zabranjen od 2016. godine, objavila je Udruga Biom.
"Radi se o vrlo otrovnoj tvari koja već u vrlo malim količinama može otrovati cijeli Mazin, Bruvno i Gračac. Ilegalno trovanje je jako opasna praksa koja ima trajne posljedice na prirodu i okoliš.
Ova praksa ne samo da je neučinkovita u rješavanju sukoba s predatorima poput vukova, nego je i opasna za ljude, kućne ljubimce, lovačke pse te ugrožava opstanak strogo zaštićenih ptica grabljivica – supova, orlova i sokolova. Hororu karbofurana treba stati na kraj i tražiti civilizirano rješenje za zaštitu stoke", kaže Boleslaw Slocinski, voditelj programa Safe Flyways u Udruzi Biom.
"Brza reakcija je ključna"
Mamac je pronađen svjež, čime je spriječen veći broj žrtava, tvrde u udruzi. "Brza reakcija – prijava policiji i osiguranje mjesta događaja je ključno za sprječavanje masovnog trovanja divljih životinja i pravilno procesuiranje kaznenog djela.
Posebno nas žalosti činjenica da se koristi ovo božićno, blagdansko vrijeme za provedbu vrlo opasnih zločina protiv prirode", poručuje Slocinski.
"Pozivamo sve građane da svaku sumnju na slučaj ilegalnog trovanja prijave policiji na 112 s obzirom da se radi o kaznenim i vrlo opasnim radnjama", kažu iz Udruge Biom.
Udruga Biom partner je na projektu BalkanDetox LIFE. Cilj projekta je poboljšanje upravljanja incidentima ilegalnog trovanja i postizanje značajnog smanjenja smrtnosti pogođenih divljih vrsta životinja. Ilegalno trovanje je u Hrvatskoj, nažalost, učestala praksa. U velikom broju stradavaju lovački psi, domaće životinje, kućni ljubimci, ali i divlje ptice – supovi, orlovi, škanjci ili gavrani.
bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati